DSV tester rengøringsrobot på pharma-lager

For at automatisere en krævende, manuel proces, vil transportgiganten DSV i den kommende tid teste en selvkørende rengøringsrobot på sit pharma-lager i Roskilde. Udover at påtage sig en tung opgave, forbedrer robotten også miljøaftrykket ved at mindske forbruget af rengøringsmidler.

DSV tester en automatiseret rengøringsrobot på pharma-lageret i Roskilde, der vil kunne rengøre 8.000-10.000 m2 i døgnet. Foto: DSV.

04.03.2019

SCM.dk

Rengøring på lagre er i dag ofte en manuel, krævende proces, der stjæler tid fra andre arbejdsopgaver. Det gælder ikke mindst i forhold til opbevaring og håndtering af lægemidler, hvor der er meget strenge krav til renlighed og dokumentation af rengøringsprocesserne.

DSV har fokus på løsninger inden for sundhedssektoren, og derfor vil de nu teste en automatiseret rengøringsrobot på pharma-lageret i Roskilde. Robotten vil kunne rengøre 8.000-10.000 m2 i døgnet, og planen er at holde robotten kørende hele natten og om muligt i løbet af dagen.

Læs også: Nilfisk vælger cloud-firma til at styre dets globale netværk

"Den nye robot vil rengøre vores gulve og dokumentere renheden. Den fortæller os i detaljer, hvornår og hvor gulvene er blevet rengjort på lageret”, siger Nikolaj Meyland-Smith, direktør for Solutions Warehouses.

Automatisering på et lager skal passe til kundernes behov. Rengøring af et lager er en proces, som er ens på alle lagre. Derfor testes denne robot nu først på et lager med de højeste krav til renhed og kan med tiden være med til at frigøre ressourcer på tværs af alle DSV’s lagre.

”Vi har allerede flere automatiserede processer her på pharma-lageret til emballering, indpakning og ompakning af lægemidler. Vi arbejder generelt på at automatisere processer, hvor vi kan, så vi kan bruge vores tid så effektivt som muligt”, siger Jan Rudkjøbing, Manager for af pharma-lageret.

Lagrene bliver ikke fuldautomatiseret
Jan Rudkjøbing og Nikolaj Meyland-Smith kan imidlertid ikke se, at lagrene bliver fuldautomatiseret i den nærmeste fremtid.

"Vi ønsker fortsat at være fleksible for vores kunder og servicere deres behov, også når deres behov svinger. I dag er fuldautomatisering af et lager en besværlig proces, der ikke sker fra dag til dag", forklarer Nikolaj Meyland-Smith.

Udover at afvikle en manuel proces bruger robotten også betydeligt mindre vand og sæbe, da den nøjagtigt doserer de nødvendige mængder.

Læs også: Hollandsk fagforening foreslår skat på robotter

”Vi reducerer lagerets miljøpåvirkning ved at mindske vandforbruget med 50 procent og brugen af sæbe med over 60 procent. Det vil helt sikkert gøre en forskel – især hvis vi ser på robottens skaleringsmuligheder ud til andre lagre”, slutter Jan Rudkjøbing.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter laver ikke fejl kl. 14:23

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

29.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

27.05.2026Antalis A/S

Sponseret

Automatisering uden at bygge nyt lager

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

21.05.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

21.05.2026SCM.dk

Consafe Logistics og Lexit Group indgår WMS-partnerskab

20.05.2026Axacon A/S

Sponseret

Hvor mange meter går jeres medarbejdere unødigt hver dag?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online