Robotter bliver stadig mere udbredte

Robotteknologi bliver stadig mere udbredt - både i virksomheder, i det offentlige og i det private liv. Men den nye teknologi byder på nye udfordringer, mener Grundfos.

Robotteknologier bliver implementeret i mange virksomheder og med et utal af muligheder for forbedret produktion. Foto: Flickr/Dan Paluska. .

24.08.2015

SCM.dk

Mobil robotteknologi bliver stadig mere integreret i vores daglige liv. For teknologien kan nu implementeres i alt fra hospitalsvæsen til rumforskning og tung industriproduktion. Fra husstanden til arbejdspladsen og altså særligt i industrien bliver teknologien således mere og mere almindelig.

Netop de nyeste teknologiske landvindinger var på dagsordenen, da foreningen MADE, Manufacturing Academy of Denmark, i juni samlede knap 100 fagfolk og interesserede, skriver Magasinet idag.dk.

Læs også: Danske virksomheder misser roboteventyr

Blandt andet hos en af Danmarks største virksomheder, Grundfos, er robotteknologi blevet en stadig større del af virksomhedens drift. Og fremtiden byder kun på mere teknologi for Bjerringbro-virksomheden, forklarede Brian Fuglsang, der repræsenterede Grundfos til konferencen.

”Vi arbejder blandt andet med Aalborg Universitet på at udvikle en robot, som let kan omstilles og har en hurtig idriftssætning. I øjeblikket er det stadig prototyper, men vi indhenter erfaringer med de mobile robotter ved at afprøve scenarier i rigtige produktionsmiljøer”, siger Brian Fuglsang.

Læs også: Odense er et robotmekka

Han påpegede, at det teknologiske udbud i dag er så stort, at det kan være vanskeligt at se, hvordan hver enkelt supplerer hinanden.

”Udfordringen er, at vi har mange teknologier i spil samtidigt, og vi gerne vil skubbe grænserne for, hvad der i dag er muligt for de mobile robotter. Der er en række udfordringer i forhold til performance og integration af robotterne på vores fabrikker”, siger han til idag.dk.

”Men det er også derfor, medarbejderne har bakket op om projektet fra start. Lige nu kan vores prototyper ikke konkurrere med vores produktionsmedarbejdere, men vi håber, at vores forsøg på området vil åbne op for nye muligheder”, slutter han Brian Fuglsang.   

-JPN

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

13.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En ovenlysløsning, en råvarerulle og et husmodul har ikke meget til fælles

09.10.2026Global AGV

Sponseret

Skal vi mødes på Foodtech?

SCM.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

SCM.dk

Danske havne må afvise kunder på grund af manglende strøm

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia