Salg af varebiler eksploderer

Salget af erhvervsbiler og særligt varebiler stiger voldsomt og hurtigere end samfundets øvrige vækst, viser nye tal for bilsalg.

Bilsalget af erhvervsbiler er steget støt sammenlignet med året før. Foto: Flickr/Jeroen var Lieshoet..

13.08.2015

SCM.dk

Væksten er massiv, når det gælder salg af varebiler. Det viser nye tal, der peger på solid vækst i det samlede bilsalg, skriver Dansk Byggeri.

Tallene viser, at der blev solgt 78.700 nyregistrerede personbiler og varevogne til erhvervslivet fra august 2014 til juli 2015 - hvilket er en stigning på 16,7 procent sammenlignet med året før. Af disse er 31.200 varebiler, og stigningen i varebiler på mellem 2-3 ton tegner sig for en vækst på 19 procent. 

Læs også: Ny app skal forbedre leveringsoplevelsen

Opsvinget i erhvervsbiler og varevogne er imponerende, når man holder det op mod det svage danske opsving i den samlede økonomi, vurderer Ture Stramer, chefanalytiker i Nykredit. Han tilskriver særligt væksten til de nye mikrobiler, der er prisvenlige. 

”Det betyder også, at selv om bilsalget ligger rekordhøjt, så benytter danskerne ikke rekord mange penge på køb af nye biler. Når der er sagt, så er der i øjeblikket en bevægelse i retning af, at flere af de nyregistrerede biler bliver større og dyrere,” siger han til danskbyggeri.dk.

Læs også: GPS-løsning sikrer fly til tiden

Dansk Byggeri vurderer, at det særligt er SMV’erne der har købt varevogne. 

-JPN

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

SCM.dk

Omnichannel stiller nye krav til lagerstyring og returhåndtering

SCM.dk

Medicinalindustriens lavere vækst udfordrer dansk økonomi

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online