DSV tester rengøringsrobot på pharma-lager

For at automatisere en krævende, manuel proces, vil transportgiganten DSV i den kommende tid teste en selvkørende rengøringsrobot på sit pharma-lager i Roskilde. Udover at påtage sig en tung opgave, forbedrer robotten også miljøaftrykket ved at mindske forbruget af rengøringsmidler.

DSV tester en automatiseret rengøringsrobot på pharma-lageret i Roskilde, der vil kunne rengøre 8.000-10.000 m2 i døgnet. Foto: DSV.

04.03.2019

SCM.dk

Rengøring på lagre er i dag ofte en manuel, krævende proces, der stjæler tid fra andre arbejdsopgaver. Det gælder ikke mindst i forhold til opbevaring og håndtering af lægemidler, hvor der er meget strenge krav til renlighed og dokumentation af rengøringsprocesserne.

DSV har fokus på løsninger inden for sundhedssektoren, og derfor vil de nu teste en automatiseret rengøringsrobot på pharma-lageret i Roskilde. Robotten vil kunne rengøre 8.000-10.000 m2 i døgnet, og planen er at holde robotten kørende hele natten og om muligt i løbet af dagen.

Læs også: Nilfisk vælger cloud-firma til at styre dets globale netværk

"Den nye robot vil rengøre vores gulve og dokumentere renheden. Den fortæller os i detaljer, hvornår og hvor gulvene er blevet rengjort på lageret”, siger Nikolaj Meyland-Smith, direktør for Solutions Warehouses.

Automatisering på et lager skal passe til kundernes behov. Rengøring af et lager er en proces, som er ens på alle lagre. Derfor testes denne robot nu først på et lager med de højeste krav til renhed og kan med tiden være med til at frigøre ressourcer på tværs af alle DSV’s lagre.

”Vi har allerede flere automatiserede processer her på pharma-lageret til emballering, indpakning og ompakning af lægemidler. Vi arbejder generelt på at automatisere processer, hvor vi kan, så vi kan bruge vores tid så effektivt som muligt”, siger Jan Rudkjøbing, Manager for af pharma-lageret.

Lagrene bliver ikke fuldautomatiseret
Jan Rudkjøbing og Nikolaj Meyland-Smith kan imidlertid ikke se, at lagrene bliver fuldautomatiseret i den nærmeste fremtid.

"Vi ønsker fortsat at være fleksible for vores kunder og servicere deres behov, også når deres behov svinger. I dag er fuldautomatisering af et lager en besværlig proces, der ikke sker fra dag til dag", forklarer Nikolaj Meyland-Smith.

Udover at afvikle en manuel proces bruger robotten også betydeligt mindre vand og sæbe, da den nøjagtigt doserer de nødvendige mængder.

Læs også: Hollandsk fagforening foreslår skat på robotter

”Vi reducerer lagerets miljøpåvirkning ved at mindske vandforbruget med 50 procent og brugen af sæbe med over 60 procent. Det vil helt sikkert gøre en forskel – især hvis vi ser på robottens skaleringsmuligheder ud til andre lagre”, slutter Jan Rudkjøbing.

- JMA

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

09.10.2025STILL Danmark A/S

Sponseret

Robotstøvsugeren KEMARO gør industrien renere - helt af sig selv!

09.10.2025SCM.dk

JYSK bygger nyt højteknologisk distributionscenter i Spanien

07.10.2025SCM.dk

Toldspecialist styrker danske virksomheder med nyt kontor i Frederikshavn

07.10.2025WITRON Group

Sponseret

Letters of intent signed for new highly automated logistics center in Kungsbacka

06.10.2025SCM.dk

Arla og Maersk etablerer nyt kølelager i Taulov

02.10.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Vakuumløftere til Danmarks største dækhotel

30.09.2025Combilift

Sponseret

Celebrating 100,000 Trucks – Win a Golden Combilift and Support UNICEF

29.09.2025SCM.dk

Logistikvirksomhed reducerer energiforbruget til lagerdrift med 50 procent

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

KNAPP A/S
Seminar
Morgenmad hos KNAPP

Deltag i vores undersøgelse af teknologierne bag et højautomatiseret lager. For dem, der vil vide mere om forskellige automatiseringsløsninger og hvilke områder de er bedst egnede til.

Dato

15.10.2025

Tid

07:30

Sted

KNAPP Nordics kontor | Hyllie Vattenparksgata 12, Malmö (lige over broen)

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense