Slut med krumspring på Coop's lager

Gamle vaner må lægges på lagerhylden i Coop's distributionscenter i Odense, når et nyt multishuttle-anlæg gør sit indtog. Sådan lød erfaringen fra distributionschef Henrik Dalsgaard Hansen på konferencen Lageroptimering 2013.

05.03.2013

SCM.dk

Man skal indstille sig selv mentalt på, at tingere fungerer på en ny måde efter en automatiserings-proces, siger Henrik Dalsgaard Hansen, chef for Coops distributionscenter i Odense. Foto: Privat. .

Hvad var de største udfordringer ved den nye automatisering?
Først og fremmest at få det ledelsesmæssige tankesæt på plads. Indførelsen af automatik gør det umuligt at gøre de krumspring, som man måske tidligere var vant til for at yde en god kundeservice. Det er fuldstændig afgørende, at man bliver dygtig til at bruge sit nye maskineri. Man skal simpelthen indstille sig selv mentalt på, at tingere fungerer på en ny måde efter en automatiseringsproces.

Det var også en udfordring at få stamdata til at spille. Et fuldautomatisk anlæg kigger jo ikke på varerne, det følger højde/bredde/vægt, eller hvad der ellers er indtastet i systemet. 

Også det tekniske samspil mellem WMS og vedligeholdelsesafdelingen var indledningsvis en stor opgave at få styr på.

Hvordan inddrog I medarbejderne i implementeringen?
Blandt andet ved at vores tillidsvalgte har været med på ture rundt i Europa og se på lignende anlæg. Vi har desuden valgt et klassisk setup, hvor vi har uddannet en række medarbejdere til instruktører. Der har også været en del hørings- og involveringsmøder undervejs. Nogle medarbejdere deltog desuden i diverse emuleringstests, så de kunne blive fortrolige med skærmbillederne i det nye multishuttle-system, selv om mekanikken endnu ikke var helt på plads.     

Lean har spillet en stor rolle med kaizen-tavler til fejlfinding og optimering. I det hele taget har vi brugt mange af de flow-værktøjer, der findes i lean-tankegangen – også til det overordnede setup.

Hvordan vedligeholder I forandringerne i dag?
I høj grad gennem vores auditerings-setup. Vi auditerer meget på vores lean-standarder, hvor vi rutinemæssigt taler med de medarbejdere, der står for håndteringsprocesser og det automatiske anlæg. Når vi kigger på PDCA-cirklen (Plan, Do, Check, Act), kan vi se, hvor optimeringspotentialerne ligger i loopet.

Vi har med andre ord skabt en rød tråd mellem vores forbedringsmuligheder, optimerings-setup og auditering for at sikre, at vi arbejder løbende med forbedringer – også i forhold til procedurer og retningslinjer i henhold til det automatiske anlæg. 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 - Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020

Dato

20.11.2025

Sted

Banedanmark, Lumbyesvej 34, 7000 Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 - Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia