Snackproducent automatiserer varmehåndtering med robotteknologi

Ny robotteknologi skal automatisere den manuelle håndtering af varme produkter hos fødevareproducenten Quality Pellets. Test foretaget i samarbejde med Teknologisk Institut viser, at virksomheden kan forbedre arbejdsmiljøet, sikre ensartet kvalitet samt øge effektiviteten i produktionen.

Bacon pellets og andre saltede snacks i mange former. Det er blot nogle af de chips, som virksomheden Quality Pellets producerer råvarer til. Og hos virksomheden i Nordsjælland er de for alvor begyndt at have fokus på at automatisere dele af produktionen. Foto: MADE

01.05.2025

SCM.dk

Bacon pellets og andre saltede snacks i mange former. Det er blot nogle af de chips, som virksomheden Quality Pellets producerer råvarer til. Og hos virksomheden i Nordsjælland er de for alvor begyndt at have fokus på at automatisere dele af produktionen.

Det er sket gennem først et MADE Kickstartprojekt og derefter et MADE Demonstrationsprojekt i samarbejde med Teknologisk Institut. Målet for Quality Pellets er at lette medarbejdernes arbejde, hæve kvaliteten og skabe en mere effektiv produktion.

I dag foregår en central del af produktionen manuelt. Når de varme produkter – de såkaldte “pølser” bestående af blandt andet ingredienser som kartoffel, majs, hvede eller bælgfrugter – kommer ud fra maskinen, skal de flyttes nænsomt fra et transportbånd over på plader, som sættes i stativer, hvor de tørrer. Efterfølgende bliver de hakket til chips. Processen er krævende, da produkterne vejer flere kilo og er 70-80 grader varme, hvilket betyder, at medarbejderne både løfter og roterer mange gange dagligt.

Jesper Jørgensen, Technical & Production Manager hos Quality Pellets, forklarer:
”Hver 15. sekund kommer der et nyt produkt, som skal flyttes. Det er hårdt for medarbejderne, og vi ønskede at forbedre arbejdsmiljøet samtidig med, at vi sikrer en høj og ensartet kvalitet i vores produktion”.

Vejen mod automatisering begyndte med et MADE Kickstartprojekt, hvor Quality Pellets i samarbejde med Teknologisk Institut undersøgte forskellige løsninger. Det blev hurtigt klart, at de eksisterende teknologileverandører ikke kunne tilbyde en løsning, der kunne håndtere de udfordringer, som produktionen kræver. Derfor udviklede Teknologisk Institut i samarbejde med Quality Pelletsen en prototype på en “skubber” – en mekanisme, der kan flytte produkterne skånsomt fra båndet til pladerne uden at beskadige dem.

”Produkterne er meget fleksible, lidt som blød lakrids, og de må ikke få mærker eller blive deformerede. Derfor var det en vigtig opgave at udvikle en løsning, der kunne håndtere denne følsomhed og samtidig sikre den høje kvalitet”, forklarer Karsten Thornø Ahrentsen, der er seniorkonsulent fra Teknologisk Institut.

Prototypen blev testet og viste, at det er muligt at automatisere denne del af processen. Resultatet har givet Quality Pellets tro på, at de kan tage næste skridt mod en fuldt integreret løsning.
Den næste fase i projektet handler om at flytte pladerne med produkterne fra transportbåndet til stativerne. Det kræver yderligere udvikling og test af, om løsningen skal være robotbaseret eller en mekanisk konstruktion.

”Vi har allerede fået rigtig meget ud af demonstrationsprojektet. Det har flyttet vores tanker og viden om, hvad der kan lade sig gøre. Vi er nu i gang med at finde ud af, hvordan vi bedst integrerer næste del af løsningen i vores eksisterende anlæg”, fortæller Jesper Jørgensen.

Målet er ikke kun at lette de ansatte for det tunge og gentagende arbejde, men også at skabe en mere ensartet produktion. 

”Når vi kommer helt i mål, vil det være guld værd for mine medarbejdere. Det er som at gå fra at feje med en kost til at bruge en fejemaskine”, siger Jesper Jørgensen.

MADE Demonstrationsprojektet har ikke kun ført til konkrete løsninger, men har også været en øjenåbner for Quality Pellets.

Jesper Jørgensen understreger, hvor vigtigt det har været at have specialisterne fra Teknologisk Institut med i processen gennem MADE-projekterne:

”Først ser vi teorien, og så prøver vi det af i praksis. Det hjælper virkelig, at det er de samme specialister, der følger os hele vejen. Vi havde aldrig nået hertil uden kickstartforløbet og demonstrationsprojektet”.

Selvom Quality Pellets stadig har et stykke vej, før løsningen er fuldt implementeret, har projektet allerede haft stor betydning. Automatisk håndtering vil ikke blot forbedre arbejdsmiljøet, men også styrke virksomhedens konkurrenceevne.

”Vi er blevet meget mere optimistiske omkring, hvad der er muligt. Nu ved vi, at vi kan automatisere dele af vores produktion, og det vil helt sikkert hjælpe os med at skabe en mere moderne og effektiv fabrik”, afslutter Jesper Jørgensen.

Læs også: Ny robot palleterer millioner af æg

”Først ser vi teorien, og så prøver vi det af i praksis. Det hjælper virkelig, at det er de samme specialister, der følger os hele vejen. Vi havde aldrig nået hertil uden kickstartforløbet og demonstrationsprojektet”.

Selvom Quality Pellets stadig har et stykke vej, før løsningen er fuldt implementeret, har projektet allerede haft stor betydning. Automatisk håndtering vil ikke blot forbedre arbejdsmiljøet, men også styrke virksomhedens konkurrenceevne.

”Vi er blevet meget mere optimistiske omkring, hvad der er muligt. Nu ved vi, at vi kan automatisere dele af vores produktion, og det vil helt sikkert hjælpe os med at skabe en mere moderne og effektiv fabrik”, afslutter Jesper Jørgensen.

Kilde: MADE

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

17.11.2025Global AGV

Sponseret

Automatiser din logistik helt selv

12.11.2025Global AGV

Sponseret

Book et GRATIS automationstjek med Global AGV og se en direkte besparelsen

10.11.2025SCM.dk

RAWBITE samler produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

04.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En endagstest, det er helt normalt

03.11.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

WILLBRANDT Gummiteknik har fokus på arbejdsmiljø og effektivitet med en vakuumløfter fra Schmalz

29.10.2025Global AGV

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

29.10.2025SCM.dk

Spatial AI sparker det næste spring i automation på fabriksgulvet i gang

28.10.2025SCM.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding