Stark har succes med udlejning af fuldt udrustede varebiler

Danmarks største forhandler og distributør af byggematerialer har godt gang i sin udlejning af el-varebiler udstyret med et sortiment af elværktøj. Der er taget godt imod tilbuddet, siger Stark´s udlejningschef.

Foto: Stark

03.06.2024

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Det hele startede beskedent i 2022 med to varebiler til udlejning inklusiv værktøj. Efter et års tid var efterspørgslen så stor, at konceptet blev udvidet til ti biler i København. 

Men nu er der også mulighed for at leje en udrustet el-vare bil i Stark´s afdelinger med udlejning på Sjælland og i Odense, Vejle og Aarhus.

Så udlejningschef Henrik Osbæck er godt tilfreds med udviklingen:

”Der er overordnet taget godt imod vores tilbud til markedet, og der er stor nysgerrig omkring produktet, da prisen synes at være meget attraktiv for vores kunder. Vi ved, at det tager tid at introducere et nyt koncept, men vi yderst tilfredse med modtagelsen og glæder os til at udbrede det endnu flere kunder.

Det koster fra 299 kr. om dagen at leje en el-varebil udrustet med værktøj, og det er meget forskelligt, hvor længe kunderne vælger at leje Starks varebiler.

”Vi har kunder, der lejer for 2-3 dage, og andre, som lejer uden udløbsdato. Endelig oplever vi kunder, som lejer flere biler om ugen, fordi de har en meget varierende arbejdsstyrke,” fortæller Henrik Osbæck.

Da Stark introducerede konceptet, var forventningen, at efterspørgslen hovedsageligt ville komme fra typiske SMV-kunder, men konceptet har vist sig også at have interesse for nogle af Stark´s større kunder. 

Selv om udlejningen af nu er udbredt over hele Sjælland og i Odense, Vejle og Aarhus skal konceptet bredes yderligere ud.

”I takt med efterspørgslen bliver det muligt fra alle vores udlejningsforretninger,” siger Henrik Osbæck.

Stark udlejer også elektriske ladcykler. Men de bruges dog mest af Stark´s egne medarbejdere, når de skal rundt mellem forretningerne i Hovedstadsområdet og af ”et mindre antal kunder”.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia