Reuters: DSV køber DB Schenker for 14 milliarder euro

Danske DSV vinder budkrigen om tyske DB Schenker og køber selskabet af Deutsche Bahn for 14 milliarder euro - svarende til 105 milliarder kroner. Det siger kilder fra det tyske jernbaneselskab og den tyske regering til nyhedsbureauet Reuters. Opkøbet er dog ikke bekræftet officielt.

DB Schenker havde i 2023 en omsætning på 140 milliarder kroner, og DSV vil med opkøbet af det tyske selskab få en omsætning på knap 300 milliarder kroner og dermed nærme sig omsætningen i A.P. Møller - Maersk, der lå på cirka milliarder kroner.. Foto: DSV

12.09.2024

SCM.dk

Ifølge Reuters kilder vil en foreløbig konktrakt om handlen blive underskrevet i de kommende dage. Handlen skal herefter godkendes af DB Schenkers bestyrelse, der hovedsageligt består af regerings- og parlamentsmedlemmer samt tillidsrepræsentanter.

Hvis handlen bliver bekræftet og falder på plads, vil DSV med et slag blive verdens største logistikselskab og det vil i givet fald bliver et af de dyreste opkøb, der nogensinde er foretaget af et dansk selskab - tæt på Novo Holdings annoncerede køb af amerikanske Catalent for 114 milliarder kroner i starten af året.

Maersk meldte sig i foråret blandt de interesserede købere, men valgte at droppe ud af ræset i sommer. Til sidst stod kampen angiveligt mellem DSV og et konsortium, der ledes af CVC Capital Partners.

Historien om DSV er historien om en virksomhed, der blev grundlagt i 1976 som De Sammensluttede Vognmænd og siden har vokset sig større og større gennem vellykkede opkøb først i Danmark og siden ude i verden, hvor UTI Worldwide Inc. blev opkøbt i 2016 og Panalpina i 2019 og Global Integrated Logistics (GIL) i 2021.

I dag beskæftiger DSV op mod 75.000 medarbejdere på verdensplan og havde i 2023 en omsætning på 150 mia. kr.

DB Schenker havde i 2023 en omsætning på 140 milliarder kroner og DSV vil med opkøbet af det tyske selskab få en omsætning på knap 300 milliarder kroner og dermed nærme sig omsætningen i A.P. Møller - Maersk, der lå på cirka milliarder kroner.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.04.2026SCM.dk

Geopolitisk uro giver panderynker hos danske rederier

23.04.2026pinDeliver

Sponseret

MoveByBike udvider samarbejdet med pinDeliver om danske leverancer

SCM.dk

Robuste værdikæder er både konkurrencevåben og sikkerhedspolitik

SCM.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

16.04.2026SCM.dk

Fragtpriser stiger i Asien på grund af brændstofspriser og uro

14.04.2026SCM.dk

Global fragt: Usikkerhed skubber traditionelle markedsmønstre ud til højre

13.04.2026SCM.dk

Pandora åbner nyt distributionscenter i Canada

08.04.2026SCM.dk

Ny jernbanerute forbinder Italien og Sverige

08.04.2026SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

07.04.2026SCM.dk

Dyr transport får Ahlsell til at ændre afhentning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle