Sikkerhed i logistikkæden er en kæmpeopgave

Det er en næsten uoverskuelig opgave, og indtil for nylig var det også ofte en overset opgave. At etablere sikkerhed omkring transport og lager. Eller bare få et overblik. Det er nødvendigt at tage højde for tyveri, hærværk, data, it-systemer, persondatalovgivning m.m.

En EU-undersøgelse konkluderer ifølge non-profit organisationen TAPA (Transported Asset Protection Association, red.), at såkaldt ’cargo crime’ koster europæiske virksomheder cirka 61 milliarder kroner om året. Arkivfoto..

03.03.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Den 11. november 2021 arresterede spansk politi syv medlemmer af en bande mistænkt for at begå cargo tyveri. De blev taget på fersk gerning, da de forsøgte at stjæle en ladning bilmotorer til en værdi af mere end 4 millioner kroner.

Den 15. november 2021 fandt engelsk politi frem til en stjålen lastbil i North Yorkshire, der indeholdt en last af metaller til en værdi på cirka 1,3 millioner kroner. Politiet arresterede en chauffør og en passager.
Det er blot tre eksempler på sikkerhedstrusler, der belaster logistikkæder over hele verden.

TAPA registrerede i 2020 data, der viser, at tyveri af cargo forekom i 56 lande i EMEA-regionen (Mellemøsten, Europa og Afrika, red.), og at det gennemsnitlige tab per tyveri var knap 4 millioner kroner. Se mere på tapaemea.org. Arkivfoto..

Den 24. november 2021 arresterede spansk politi 18 personer mistænkt for at være del af en organiseret cargo-tyveri bande, der havde stjålet værktøj, fjernsyn og cykler fra en industribygning i Mercia til en samlet værdi på 2,2 millioner kroner.

61 milliarder kroner om året
En EU-undersøgelse konkluderer ifølge non-profit organisationen TAPA (Transported Asset Protection Association, red.), at såkaldt ’cargo crime’ koster europæiske virksomheder cirka 61 milliarder kroner om året. I en anden undersøgelse foretaget af TAPA og 12 andre industriorganisationer løber tabet for tyske virksomheder op i 16,23 milliarder kroner per år fra cirka 26.000 angreb på lastbiler.

TAPA registrerede i 2020 data, der viser, at tyveri af cargo forekom i 56 lande i EMEA-regionen (Mellemøsten, Europa og Afrika, red.), og at det gennemsnitlige tab per tyveri var knap 4 millioner kroner. Se mere på tapaemea.org.

Syv tendenser for fysisk sikkerhed i 2022

Nick D´Hoedt, som er Business Development Director T&L for den canadiske specialist i sikkerhedsløsninger Genetec, forventer, at følgende syv tendenser vil præge markedet for fysisk sikkerhed i 2022:

1. Overvågning af bygninger og udnyttelse for at sikre social distancering.
2. Videoanalyser vil blive mere tilgængelige for store skalaer.
3. It-kriminalitet vil fortsætte med at stige og vil skabe behov for nye strategier.
4. Åbne arkitekturer vil fremme udbredelsen af smart city-begrebet.
5. Virksomheder vil udvikle anvendelsen af tilpassede adgangskontrol-teknologier.
6. Supply chain operations vil blive genstand for mere fokus.
7. Flere organisationer vil bevæge sig ud i skyen og indføre hybride it-landskaber.

Bliv klogere her.

Tilsigtede og utilsigtede hændelser
Det er supply chain funktionens ansvar at sikre og håndtere flowet af varer hele vejen fra leverandører til slutkunde, og enhver forstyrrelse i vareflowet vil og bør fremstå som en supply chain risiko. Der er et utal af kilder til supply chain risici, og det har den globale pandemi de sidste to år så også sørget for at minde enhver supply chain leder grundigt om.

Man kan opdele risici i tilsigtede og utilsigtede. Det er ofte de utilsigtede, man taler om, når man taler om risikostyring og resiliens i forsyningskæden, og kilderne til de utilsigtede hændelser, der forstyrrer, kan for eksempel være:

• Pandemier eller epidemier.
• Tornadoer, oversvømmelser og andet voldsomt vejr.
• Jordskælv, tsunamier og vulkanudbrud.
• Politisk uro eller politisk motiverede reguleringer.

Men tilsigtede risici er en lige så stor kilde til kostbare og ødelæggende forstyrrelser, og det er værd også at fokusere på denne gruppe af risici. Det kan for eksempel være:

• Tyveri og hærværk.
• Bevidst forurening, infiltrering eller sabotage.
• Terrorangreb.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

11.11.2025SCM.dk

Efterspørgslen efter moderne logistikejendomme stiger i Aarhus

10.11.2025SCM.dk

Maersk åbner gigantisk logistikcenter i Malaysia

10.11.2025WITRON Group

Sponseret

50 percent less workforce - 50 percent fewer truck trips

06.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

06.11.2025Element Logic Danmark

Sponseret

Datadrevet lageroptimering i praksis: Sådan skaber softwareplatformen eLogiq værdi

06.11.2025Axacon A/S

Sponseret

Når lageroptælling stopper alt - og hvordan du slipper for det

31.10.2025KNAPP A/S

Sponseret

Automatiseret truck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 – Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020.

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 - Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Roima Intelligence
Webinar
Webinar: SCM + WMS accelererer modebranchens time-to-market

På dette webinar sætter ROIMA og e-SCM Solutions fokus på, hvordan samarbejde og udveksling af data på tværs af forsyningskæden er altafgørende og viser, hvordan moderne SCM- og WMS-løsninger i samspil kan accelerere time-to-market.

Dato

13.11.2025

Tid

11:00

Sted

Microsoft Teams

RELEX Solutions
Webinar
Webinar: Beyond the Blind Spots: AI-Powered Merchandising That Actually Works

Join RELEX and Suzy Monford, CEO of Food Sport International, to learn how AI-powered merchandising helps retailers detect shifts earlier, act more quickly, and ensure every decision counts.

Dato

13.11.2025

Tid

18:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V