SCM.dk til IFS World Conference 2019

Igen i år er SCM.dk med til softwarevirksomheden IFS’ verdenskongres, der starter i dag i Boston. Programmet for eventen spænder som sædvanlig bredt, og danske partnere som Maersk Supply Service, TDC og Terma er også på plads.

Boston er værtsby for IFS World Conference 2019..

08.10.2019

SCM.dk

Ligesom det var tilfældet i Atlanta sidste år, er SCM.dk med blandt de (denne gang ganske få) indbudte medier fra Skandinavien og klar til at rapportere fra de mange oplæg, cases og events undervejs, og selvfølgelig til at møde udvalgte eksperter.

Udover IFS’ egne topfolk, som bl.a. danske Christian Pedersen, der sidste år blev ansat som Chief Product Officer, så er danske partnere som Maersk Supply Service, TDC og Terma også på plads, og SCM.dk vil gøre sit til at få dem i tale.

Når det konferencen som helhed, så er det nærliggende at tænke på, om IFS selv er en challenger på markedet indenfor eksempelvis ERP-systemer, Field Service Management (FSM), Enterprise Asset Management (EAM) og predictive maintenance, som er selskabets kerneområder.

Er IFS klar til at tage kampen op mod en (større) ERP-udbyder som eksempelvis SAP? Efter dette års opkøb af Acumatica, vil CEO Darren Roos, der ofte taler om IFS som en virksomhed i fortsat vækst stadig på vej mod sit fulde potentiale , ganske givet sige ja.

”2019-udgaven af IFS World Conference vil fokusere på at give vores globale netværk styrken til at maksimere den værdi, de får fra deres teknologiinvesteringer”, siger IFS’ kundechef Michael Ouissi ifølge ComputerWeekly.

”Selvom vi vil dele nye produkter, så handler eventen i endnu højere grad om at give kunderne en platform, hvor de kan fremvise deres erfaringer og succeser. IFS er på en spændende rejse, og her er eventen et fantastisk sted, hvor vores økosystem af ligesindede ’challengers’ kan mødes og se fremad”, fortsætter han.

Læs også: Kamstrup vælger IFS’s ERP-løsning

Blandt talerne er foruden IFS-specialister fra hele organisationen også folk som skateboardlegenden Tony Hawk, der på sin vej mod verdenstoppen overkom en hel del udfordringer, fitnessguruen Tia-Clair Toomey -the fittest woman on earth – og Microsofts salgschef i USA, Lani Phillips.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

11.09.2026Context& A/S

Sponseret

Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

SCM.dk

Maersk barsler måske med markant flådeudvidelse

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

09.09.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

07.09.2026SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

03.09.2026SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia