Robotter bliver stadig mere udbredte

Robotteknologi bliver stadig mere udbredt - både i virksomheder, i det offentlige og i det private liv. Men den nye teknologi byder på nye udfordringer, mener Grundfos.

Robotteknologier bliver implementeret i mange virksomheder og med et utal af muligheder for forbedret produktion. Foto: Flickr/Dan Paluska. .

24.08.2015

SCM.dk

Mobil robotteknologi bliver stadig mere integreret i vores daglige liv. For teknologien kan nu implementeres i alt fra hospitalsvæsen til rumforskning og tung industriproduktion. Fra husstanden til arbejdspladsen og altså særligt i industrien bliver teknologien således mere og mere almindelig.

Netop de nyeste teknologiske landvindinger var på dagsordenen, da foreningen MADE, Manufacturing Academy of Denmark, i juni samlede knap 100 fagfolk og interesserede, skriver Magasinet idag.dk.

Læs også: Danske virksomheder misser roboteventyr

Blandt andet hos en af Danmarks største virksomheder, Grundfos, er robotteknologi blevet en stadig større del af virksomhedens drift. Og fremtiden byder kun på mere teknologi for Bjerringbro-virksomheden, forklarede Brian Fuglsang, der repræsenterede Grundfos til konferencen.

”Vi arbejder blandt andet med Aalborg Universitet på at udvikle en robot, som let kan omstilles og har en hurtig idriftssætning. I øjeblikket er det stadig prototyper, men vi indhenter erfaringer med de mobile robotter ved at afprøve scenarier i rigtige produktionsmiljøer”, siger Brian Fuglsang.

Læs også: Odense er et robotmekka

Han påpegede, at det teknologiske udbud i dag er så stort, at det kan være vanskeligt at se, hvordan hver enkelt supplerer hinanden.

”Udfordringen er, at vi har mange teknologier i spil samtidigt, og vi gerne vil skubbe grænserne for, hvad der i dag er muligt for de mobile robotter. Der er en række udfordringer i forhold til performance og integration af robotterne på vores fabrikker”, siger han til idag.dk.

”Men det er også derfor, medarbejderne har bakket op om projektet fra start. Lige nu kan vores prototyper ikke konkurrere med vores produktionsmedarbejdere, men vi håber, at vores forsøg på området vil åbne op for nye muligheder”, slutter han Brian Fuglsang.   

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

06.04.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt kransystem og strømlinet produktion hos Danfoss Semco

SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

SCM.dk

FN skal stemme om Hormuz-resolution tirsdag

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

20.03.2026Global AGV

Sponseret

Bedre arbejdsmiljø og en mere effektiv hverdag

19.03.2026SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

05.03.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsning sikrer ZF Danmark en effektiv arbejdsproces og et bedre arbejdsmiljø

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K