Scandlines-rute vækster fortsat i godstrafik

Opgørelsen af tredje kvartal i 2018 viser, at godstrafikken på Scandlines Helsingør-Helsingborg-ruten fortsat stiger.

Godstrafikken over Øresund stiger fortsat, og selskabet bag vil nu modernisere og udbygge, så lastbiler hurtigere kan komme igennem havnenes check-in..

29.10.2018

SCM.dk

Godstrafikken stiger på Scandlines-ruten mellem Helsingør og Helsingborg. Det viser en opgørelse for tredje kvartal fra HH Ferries Groups, der ejer ruten. Derudover tog ruten også kvartalets største bid af kagen hvad angår vækst over Øresund.

I tredje kvartal steg antallet af overførte lastbiler med cirka seks procent til 109.000 i forhold til samme periode sidste år, hvor der blev overført 103.000 lastbiler. Godsmængden voksede samtidig med 38.000 tons til 1.224.000 tons, hvor den i tredje kvartal i 2017 var på 1.186.000 tons.

Læs også: Status for 2018: Flere lastbiler tager færgen over Øresund

”Scandlines Helsingør-Helsingborg tilbyder den flydende bro i den nordlige del af Øresund, og vi har i årets første ni måneder taget en markant større andel af væksten i godstransport end den konkurrerende forbindelse længere mod syd", siger Johan Röstin, administrerende direktør i HH Ferries AB, og tilføjer:

"Vores erhvervskunder vælger i højere grad vores rute til som en kortere, grønnere og hurtigere vej til deres slutdestination. En meget høj stabilitet og tilstrækkelig kapacitet på de rigtige tidspunkter betyder meget for vores fragtkunder”. 

HH Ferries Group arbejder på at modernisere og udbygge check-in systemet for lastbiler, så de kan komme hurtigere gennem havnen.

Batteridreven overfart
Virksomheden er ved at færdiggøre justeringer samt tests af lade- og batteriinstallationer, så færgerne Aurora og Tycho Brahe, der sejler på ruten, officielt kan indvies som verdens største batteridrevne passagerfærger.

”Vi er stolte af batteriprojektet, som gør det muligt for Aurora og Tycho Brahe at sejle på grøn el, hvilket betyder, at 60% af rederiets afgange nu bliver udført uden skadelige udslip til luften”, siger Johan Röstin.

Læs også: Fortsat vækst i godstrafikken over Øresund

Den officielle indvielse bliver afholdt den 9. november. HH Ferries Group byder derudover til ”åben færge dag” den 10. november, hvor gående passagerer kan sejle gratis med de to færger fra klokken 10-18.

- SN

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

30.10.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

WARDIAN - AI Anti-Kollisions System

28.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Et nyt gear i logistikken – Cykelexperten finder balancen mellem tempo og overblik

27.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

Automatiseret møbelproduktion forbedret med smart intralogistik og industriel robotteknologi

27.10.2025SCM.dk

Lilla revolution i intralogistikken

24.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

Innovative koncepter til fremtidens produktion: Mobil robotteknologi hos KRONE

22.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Geek+ robotter effektiviserer moderne lagerdrift

22.10.2025BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Black Friday: Sådan forbereder du dit lager til det store shoppekaos

20.10.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Lithium-ION er lykken i Løgstør

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg