Sådan kan passiv RFID videreudvikles

Rasmus Krigslund, ph.d. fra Aalborg Universitets Institut for Elektroniske Systemer, har i sin afhandling beskæftiget sig med videreudvikling af Radio Frequency Identification (RFID).

17.04.2013

SCM.dk

Rasmus Krigslund, ph.d. fra Aalborg Universitets Institut for Elektroniske Systemer. Foto: Privat. .

Hvad er værdien i at udvikle RFID til at indsamle flere data?
Der er en stigende interesse for at bruge RFID-tags som dedikerede sensorer. Men fordi passiv RFID på grund af prisen er den type, der spås den største udbredelse, ligger mit fokus i afhandlingen her, selv om det giver væsentlige begrænsninger i forhold til aktive tags og sensorer generelt. Derfor er der i projektet udviklet en metode til at bestemme orienteringen udelukkende baseret på karakteristikken af det signal, der modtages fra taggen. Det betyder, at metoden kan benyttes sammen med de standard passive tags, der benyttes i dag.

Idéen er kort sagt at indsamle flere data om det objekt, som RFID-taggen sidder på, eller om det miljø som den befinder sig i, end blot taggens ID. For eksempel temperatur, luftfugtighed og position. Sidstnævnte kan udvikles til, at man også kan se, hvordan taggen vender, og dermed anvende den som en orienteringssensor.  

Hvor kan information om taggens orientering gøre nytte?
Information om taggens orientering kan eksempelvis anvendes i WMS, hvor taggede paller og rullebure automatisk registreres, når de enten ankommer eller forlader varehuset. Det er rimeligt at antage, at tags på henholdsvis paller og rullebure er påsat på samme måde. At være i stand til at opfange information om orienteringen af læste tags er derfor en hjælp til at vurdere, om de ankommer eller forlader varehuset eller om taggen blot sidder på en palle, der flyttes rundt på inde i varehuset.

Hvilke varetyper kan især have gavn af systemet?
At anvende RFID-tags som orienteringssensorer kan i princippet anvendes sammen med alle produkter, der på en eller måde skal behandles varsomt og måske er påført et ”denne side op”-mærkat.

Hvis RFID allerede anvendes som identifikationsmiddel i forsyningskæden, vil det end ikke kræve ændringer i infrastrukturen, men blot ekstra information der kan opsamles via den eksisterende kommunikation mellem læser og tags. På den måde kan man til enhver tid se, om produktet nu vender, som det helst skal, så man undgår, at varerne bliver ødelagt.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.08.2026SCM.dk

Exabeam og Google Cloud styrker jagten på insidertrusler

18.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Forsyningskæden er blevet for kompleks til siloer

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

11.08.2026SCM.dk

Stagnerende it-optag udfordrer digital omstilling

11.08.2026SCM.dk

Flertal af supply chain-chefer savner AI-afkast

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

06.08.2026SCM.dk

Missionpharma: AI skal løse forretningsproblemer først

05.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Det digitale produktpas - DPP

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup