Salg af elektriske last- og varebiler stiger fortsat

Varebilsalget steg med 9 procent i 2024, og el-varebilerne udgjorde 15,3 procent af salget. Samtidig var el-lastbilerne ansvarlige for 9,3 procent af lastbilssalget, hvilket viser, at mere elektrisk transport vinder frem.

“Det er opmuntrende at se, at elektrificeringen af last- og varebilsmarkedet fortsat styrkes. Selvom udviklingen har været gradvis, er der tydelig fremgang, især i løbet af det seneste år. Vi håber, at den positive tendens, vi ser nu, vil fortsætte og bidrage til den grønne omstilling af last- og varebilmarkedet”, siger Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark. Foto: 123rf.com.

10.01.2025

SCM.dk

I 2024 var det samlede salg af varebiler steget med 9 procent sammenlignet med året før, med 28.053 nyregistrerede varebiler. Det viser nye tal fra bilstatistik.dk. Væksten ses især blandt el-varebilerne, hvor der blev solgt 4.289 el-varebiler. Det er en stigning på 1.145 sammenlignet med 3.145 el-varebiler i 2023. Fremgangen på 48,6 procent afspejler den stærke vækst i efterspørgslen efter elektriske varebiler, som udgjorde 15,3 procent af det samlede varebilssalg. Der blev desuden solgt 648 plug-in hybrider i 2024, hvilket vil sige, at de opladelige varebiler stod for 17,6 procent af det samlede varebilsalg i 2024.

“Det er opmuntrende at se, at elektrificeringen af varebilsmarkedet fortsat styrkes. Selvom udviklingen har været gradvis, er der tydelig fremgang, især i løbet af det seneste år. Vi håber, at den positive tendens, vi ser nu, vil fortsætte og bidrage til den grønne omstilling af varebilmarkedet”, siger Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark.

Læs også: Hovedstaden får den første offentlige ladestander til ellastbiler

Salget af lastbiler i 2024 viste et fald på 3,8 procent sammenlignet med året før, med 4.822 nyregistrerede lastbiler. Trods den samlede nedgang har el-lastbilerne haft en markant fremgang. Der blev indregistreret 447 el-lastbiler, en stigning på 41 procent i forhold til 2023. El-lastbilerne udgjorde 9,3 procent af det samlede salg, som markerer en betydelig stigning fra 6,3 procent året før. Diesel-lastbilernes markedsandel faldt 2,5 procentpoint, hvilket viser den fortsatte overgang til elektriske lastbiler.

“El-lastbiler har oplevet markant fremgang i 2024, og en del af fremgangen skyldes, at der fra politisk side blev skabt en grøn fond, der skal støtte overgangen til grønnere lastbiler. Dog er vi stadig i begyndelsen af den store omstilling. For at accelerere udviklingen og sikre, at flere grønne lastbiler bliver en del af fremtidens vejtransport, er der fortsat behov for de rette rammevilkår, og den videre udmøntningsproces af resten af puljen bliver vigtig for den kommende udvikling”, siger Mads Rørvig.

Kilde: Mobility Denmark

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Grøn transport og CO2-reduktion

Fra 1. januar 2025 skal lastbiler på 12 ton og derover betale vejafgift efter, hvor meget CO2 de udleder. Det er blot en af mange ’tommelskruer’ fra regeringen og EU, der skal motivere til en grønnere godstransport. Der er mange andre drivkræfter i spil, der alle peger på at trække CO2 ud af godstransporten. Det sætter vi i dette tema spot på.

Relateret indhold

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

02.09.2026SCM.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

02.09.2026SCM.dk

Levering og retur afgør danskernes onlinekøb

01.09.2026SCM.dk

OK åbner lynladere til lastbiler på Sjælland

31.08.2026SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

28.08.2026SCM.dk

Maersk i top på rettidighed trods markant globalt fald

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre