Rekordhøje forstyrrelser i forsyningskæderne

En ny analyse viser, at forsyningskæderne oplever den højeste forstyrrelsesrate i tre år, hvor fabriksbrande topper listen i første halvdel af 2018.

Internationale forsyningskæder oplever en stigning i forstyrrelser, der går ud over driften, viser ny undersøgelse fra Resilinc. Brand på fabrikker og i lagerbygninger er blandt de hyppigste disruptions..

29.11.2018

SCM.dk

I første halvdel af 2018 var der i alt 1.069 begivenheder, der havde indvirken på forsyningskæderne. Det er det højeste antal siden 2010, hvor Resilinc begyndte at overvåge begivenhederne.

Hovedpointer fra rapporten

  • Begivenheder der havde en indvirken på forsyningskæder var rekordhøj i første halvdel af 2018 med 29 procent, i forhold til 25 procent i 2017 og 19 procent i 2016. Derudover var raten på over 30 procent i fire ud af seks måneder i 2018, hvilket aldrig er sket før.
  • Fabriksbrande- og eksplosioner repræsenterede størstedelen af EventWatch punkter med omkring 15 procent.
  • Nordamerika fortsatte som den førende region ift. flest indvirkninger, hvor der i alt opstod 457 begivenheder med 301 der var til fare for at forstyrre.
  • Ekstremt vejr var suverænt den faktor, der skabte de største problemer, med i alt 41 hændelser.
  • Forstyrrelser fra tariffer blev rapporteret 26 gange, som er rekorden for antal rapporteringer nogensinde i en periode på seks måneder.
  • Bilindustrien var særligt udsatte for fabriksbrande, med mere end 134 meldinger på tværs af leverandører i industrien.

Ud af de 1.069 begivenheder havde over 300 en direkte effekt på kædernes fortsættelse. Naturkatastrofer og ekstremt vejr var ligesom de forgange år skyld i størstedelen af disse.

”Globale erhvervsledere bliver nødt til at forstå, at deres forsyningskæder er sårbare”, siger Bindiya Vakil, CEO hos Resilinc, til mhlnews.com og fortsætter:

”2018 har været et svært år for globale virksomheder på grund af de igangværende udfordringer, der har indskrænket vækstplaner og påvirket marginer negativt. Vores data viser, at effektfulde begivenheder sker en tredjedel af tiden, alt så næsten hver dag, hvilket burde få CEO’s og bestyrelsesmedlemmer til at tage risikoen seriøst”.

Mere end 700 begivenheder havde indirekte indflydelse på forsyningskæderne, herunder f.eks. takster, fusioner og overtagelser, prisudsving og cyber-angreb.

Læs også: Distributionsbranchen ser ind i en usikker fremtid

Resilinc opfordrer ledere til at investere i overvågning af forsyningskæderne samt arbejde med leverandørerne for at sikre, at de også er forberedte og handler proaktivt ift. risiciene.

- SDN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Når automation skal fungere som én samlet løsning

28.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Nye lagerfunktioner i Dynamics 365 FO reducerer fragtomkostninger og giver mere fleksible plukprocesser

SCM.dk

Produktdata bliver afgørende for britiske e-handelskunder

SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Teknologi alene skaber ikke succes – derfor er forandringsledelse afgørende for automatiseringsprojekter

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Automatisér de rigtige processer - ikke bare lageret

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra manuel drift til automatisering – derfor er skalerbarhed nøglen til fremtidens lager

25.09.2026SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

25.09.2026SCM.dk

Elektrificeringen af logistikcentre overser strømforsyningen

24.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra 2 dage til 2 timer: Sådan fik stort depot styr på hjælpemidlerne

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia