SAP ansætter sin første nordiske bæredygtighedsdirektør

SAP udnævnte i sidste uge Tiina Antturi, som sin første nordiske direktør for bæredygtighed.

Tiina Antturi har mange års erfaring inden for blandt andet IT-branchen og har tidligere haft lederstillinger i salg, HR og CSR. Foto: SAP.

07.12.2021

SCM.dk

Tiina Antturi skal drive SAP’s globale bæredygtighedsstrategi på regionalt niveau i Nordeuropa gennem sin nye stilling nordisk bæredygtighedsdirektør. Det vil sige i Danmark, Finland, Norge, Sverige, Estland, Letland og Litauen.

”Virksomhederne bør i dag have en klar ambition om at påvirke den bæredygtige udvikling af samfundet. Jeg er meget stolt over at have fået ansvaret for at drive og bidrage til en omfattende bæredygtighedsdagsorden på de nordiske og baltiske markeder”, siger Tiina Antturi.

Hun har mange års erfaring inden for blandt andet IT-branchen og har tidligere haft lederstillinger i salg, HR, CSR og har også været administrerende direktør i 6 år for NGO’en World Vision. Som nordisk direktør for bæredygtighed rapporterer hun direkte til Helle Dochedahl, administrerende direktør for SAP Norden og Baltikum.

Læs også: SAP’s nye software skal fremme bæredygtigt design

”Det er også virksomhederne, der har de nødvendige teknologiske og finansielle ressourcer til at skabe den innovation, der gør bæredygtige forretningsmodeller til virkelighed. SAP har med sine forretningssoftwareløsninger til hundredtusindvis af virksomhedskunder samt et stort økosystem af partnere en nøglerolle at spille – både med hensyn til at skabe konkrete resultater og til selv at vise vejen”, fortsætter Tiina Antturi.

Hun bor og arbejder til hverdag i Helsinki.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

11.03.2026SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online