Skrotning på det laveste niveau i 20 år

En ny analyse fra BIMCO viser, at skrotningen af bulkere, tankskibe og containerskibe i løbet af de seneste otte kvartaler er faldet til det laveste niveau i 20 år. Sidste gang at skrotningen lå på så lavt et niveau i en længere periode, var før finanskrisen i 2008.

05.04.2024

SCM.dk

"En kombination af stærk efterspørgsel efter en række store udsving i markederne, kombineret med lave ordrebøger, har holdt ældre skibe i drift længere end normalt", siger Filipe Gouveia, analytiker i Bimco.

I løbet af første kvartal af 2024 blev kun to millioner DWT skrottet, hvilket er niende kvartal i træk med skrotningsniveauer under tre millioner DWT.

"Skrotningen vil dog uundgåeligt vende tilbage i de kommende år", siger Filipe Gouveia. Det vil ske som følge af de nye emissionsbestemmelser og CO2-afgifter træder i kraft.

-mauh
 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

22.10.2025SCM.dk

Rederier holder fast i klimamål trods sammenbrud i IMO-forhandlinger

22.10.2025SCM.dk

Nyt logistik-samarbejde sætter nye standarder for nordisk e-handel

21.10.2025SCM.dk

Geopolitik kuldsejler global klimaaftale for skibsfarten

21.10.2025SCM.dk

Rusland og Kina styrker samarbejdet om arktisk sejlrute

21.10.2025SCM.dk

Global aftale om grøn skibsfart udsat et år efter uenighed i FN

20.10.2025SCM.dk

CMA CGM åbner ny rute fra Aarhus

17.10.2025SCM.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

15.10.2025SCM.dk

Ingen tegn på hurtig returnering til Suezkanalen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

27.10.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update

Hold dig opdateret med hvordan du vedvarende beskytter din virksomhed mod cybertrusler med Microsoft Security.

Dato

27.10.2025

Tid

11:00

Sted

Online