Salg af varebiler eksploderer

Salget af erhvervsbiler og særligt varebiler stiger voldsomt og hurtigere end samfundets øvrige vækst, viser nye tal for bilsalg.

Bilsalget af erhvervsbiler er steget støt sammenlignet med året før. Foto: Flickr/Jeroen var Lieshoet..

13.08.2015

SCM.dk

Væksten er massiv, når det gælder salg af varebiler. Det viser nye tal, der peger på solid vækst i det samlede bilsalg, skriver Dansk Byggeri.

Tallene viser, at der blev solgt 78.700 nyregistrerede personbiler og varevogne til erhvervslivet fra august 2014 til juli 2015 - hvilket er en stigning på 16,7 procent sammenlignet med året før. Af disse er 31.200 varebiler, og stigningen i varebiler på mellem 2-3 ton tegner sig for en vækst på 19 procent. 

Læs også: Ny app skal forbedre leveringsoplevelsen

Opsvinget i erhvervsbiler og varevogne er imponerende, når man holder det op mod det svage danske opsving i den samlede økonomi, vurderer Ture Stramer, chefanalytiker i Nykredit. Han tilskriver særligt væksten til de nye mikrobiler, der er prisvenlige. 

”Det betyder også, at selv om bilsalget ligger rekordhøjt, så benytter danskerne ikke rekord mange penge på køb af nye biler. Når der er sagt, så er der i øjeblikket en bevægelse i retning af, at flere af de nyregistrerede biler bliver større og dyrere,” siger han til danskbyggeri.dk.

Læs også: GPS-løsning sikrer fly til tiden

Dansk Byggeri vurderer, at det særligt er SMV’erne der har købt varevogne. 

-JPN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

08.12.2025SCM.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal sparke bæredygtig vækst i gang

08.12.2025SCM.dk

Ny diplomuddannelse skal styrke ledelsen af danske forsyningskæder

08.12.2025SCM.dk

Fellowship-program styrker bæredygtig fødevareinnovation

05.12.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Hvorfor en AGV ofte er den mest effektive løsning – selv i en tid domineret af AMR-hype

04.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Få en robot i test uden at investere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn