Rotterdam-terminal vil komme først med landstrøm til alle skibe

Containerterminalen Rotterdam World Gateway (RWG) har besluttet at udstyre hele sit kajanlæg med landstrøm med implementering fra 2026. Dermed kan terminalen overhale kravene fra EU.

Alle kajanlæg i RWG-terminalen vil blive udstyret med landstrøm startende i 2026.. Foto: RWG

03.03.2024

SCM.dk

RWG-terminalen i er i forvejen fuldt automatiseret og CO2-neutral og opførelsen af landstrømsfaciliteter betyder, at skibene heller ikke vil udlede partikler og CO2, når de ligger ved kaj.

Landstrømen bliver etableret i faser fra 2026 og fremefter og kan dermed overhale den europæiske lovgivning, der fastsætter, at alle containerskibe, passagerskibe og krydstogtskibe større end 5.000 dwt. skal anvende landbaseret strøm i europæiske havne inden 2030.

RWG har udtalt, at det selv vil designe, finansiere og opføre landbaserede strømsystemer, men dele viden og data om dem med Rotterdams Havnemyndighed, skriver Splash.

"Vi er meget tilfredse med RWG's beslutning om som den første europæiske dybvandsterminaloperatør at investere i landbaseret strøm. Dette repræsenterer et yderligere bidrag til større bæredygtighed i forsyningskæden, der løber gennem Rotterdam for de kunder, vi deler," siger Boudewijn Siemons, administrerende direktør og midlertidig COO for Rotterdam Havnemyndighed.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

16.06.2025SCM.dk

Trods fortsatte angreb holder olieprisen niveauet

14.06.2025SCM.dk

Frygt for lukning af Hormuz-strædet

13.06.2025SCM.dk

Skibsfarten holder vejret efter angreb

12.06.2025SCM.dk

Roima styrker globale forsyningskæder med opkøb af australske TilliT

12.06.2025SCM.dk

Globale fragtkæder er ramt af usikkerheder på mange fronter

11.06.2025SCM.dk

Nyt digitalt importsystem skaber bekymring blandt speditører

06.06.2025SCM.dk

DHL tager 30 elektriske lastbiler i brug som transport-as-a-service

05.06.2025SCM.dk

Clarksons: Skibsfartens grønne omstilling fortsætter trods geopolitiske rystelser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle