Salg af elektriske last- og varebiler stiger fortsat

Varebilsalget steg med 9 procent i 2024, og el-varebilerne udgjorde 15,3 procent af salget. Samtidig var el-lastbilerne ansvarlige for 9,3 procent af lastbilssalget, hvilket viser, at mere elektrisk transport vinder frem.

“Det er opmuntrende at se, at elektrificeringen af last- og varebilsmarkedet fortsat styrkes. Selvom udviklingen har været gradvis, er der tydelig fremgang, især i løbet af det seneste år. Vi håber, at den positive tendens, vi ser nu, vil fortsætte og bidrage til den grønne omstilling af last- og varebilmarkedet”, siger Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark. Foto: 123rf.com.

10.01.2025

SCM.dk

I 2024 var det samlede salg af varebiler steget med 9 procent sammenlignet med året før, med 28.053 nyregistrerede varebiler. Det viser nye tal fra bilstatistik.dk. Væksten ses især blandt el-varebilerne, hvor der blev solgt 4.289 el-varebiler. Det er en stigning på 1.145 sammenlignet med 3.145 el-varebiler i 2023. Fremgangen på 48,6 procent afspejler den stærke vækst i efterspørgslen efter elektriske varebiler, som udgjorde 15,3 procent af det samlede varebilssalg. Der blev desuden solgt 648 plug-in hybrider i 2024, hvilket vil sige, at de opladelige varebiler stod for 17,6 procent af det samlede varebilsalg i 2024.

“Det er opmuntrende at se, at elektrificeringen af varebilsmarkedet fortsat styrkes. Selvom udviklingen har været gradvis, er der tydelig fremgang, især i løbet af det seneste år. Vi håber, at den positive tendens, vi ser nu, vil fortsætte og bidrage til den grønne omstilling af varebilmarkedet”, siger Mads Rørvig, administrerende direktør i Mobility Denmark.

Læs også: Hovedstaden får den første offentlige ladestander til ellastbiler

Salget af lastbiler i 2024 viste et fald på 3,8 procent sammenlignet med året før, med 4.822 nyregistrerede lastbiler. Trods den samlede nedgang har el-lastbilerne haft en markant fremgang. Der blev indregistreret 447 el-lastbiler, en stigning på 41 procent i forhold til 2023. El-lastbilerne udgjorde 9,3 procent af det samlede salg, som markerer en betydelig stigning fra 6,3 procent året før. Diesel-lastbilernes markedsandel faldt 2,5 procentpoint, hvilket viser den fortsatte overgang til elektriske lastbiler.

“El-lastbiler har oplevet markant fremgang i 2024, og en del af fremgangen skyldes, at der fra politisk side blev skabt en grøn fond, der skal støtte overgangen til grønnere lastbiler. Dog er vi stadig i begyndelsen af den store omstilling. For at accelerere udviklingen og sikre, at flere grønne lastbiler bliver en del af fremtidens vejtransport, er der fortsat behov for de rette rammevilkår, og den videre udmøntningsproces af resten af puljen bliver vigtig for den kommende udvikling”, siger Mads Rørvig.

Kilde: Mobility Denmark

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Grøn transport og CO2-reduktion

Fra 1. januar 2025 skal lastbiler på 12 ton og derover betale vejafgift efter, hvor meget CO2 de udleder. Det er blot en af mange ’tommelskruer’ fra regeringen og EU, der skal motivere til en grønnere godstransport. Der er mange andre drivkræfter i spil, der alle peger på at trække CO2 ud af godstransporten. Det sætter vi i dette tema spot på.

Relateret indhold

03.12.2025SCM.dk

Eldrevne lastbiler fornyer pant- og retursystemet

02.12.2025SCM.dk

Femern Bælt kan blive et væksteventyr – men jernbanen halter lang bagefter

01.12.2025SCM.dk

Skræddersyet GPS hjælper 615.000 truckere i Europa

01.12.2025WITRON Group

Sponseret

CLog 3.0: COOP and WITRON launch third building stage

01.12.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Effektiv logistik i et krævende miljø

01.12.2025SCM.dk

JYSKs distributionscenter i Polen tager stort skridt mod grøn energi

28.11.2025SCM.dk

Aarhus Havn er i færd med at bygge ny terminal

27.11.2025SCM.dk

Punktligheden på containerfragt har det svært

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

04.12.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia