Stibo Systems runder 1 milliard kroner i omsætning

Den globale Master Data Management (MDM)-leverandør Stibo Systems har øget sin markedsandel i det seneste regnskabsår. Omsætningen er vokset fra 918,95 millioner kroner i regnskabsåret 2021-22 til 1.056,77 millioner kroner i regnskabsåret 2022-23 – en solid stigning på 15 procent, som bekræfter virksomhedens vækstkurve.

Den globale Master Data Management (MDM)-leverandør Stibo Systems har øget sin markedsandel i det seneste regnskabsår. Omsætningen er vokset fra 918,95 millioner kroner i regnskabsåret 2021-22 til 1.056,77 millioner kroner i regnskabsåret 2022-23. Foto: Stibo Systems..

04.08.2023

SCM.dk

"På trods af endnu et år med global økonomisk usikkerhed er vores øgede omsætning et bevis på, at troværdige data er mere afgørende for virksomheder nu end nogensinde før, hvilket øger efterspørgslen efter vores løsninger. Vi er meget stolte over at nå en omsætning på over 1 milliard kroner. Det er en milepæl for Stibo Systems, som giver os energien til fortsat at ville vokse", siger Adrian Carr, CEO i Stibo Systems.

Software-as-a-service (SaaS) er drivkraften bag virksomhedens vækst, og alle Stibo Systems' nye kunder vælger en cloud-implementering. Mere end 250 kunder har valgt fleksibiliteten og skalerbarheden med et SaaS-abonnement til den daglige drift af deres master data management, hvilket har øget den månedligt tilbagevendende omsætning med 23 procent i forhold til det foregående regnskabsår.

"Vores SaaS-løsning skaffer os nye innovative kunder, og derudover er eksisterende kunder i stigende grad ivrige efter at migrere deres løsning til skyen, hvilket er med til at gøre vores kundebase til en stor bidragyder til den samlede omsætning. Vi forventer, at denne tendens vil fortsætte i hvert fald i de næste par år, så udsigterne for omsætningen er meget positive", uddyber Carr.

Den nordamerikanske region fortsætter sin trend med høj vækst og går fra 36 procent af den samlede omsætning i sidste regnskabsår til 39 procent. Stibo Systems vil fortsætte med at investere i denne region, samtidig med at virksomheden styrker sin tilstedeværelse i Europa, Latinamerika, samt Asien og Stillehavsregionen.

Investeringer i innovation der vedrører kernefunktioner i MDM, for eksempel AI-aktiveret automatisering, styrker virksomhedens markedsposition, og man oplever en stigning i antallet af kunder, der opgraderer fra ét til flere datadomæner.

"Stibo Systems’ MDM-platform har en unik konkurrencefordel på produktdata – fødevarer, tøj, elektronik osv., og det faktum, at den samme teknologi også bruges til at styre data på tværs af andre datadomæner som for eksempel kunder, leverandører og lokationer, giver kunderne store fordele, der både kan maksimere afkastet på deres investering og samtidig give mere sofistikerede indsigter fra data på tværs af domæner", siger Adrian Carr.

Læs også: Leverandør lancerer nyt kompetenceområde

Stibo Systems lancerede i sidste regnskabsår, i juli 2022, også en ambitiøs ESG-strategi, der også omfatter en CSR-politik, hvilket stemmer overens med virksomhedens forpligtigelse til at ville være med til at skabe en bedre verden.

"Vi sætter fortsat standarden for, hvordan man håndterer data inden for detailhandel, forbrugerprodukter, produktion og distribution, og vi hjælper vores kunder med at levere bedre forretningsresultater og en bedre verden ved at arbejde med bedre data", slutter Carr.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

SCM.dk

Hormuz-krise truer chipproduktion og AI-forsyning

SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia