Risikostyring og teknologi hænger sammen i forsyningskæden

De teknologiske muligheder for at håndtere risikostyring og understøtte bæredygtigheden i forsyningskæderne er mange. De bedste hjælpemidler er uundværlige for virksomheder med titusindvis af leverandører.

Global Program Manager, Responsible Sourcing fra Ericsson, Jörgen Karlsson, fortalte om den svenske gigants brug af big data i arbejdet med at håndtere risici i sin forsyningskæde. Foto: Anders Kampmann.

24.10.2016

SCM.dk

Moderne teknologi er et overflødighedshorn af muligheder, der kan hjælpe både store og små virksomheder verden over med at minimere risici i deres forsyningskæder og udnytte perspektiverne i eksempelvis den cirkulære økonomi.

Med de udgangspunkt fortalte bl.a. HP og Ericsson om deres erfaringer på netop det område, ved en session på andendagen af Ethical Corporations Sustainable Supply Chain Summit 2016.

Fra Ericsson berettede Global Program Manager, Responsible Sourcing, Jörgen Karlsson, om de udfordringer, den svenske telegigant, der alene på tier 1 har omkring 25.000 leverandører, har med at få overblik over sin forsyningsbase.

”Det er fysisk umuligt for os at nå ud til alle vores leverandører med kontrolbesøg (audits), så derfor bruger vi en risikobaseret tilgang til at identificere de vigtigste. Her har vi en samarbejdspartner, der via sine databaser kan screene dem elektronisk og sætte røde flag på de, der opererer på følsomme områder og er involveret i højrisiko sektorer, fx omkring konfliktmineraler”, sagde han.

Til at følge op på al den data, har Ericsson ansat omkring 200 specialtrænede folk (auditors), der er uddannet i virksomhedens code of conduct og politikker i forhold til sjældne mineraler, antikorruption og arbejdsforhold. Derudover udbyder man webbaserede træningsprogrammer på op mod 16 sprog i alle fire elementer.

Hos computersværvægteren HP handler teknologien i høj grad også, om den koncernen selv fremstiller og de muligheder for cirkulære løsninger, der ligger heri. Som medlem af Re100 under Ellen MacArthur-fonden, er det nemlig noget, man arbejder henimod, fortalte Director, Worldwide Environmental Operations, Kirstie McIntyre.

IT overalt, kæmpe potentiale
”IT er overalt hos alle, og det er en gigantisk ressource – på godt og ondt – som vi kan udnytte langt bedre end tilfældet er i dag, hvor kulturen basalt set hedder brug-og-smid-væk. Derfor vil vi gerne ikke alene lukke materialekredsløbene, men også forlænge levetiden for vores produkter og hjælpe folk med at kunne reparere dem selv”, sagde hun og fortsatte:

”Der er store gevinster i at genanvende materialerne uden at down cycle dem, og derfor arbejder vi også med at indsamle brugt udstyr via eksempelvis take-back-ordninger, der også omfatter produkter fra andre end os selv. Her får vi materialer tilbage, som er kvalificerede og som derfor er lige til at genbruge med kæmpe besparelser til følge”.

Fremadrettet er ingen af de to selskaber i tvivl om, at de teknologiske muligheder fortsat vil spille en stor rolle i deres arbejde med at sikre forsyningskæderne og gøre dem endnu mere bæredygtige. Jörgen Karlsson pegede i den forbindelse på potentialet i big data, som ”… vi kan udnytte endnu bedre via forskellige analyseværktøjer”, mens Kirstie McIntyre bakkede op, og supplerede med muligheden for, at det også kan være med til at skabe yderligere konsolidering på markedet.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

13.10.2026SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

SCM.dk

Fransk fregat nedskyder drone ved stort containerskib

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

08.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes udvikler bredt inden for transport og logistik

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

07.10.2026SCM.dk

Chaufførmangel øger behovet for mindre administration

07.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Factory: Når produktion og intralogistik arbejder sammen

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle