Status på det globale 3PL-marked

Konsulenthuset Armstrong & Associates har rangeret de 50 største tredjepartslogistikleverandører i verden. DSV indtager sjettepladsen, hvor Damco/Maersk Logistics er nummer 17. Og så fortsætter tendensen med opkøb for at følge med Amazon.

Opkøb og handler prægede i stor stil det globale 3PL-marked i 2018, og tendensen vil fortsætte i år, vurderer konsulentvirksomheden Armstrong & Associates..

12.06.2019

SCM.dk

Eksemplerne er mange både i USA og resten af verden, og grundlæggende handler det for mange simpelthen om at følge med Amazon og den trend, Jeff Bezos’ megaselskab har skabt, når det kommer til at overtage andre virksomheder, herunder leverandører og samarbejdspartnere.

Amazonization” kalder Supply Chain 24/7 udviklingen, og der er ikke noget, der peger på at den vil vende i løbet af i år, forudser Evan Armstrong, der er præsident for konsulentvirksomheden Armstrong & Associates.

”3PL-opkøb og overtagelser ser ikke ud til at sætte farten ned i 2019 – der er mange midler på sidelinjen, der leder efter aftaler at indgå”, siger han til mediet.

Årsagerne til de specifikke opkøb er i store træk ligeså mange, som handlerne, og de spænder vidt og bredt afhængig af sektor og geografi. Det forklarer Benjamin Gordon, der er managing partner i et andet konsulenthus med fokus på 3PL-branchen, Cambridge Capital and BG Strategic Advisors (BGSA).

På teknologifronten nævner han FedEx, der er gået sammen med Wirecard omkring betalingsløsninger og detailoutlets i Tyskland og Indien, mens Panalpina, der som bekendt selv blev opkøbt af DSV for nylig, har overtaget sydafrikanske Skyservices for at blive bedre på letfordærvelige fødevarer.

”Det er handler, der sker som en reaktion på de åbenlyse synergier, der er at hente”, forklarer Benjamin Gordon overfor Supply Chain 24/7, og peger også på danske GateHouse Logistics, der i slutningen af 2018 blev overtaget af amerikanske project44, der leverer visibilitet til bl.a. 3PL’er.

DSV/Panalpina tæt på global top-4
Udover den strategiske udvikling har Armstrong & Associates også rangeret de 50 største tredjepartslogistikleverandører i både USA og verden. På den globale rangliste er DSV placeret på en 6. plads med en logistikindtjening på omkring 82 mia. kr.

På 17. pladsen finder vi Damco, der jo for nylig blev integreret i A.P. Møller – Maersk, med en indtjening på godt 40 mia. kr., i øvrigt snævert overgået af Panalpina med omkring 40,5 mia. Et hurtigt regnestykke siger således, at en sammenlægning af DSV og Panalpina vil bringe det kombinerede selskab op på ca. 122,5 mia. i logistikindtjening og dermed på kanten af listens top-4, ikke langt efter Nippon Express på godt 124,5 mia. kr.

DHL Supply Chain & Global Forwarding topper listen med en indtjening i 2018 på omkring 185 mia. kr. Franske Bolloré Logistics, der i starten af 2018 købte aktiemajoriteten i den danske fragtvirksomhed Global Solutions, er i øvrigt at finde på 20. pladsen med en indtjening på godt 35 mia. kr.

Læs også: Store shippingselskaber går med på Maersks blockchain-platform

Ifølge Armstrong gik langt størstedelen af transportkøbernes logistikomkostninger til lastbiltransport, med samlede udgifter på 27,2 billioner kr., mens lagerudgifterne beløb sig til ca. 6,6 bio. Andre 4,7 bio. kr. blev brugt på diverse former for vandtransport, mens såvel fly- som jernbanetransport tegnede sig for i underkanten af 2 billioner kr., ifølge Morning Star.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia