Solceller og sikkerhed på nyt logistikcenter

Normals nye kæmpelager ved Hedensted bliver forsynet med solceller på en del af taget. De skal bidrage med strøm til driften, som blandt andet foregår med litium-ion trucks. Lageret går efter en såkaldt DGNB guld-certificering og vægter samtidig sikkerhed højt.

Normals nye logistikcenter vil blandt andet blive udstyret med solceller på en del af taget, så lagerdriften og de mange batteridrevne gaffeltrucks kan blive delvis selvforsynet med strøm. Billedet er et arkivfoto og er ikke fra Normals logistikcenter, som jo endnu ikke er bygget. Arkivfoto..

17.02.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

DGNB er den dominerende certificeringsstandard for bæredygtige bygninger, og formålet med certificeringen er at stille standarder for bæredygtighed til rådighed for bygherrer og entreprenører. Det skaber et stærkt grundlag for at opnå enighed og fælles forståelse for, hvad der skal til for, at en bygning er bæredygtig.

Normals nye logistikcenter, der skal stå klar i starten af 2023, går efter en såkaldt DGNB guld certificering. Byggeriet vil blandt andet blive udstyret med solceller på en del af taget, så lagerdriften og de mange batteridrevne gaffeltrucks kan blive delvis selvforsynet med strøm.

Læs også: Normals nye logistikcenter kan rumme firedobling af volumen

”Vi undersøger også at etablere en power bank eller et batterianlæg, der kan lagre strøm fra vores solceller, så vi bedre kan udnytte den strøm, vi selv producerer. Det ser dog umiddelbart ud til at være temmelig kostbart at etablere en power bank, men vi undersøger stadig”, fortæller logistikdirektør Henrik Bøgelund, der i det hele taget lægger vægt på at ikke at låse sig for fast på stramme løsninger, men derimod at holde mulighederne åbne og prioritere fleksibilitet.

Energistyring, elbiler og biodiversitet
Han oplyser, at Normal forventer, at logistikcenteret skal køre 24 timer i døgnet fem dage om ugen, hvor cirka 60 procent af aktiviteten vil foregå i dagtimerne. Det vil derfor være en fordel at lagre solcellestrøm, så aften- og natholdene også kan køre på solcellestrøm.

Logistikcenterets varme- og kølestyring er projekteret, så det bliver så intelligent og bæredygtigt som muligt, og 20 procent af parkeringspladserne vil være forberedt til elbiler med opladningsfaciliteter.

”Vi har ikke mange elbiler i dag, men vi ønsker at fremtidssikre logistikcenteret til en fremtid, hvor vi forventer, der vil være stigende fokus på grønne løsninger”, fortæller Henrik Bøgelund.

De omgivende friarealer vil ikke være præget af de traditionelle græsplænearealer, men vil være plantet til med hjemmehørende planter, der kan bidrage til biodiversiteten og understøtte insekt-, fugle- og paddeliv.

Om DGNB-certificeringen

• DGNB står for Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen og er en bæredygtighedscertificering af bygninger. Ordningen vægter miljø, økonomi og sociale forhold ligeværdigt.

• For at opnå en DGNB-certificering skal et byggeri eller et byområde evalueres ud fra en række kriterier, og på baggrund af evalueringen kan byggeriet tildeles enten DGNB Platin, DGNB Guld eller DGNB Sølv.

• Derudover kan man arbejde for at opnå tillægsudmærkelser som DGNB Diamant for anerkendelse af arkitektonisk kvalitet og DGNB Hjerte, som belønner bygninger, der gør en ekstra indsats for brugernes velvære.

• Det er Green Building Council Denmark (DK-GBC), der står for DGNB-certificeringen i Danmark. Læs mere på https://dk-gbc.dk/dgnb

Kilde: Domea.dk

Styr på sikkerheden
Forsyningssikkerhed er succeskriterium nummer ét i Normals forsyningskæde, hvor de mange hundrede butikker aldrig må opleve tomme hylder.

”Men det er ikke den eneste form for sikkerhed, vi fokuserer på. Vi fokuserer også på sikkerhed for vores medarbejdere, gæster og chauffører”, fortæller Henrik Bøgelund.

Han oplyser, at det nye logistikcenters varemodtagelse er adskilt fra de øvrige lagerområder af de forberedte AGV-korridorer. Det sker af sikkerhedsmæssige grunde, da der vil være en del gående medarbejdertrafik i varemodtagelsen, hvor der skal ske opmærkning og stamdataregistrering. I resten af lageret vil der være meget truckkørsel.

Holder trafiktyper adskilt
”Vi lægger vægt på at adskille trafiktyper som gående, truckkørsel, lastbiler etcetera, fordi det forebygger ulykker. Det er det samme princip som i den offentlige trafik, hvor biler, cykler og fodgængere også så vidt muligt er adskilte”, fortæller Henrik Bøgelund.

Læs også: Normal satser på manøvredygtighed og lav tech-grad i nyt logistikcenter

Det er lastbilchaufførerne, der selv står for at losse og læsse de ind- og udgående lastbiler, og det sker igen i områder, der er opmærkede med tydelige røde streger, så chaufførernes færden holdes adskilt fra øvrige trafik på logistikcenteret.

Personaleindgangen kommer på samme måde til at ske via en gangbro fra parkeringspladsen hen over pladsen, hvor lastbiler kører til og fra, til logistikcenteret – ligesom kørselsretningen på området vil være ensrettet, og fodgængerarealer for chauffører vil være meget tydeligt opmærket og vil være placeret langs med bygningerne.

Området vil også være udstyret med afvigelsespladser, hvor trailere kan parkeres – og hvis der har været frostvejr, vil der være faciliteter til, at chauffører kan afise trailere, så der ikke falder tunge isstykker ned på biler på vejene, når traileren forlader logistikcenteret.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.10.2026SCM.dk

Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 millioner

05.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Effektiv på- og aflæsning på varelageret

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL er mere end trucks – vi bygger løsninger til hele lageret

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Når automation skal fungere som én samlet løsning

28.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Nye lagerfunktioner i Dynamics 365 FO reducerer fragtomkostninger og giver mere fleksible plukprocesser

28.09.2026Combilift

Sponseret

Outgrowing Capacity: Hira Industries Solves Space Constraints with Vertical Warehouse Expansion, Creating One of the GCC’s Largest Facilities

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Syv tegn på, at dit lager ikke kan følge med

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Teknologi alene skaber ikke succes – derfor er forandringsledelse afgørende for automatiseringsprojekter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS