Robotter skal automatisere tunge løft i gartnerier

Gartneribranchen skal automatisere for at forblive konkurrencedygtig. I et nyt Odense Robotics-projekt, PotBot, skal Teknologisk Institut og Syddansk Universitet sammen med flere virksomheder se nærmere på, hvordan robotter og automatisering kan gøre det nemmere at flytte rundt på krævende grønne varer hos gartnerier.

Logistikvirksomheden Alex Andersen Ølund A/S er specialiseret i netop at transportere blomster, frugt og grønt, der kræver en hel del ekstra under transporten. Foto: Teknologisk Institut.

15.07.2022

SCM.dk

Robotter vinder frem flere og flere steder. Også i brancher, som måske ikke lige umiddelbart forbindes med robotter, eller hvor det kan være en svær opgave at automatisere – heriblandt gartnerier.

”Gartnerierne er et udfordrende miljø for robotter – især mobile robotter. Der kan både være varmt, fugtigt og beskidt, og det er teknologien ikke glad for. Men ikke desto mindre er der brug for automatiseringen på de danske gartnerier”, fortæller Lars Dalgaard, der er sektionsleder ved Teknologisk Institut.

”Det er mange af opgaverne omkring planterne, der er komplicerede at automatisere. Blandt andet flytningen af potterne er en svær proces at sætte robotter til. Men det gør det bare endnu mere spændende at arbejde med”, tilføjer han.

Læs også: Life science-industrien kræver skræddersyede automationsløsninger

I et Odense Robotics-samarbejdsprojekt med navnet PotBot er Teknologisk Institut og Syddansk Universitet gået sammen med syv teknologi- og fragtvirksomheder – Capra Robotics, GOTposition, Meili Robots, Seasony, Hydrovertic, Container Centralen og Uni-Troll – om at kigge nærmere på automatiseringen på gartnerierne. Det er især flytningen af potterne med planter i, der skal igennem automatiseringsmøllen.

”Robotteknologi kan være en vigtig konkurrenceparameter for gartneribranchen, der har stærkt brug for automatisering. Ved at anvende robotteknologi til opgaver såsom intern logistik og kvalitetskontrol, kan gartnerier øge deres effektivitet og styrke deres vækst”, fortæller Mikkel Christoffersen, der er klyngedirektør i Odense Robotics.

En spirende automation

PotBot-projektet giver især god mening for de to slutbrugervirksomheder - logistikvirksomheden Alex Andersen Ølund A/S og gartneriet Schroll Flowers ApS - der har valgt at være en del af projektet.

”Der er meget manuelt og tungt arbejde på et gartneri. Vi har forsøgt mange gange at automatisere processerne i vores gartnerier, men det er ikke rigtig lykkedes endnu. Det er kombinationen af transport, håndtering og miljøet, der simpelthen bliver for svært for robotterne”, fortæller Carsten Schroll, der er administrerende direktør ved Schroll Flowers ApS, som er førende inden for produktion af hortensia.  

Logistikvirksomheden Alex Andersen Ølund A/S er specialiseret i netop at transportere blomster, frugt og grønt, der kræver en hel del ekstra under transporten. Også de ser et stort potentiale i at få kigget nærmere på automatiseringen af pakningen og transporten af disse planter i potter.

Odense Robotics er støttet af Uddannelses- og Forskningsstyrelsen og herigennem igangsættes hvert år en række samarbejdsprojekter, hvor virksomheder igennem projekter med forskning og GTS-institutter får adgang til ny viden. PotBot-projektet er et sådant projekt, og al viden indsamlet i projektet gøres efterfølgende også offentligt tilgængeligt.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

30.10.2026SCM.dk

Danske cybertalenter blandt Europas bedste i cybersikkerhed

28.10.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Invitation: Få hele værdikæden til at hænge bedre sammen

SCM.dk

Flaskehalse i havnenes transportforbindelser hæmmer forsyningskæder

SCM.dk

Mangelfulde temperaturdata udfordrer kontrol af grisetransporter

26.10.2026SCM.dk

Körber investerer i leverandøruafhængig flådestyring til intralogistik

22.10.2026SCM.dk

Fragtfakturaer kan forbedre styringen af globale transportomkostninger

21.10.2026Columbus

Sponseret

Fra viden til handling: AI-agenter flytter ind i virksomhedernes kerneprocesser

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

20.10.2026AlfaPeople

Sponseret

Vælg integrationsmetode til Business Central

15.10.2026Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

nShift
Webinar
Black Friday: Få styr på leveringer og returvarer uden ekstra manuelt arbejde

Se, hvordan du kan tilpasse leveringsmuligheder, reagere på transportørproblemer og automatisere returregler under årets travleste handelsperiode – helt uden kodeændringer i dit IT-system til leveringer.

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Webinar

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia