Så omfattende var hackerangrebet på Maersk

På blot ti dage lykkedes det it-ansatte at geninstallere flere tusind servere, pc'er og applikationer, efter Maersk blev ramt af et alvorligt hackerangreb tilbage i juni. Nu advarer koncernens bestyrelsesformand andre virksomheder.

Da Maersk i juni måned sidste år blev ramt af NotPetya, kostede det 4.000 nye servere, 45.000 nye pc’er og 2.500 applikationer. Foto: Maersk.

29.01.2018

SCM.dk

Nu har koncernen regnet sig frem til, præcis hvor mange systemer, der rent faktisk gik ned den dag – og det er stort set alle.

Det kunne bestyrelsesformand Jim Hagemann Snabe fortælle, da han i sidste uge deltog i World Economic Forums årlige møde i Davos. Her fortalte han samtidig, at angrebet kostede en geninstallation af 4.000 nye servere, 45.000 nye pc’er og 2.500 applikationer:

”Og det blev klaret på blot ti dage. I it-branchen vil man normalt mene, at sådan noget tager omkring et halvt år. Så jeg kan kun takke de medarbejdere og partnere, som hjalp os med at få geninstalleret de mange servere”.

Advarer andre virksomheder
På WEFs møde fortalte Jim Hagemann Snabe også, at man hos Maersk har måtte vende tilbage til manuelle systemer under geninstalleringerne, og at personalet formåede at klare det med kun 20 procent fald i kapacitet.

I den forbindelse advarede han også andre virksomheder mod afhængigheden af digitale systemer, som menneskelige indsatser ikke kan klare:

”Der er behov for en radikal forbedring af infrastrukturen. Både almindelige og teknologiske virksomheder og regeringer bør samarbejde om at re-designe den digitale verden”.

Han opfordrede samtidig også alle virksomheder til ikke at være for naive – for alle organisationer kan blive angrebet af hackere, uanset størrelse. Derfor er virksomhederne nødt til at tage sikkerhed alvorligt.

Læs også: Maersk og IBM vil skabe ny blockchainvirksomhed

Selvom det kun tog medarbejdere og partnere 10 dage at geninstallere samtlige systemer, endte NotPetya-angrebet alligevel med at koste koncernen mellem 1,6 og 1,9 milliarder kroner.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online