Sikkerhed i logistikkæden er en kæmpeopgave

Det er en næsten uoverskuelig opgave, og indtil for nylig var det også ofte en overset opgave. At etablere sikkerhed omkring transport og lager. Eller bare få et overblik. Det er nødvendigt at tage højde for tyveri, hærværk, data, it-systemer, persondatalovgivning m.m.

En EU-undersøgelse konkluderer ifølge non-profit organisationen TAPA (Transported Asset Protection Association, red.), at såkaldt ’cargo crime’ koster europæiske virksomheder cirka 61 milliarder kroner om året. Arkivfoto..

03.03.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Den 11. november 2021 arresterede spansk politi syv medlemmer af en bande mistænkt for at begå cargo tyveri. De blev taget på fersk gerning, da de forsøgte at stjæle en ladning bilmotorer til en værdi af mere end 4 millioner kroner.

Den 15. november 2021 fandt engelsk politi frem til en stjålen lastbil i North Yorkshire, der indeholdt en last af metaller til en værdi på cirka 1,3 millioner kroner. Politiet arresterede en chauffør og en passager.
Det er blot tre eksempler på sikkerhedstrusler, der belaster logistikkæder over hele verden.

TAPA registrerede i 2020 data, der viser, at tyveri af cargo forekom i 56 lande i EMEA-regionen (Mellemøsten, Europa og Afrika, red.), og at det gennemsnitlige tab per tyveri var knap 4 millioner kroner. Se mere på tapaemea.org. Arkivfoto..

Den 24. november 2021 arresterede spansk politi 18 personer mistænkt for at være del af en organiseret cargo-tyveri bande, der havde stjålet værktøj, fjernsyn og cykler fra en industribygning i Mercia til en samlet værdi på 2,2 millioner kroner.

61 milliarder kroner om året
En EU-undersøgelse konkluderer ifølge non-profit organisationen TAPA (Transported Asset Protection Association, red.), at såkaldt ’cargo crime’ koster europæiske virksomheder cirka 61 milliarder kroner om året. I en anden undersøgelse foretaget af TAPA og 12 andre industriorganisationer løber tabet for tyske virksomheder op i 16,23 milliarder kroner per år fra cirka 26.000 angreb på lastbiler.

TAPA registrerede i 2020 data, der viser, at tyveri af cargo forekom i 56 lande i EMEA-regionen (Mellemøsten, Europa og Afrika, red.), og at det gennemsnitlige tab per tyveri var knap 4 millioner kroner. Se mere på tapaemea.org.

Syv tendenser for fysisk sikkerhed i 2022

Nick D´Hoedt, som er Business Development Director T&L for den canadiske specialist i sikkerhedsløsninger Genetec, forventer, at følgende syv tendenser vil præge markedet for fysisk sikkerhed i 2022:

1. Overvågning af bygninger og udnyttelse for at sikre social distancering.
2. Videoanalyser vil blive mere tilgængelige for store skalaer.
3. It-kriminalitet vil fortsætte med at stige og vil skabe behov for nye strategier.
4. Åbne arkitekturer vil fremme udbredelsen af smart city-begrebet.
5. Virksomheder vil udvikle anvendelsen af tilpassede adgangskontrol-teknologier.
6. Supply chain operations vil blive genstand for mere fokus.
7. Flere organisationer vil bevæge sig ud i skyen og indføre hybride it-landskaber.

Bliv klogere her.

Tilsigtede og utilsigtede hændelser
Det er supply chain funktionens ansvar at sikre og håndtere flowet af varer hele vejen fra leverandører til slutkunde, og enhver forstyrrelse i vareflowet vil og bør fremstå som en supply chain risiko. Der er et utal af kilder til supply chain risici, og det har den globale pandemi de sidste to år så også sørget for at minde enhver supply chain leder grundigt om.

Man kan opdele risici i tilsigtede og utilsigtede. Det er ofte de utilsigtede, man taler om, når man taler om risikostyring og resiliens i forsyningskæden, og kilderne til de utilsigtede hændelser, der forstyrrer, kan for eksempel være:

• Pandemier eller epidemier.
• Tornadoer, oversvømmelser og andet voldsomt vejr.
• Jordskælv, tsunamier og vulkanudbrud.
• Politisk uro eller politisk motiverede reguleringer.

Men tilsigtede risici er en lige så stor kilde til kostbare og ødelæggende forstyrrelser, og det er værd også at fokusere på denne gruppe af risici. Det kan for eksempel være:

• Tyveri og hærværk.
• Bevidst forurening, infiltrering eller sabotage.
• Terrorangreb.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding