Status på det globale 3PL-marked

Konsulenthuset Armstrong & Associates har rangeret de 50 største tredjepartslogistikleverandører i verden. DSV indtager sjettepladsen, hvor Damco/Maersk Logistics er nummer 17. Og så fortsætter tendensen med opkøb for at følge med Amazon.

Opkøb og handler prægede i stor stil det globale 3PL-marked i 2018, og tendensen vil fortsætte i år, vurderer konsulentvirksomheden Armstrong & Associates..

12.06.2019

SCM.dk

Eksemplerne er mange både i USA og resten af verden, og grundlæggende handler det for mange simpelthen om at følge med Amazon og den trend, Jeff Bezos’ megaselskab har skabt, når det kommer til at overtage andre virksomheder, herunder leverandører og samarbejdspartnere.

Amazonization” kalder Supply Chain 24/7 udviklingen, og der er ikke noget, der peger på at den vil vende i løbet af i år, forudser Evan Armstrong, der er præsident for konsulentvirksomheden Armstrong & Associates.

”3PL-opkøb og overtagelser ser ikke ud til at sætte farten ned i 2019 – der er mange midler på sidelinjen, der leder efter aftaler at indgå”, siger han til mediet.

Årsagerne til de specifikke opkøb er i store træk ligeså mange, som handlerne, og de spænder vidt og bredt afhængig af sektor og geografi. Det forklarer Benjamin Gordon, der er managing partner i et andet konsulenthus med fokus på 3PL-branchen, Cambridge Capital and BG Strategic Advisors (BGSA).

På teknologifronten nævner han FedEx, der er gået sammen med Wirecard omkring betalingsløsninger og detailoutlets i Tyskland og Indien, mens Panalpina, der som bekendt selv blev opkøbt af DSV for nylig, har overtaget sydafrikanske Skyservices for at blive bedre på letfordærvelige fødevarer.

”Det er handler, der sker som en reaktion på de åbenlyse synergier, der er at hente”, forklarer Benjamin Gordon overfor Supply Chain 24/7, og peger også på danske GateHouse Logistics, der i slutningen af 2018 blev overtaget af amerikanske project44, der leverer visibilitet til bl.a. 3PL’er.

DSV/Panalpina tæt på global top-4
Udover den strategiske udvikling har Armstrong & Associates også rangeret de 50 største tredjepartslogistikleverandører i både USA og verden. På den globale rangliste er DSV placeret på en 6. plads med en logistikindtjening på omkring 82 mia. kr.

På 17. pladsen finder vi Damco, der jo for nylig blev integreret i A.P. Møller – Maersk, med en indtjening på godt 40 mia. kr., i øvrigt snævert overgået af Panalpina med omkring 40,5 mia. Et hurtigt regnestykke siger således, at en sammenlægning af DSV og Panalpina vil bringe det kombinerede selskab op på ca. 122,5 mia. i logistikindtjening og dermed på kanten af listens top-4, ikke langt efter Nippon Express på godt 124,5 mia. kr.

DHL Supply Chain & Global Forwarding topper listen med en indtjening i 2018 på omkring 185 mia. kr. Franske Bolloré Logistics, der i starten af 2018 købte aktiemajoriteten i den danske fragtvirksomhed Global Solutions, er i øvrigt at finde på 20. pladsen med en indtjening på godt 35 mia. kr.

Læs også: Store shippingselskaber går med på Maersks blockchain-platform

Ifølge Armstrong gik langt størstedelen af transportkøbernes logistikomkostninger til lastbiltransport, med samlede udgifter på 27,2 billioner kr., mens lagerudgifterne beløb sig til ca. 6,6 bio. Andre 4,7 bio. kr. blev brugt på diverse former for vandtransport, mens såvel fly- som jernbanetransport tegnede sig for i underkanten af 2 billioner kr., ifølge Morning Star.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle