Skype-milliardær bruger robotter til udbringning

Et nyt projekt fra Skype-milliardæren Janus Friis benytter selvkørende robotter til udbringning af dagligvarer og pakker.

Robotteknologi er nu en del af gængs udbringning i den engelske hovedstad, London. Foto: Starship Technologies..

03.11.2015

SCM.dk

Teknologien er i dag så avanceret, at man kan sende pakker på ca. 10 kg med robotter, når kunder har bestilt levering via en app.   

"Vi ser det som en ny måde at sende ting på. Der er tale om en lille selvkørende robot, der ruller rundt på fortovene, er CO2-neutral og vil levere på det tidspunkt, hvor folk bestiller leveringen. Det giver simpelthen mening", siger Janus Friis.

Robotten skal i første omgang virke som pilotprojekt i Greenwich i det østlige London.

Robotten bookes, når kunden har tid, og den færdes efter gænge regler for fodgængere. Det er selskabet bag, Starship Technologies, der har udviklet robotten for et større millionbeløb i euro.

Læs også: Dansk robot-virksomhed i international udvikling

Om koncept og teknologi skal sælges videre eller blive i Starship Technologies eget regi, er endnu uvist, forklarer Allan Martinson operativ direktør i virksomheden.

"Vi kan udbrede servicen under vores eget navn. Men vi kan også sælge robotterne til firmaer som DHL og Post Danmark. Det handler om, hvem der bærer anlægsudgifterne”, siger han.

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

02.09.2026Swisslog

Sponseret

Coop Faghandel selects Swisslog as partner for new automated high-bay warehouse

02.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber moderniserer og udvider Printus' logistik

01.09.2026SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

30.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

26.08.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Den digitale forsyningskæde begynder i lageret

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle