Stærk vækst i grøn emballage

Emballage fra vedvarende eller bæredygtige kilder spås solid vækst de næste par år.

Indpakning som denne vil vi i fremtiden se mindre af, vurderer researchvirksomheden TechNavio..

12.03.2015

SCM.dk

Grøn emballage vil opleve en solid vækst i de kommende år. Det spår researchvirksomheden TechNavio i en netop udgivet rapport.

Blandt andet har TechNavio analyseret sig frem til, at bæredygtig emballage vil have en gennemsnitlig vækst på 7,84 procent hvert år i perioden 2014-2019.

Det er særligt fødevareindustrien, der leder efter alternativ vareindpakning. Rapporten peger således på, at nogle af de største aktører på fødevaremarkedet allerede har været i gang i nogle år med at omlægge emballagen til en mere bæredygtig model. Det sker særligt på grund af øgede reguleringer fra bl.a. den amerikanske regering og EU.

Læs også: Carlsberg vil udvikle selvnedbrydende flaske 

Dog er der også andre fordele ved en grøn omlægning, vurderer Faisal Ghaus, vicedirektør hos TechNavio.

”Selskaber som Cadbury, Coca Cola, ConAgra Foods, Nestlé og PepsiCo bruger bæredygtig indpakning, fordi det giver dem en konkurrencemæssig fordel over deres modspillere”, siger han.

Rapporten peger foruden på, at fødevarebranchen er den største miljøsynder, når det handler om emballage og indpakning.

-JPN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

17.11.2025Global AGV

Sponseret

Automatiser din logistik helt selv

12.11.2025Global AGV

Sponseret

Book et GRATIS automationstjek med Global AGV og se en direkte besparelsen

10.11.2025SCM.dk

RAWBITE samler produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

04.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En endagstest, det er helt normalt

03.11.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

WILLBRANDT Gummiteknik har fokus på arbejdsmiljø og effektivitet med en vakuumløfter fra Schmalz

29.10.2025Global AGV

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

29.10.2025SCM.dk

Spatial AI sparker det næste spring i automation på fabriksgulvet i gang

28.10.2025SCM.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

sophub aps
Seminar
Er du klar til take-off mod bedre forecasting?

Den 18. november letter vi fra GN i Ballerup – destination: Værdiskabelse i planlægning.

Dato

18.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupbjerg 7, Ballerup

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions 2025: Fremtidens forsyningskæde - Hurtigere, skarpere og drevet af AI

Mød andre ledere inden for supply chain og få inspiration til at gøre din virksomhed mere agil og effektiv.

Dato

18.11.2025

Tid

12:00

Sted

Scandic Kolding og Tivoli Hotel & Congress Center i København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense