Scaniabiler på biogas i København

Scania-renovationslastbilerne i København kører nu på rent biogas. Trafikstøjen er reduceret, og klimaregnskabet forbedret.

Scania-skraldebilerne i København er nu kørende på hundrede procent biobrændstof, som har en række positive effekter på både miljø. Foto: Scania.

17.06.2016

SCM.dk

Tankstationen på Prags Boulevard på Amager i København har udskiftet naturgas med certificeret biogas. De renovationsbiler, der tanker der i dag, anvender nu rent biobrændstof, som eliminerer CO2-udledningen fuldstændig.

Scania leverede de første gasskraldebiler til renovationskørsel i København ved årsskiftet 2013/2014. Kørslen startede med anvendelse af naturgas, som er et fossilt brændstof der - om end i mindre grad end diesel - stadig bidrager negativt til klimaforandringerne.  

Ifølge Energistyrelsen er biogas det mest klimarigtige brændsel i den tunge transport, fordi biogasproduktion både erstatter fossile brændsler i transportsektoren og reducerer udslip fra gyllen på landbrugsmarkerne, der ellers ville udlede både metan- og lattergas. Derfor er biogassens CO2-fortrængning højere end 100% og den fordel har blandt andet været en central årsag til, at Københavns Kommune har valgt at lade hovedparten af hovedstadens skraldebiler overgå til biogas.

Ved skiftet til ren biogas, kan Københavnerne altså nu både glæde sig over et forbedret klimaregnskab og mindre støj, da gasmotorerne er mere lydsvage.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025Dematic

Sponseret

Dematic Integrates a Pallet AS/RS in Latest Expansion for Spanish Workwear Giant Velilla

12.12.2025SCM.dk

Nyt logistisk supercenter åbner i Ringsted

11.12.2025SCM.dk

JYSK åbner nyt distributionscenter i Italien i 2027

08.12.2025SCM.dk

Mobile robotter: Fra faste ruter til intelligent høj fleksibilitet

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle