Stibo Systems vender forventet underskud til plus

Århusianske Stibo Systems, som arbejder med master data management-løsninger, opnår en rekordomsætning efter voksende efterspørgsel under pandemien.

Jesper Ejlersen, administrerende direktør for Stibo Systems, påpeger, at den voksende efterspørgsel på virksomhedens MDM-løsninger gælder alle industrier. Foto: Stibo Systems.

27.07.2021

SCM.dk

Stibo Systems afslutter regnskabsåret (maj 2020 til april 2021) med en rekordomsætning. Virksomheden oplyser, at omsætningen i regnskabsåret er 706.5 millioner DKK, hvilket er 5.4 procent højere sammenlignet med seneste regnskabsår. 

Resultatet før renter og skat (EBIT) er steget til 12,4 millioner DKK, hvilket er en stigning på 87,8 millioner DKK, da man i seneste regnskabsår forventede et underskud på 75,4 millioner DKK som følge af store investeringer i overgangsfasen til en software-as-a-service (SaaS) forretningsmodel. 

Læs også: Corona sætter vedvarende spor i produktionsvirksomheder

“Under pandemien har flere og flere virksomheder erkendt vigtigheden af organiserede og præcise master data i forhold til professionel etablering af online forretnings- og salgsprocedurer. Derfor har de investeret kraftigt i MDM”, siger Jesper Ejlersen, administrerende direktør for Stibo Systems.

Han påpeger, at den voksende efterspørgsel på virksomhedens MDM-løsninger gælder alle industrier: ”Detailforretninger, distributører og CPG-virksomheder har reageret på skiftet fra den fysiske butik til online handel, og producenterne har været ivrige efter at digitalisere deres virksomheder, så de kan opnå et mere gnidningsfrit samarbejde med sælgere, leverandører, kunder og tredjeparter. Derudover har vi haft fordel af en anden udvikling, da britiske virksomheder har måtte fremskynde deres digitale transformation, hvis de vil fortsætte med at være konkurrencedygtige efter Brexit.” 

Nye tendenser

En af grundene til det succesrige år er, at Stibo Systems’ MDM-løsninger ikke kun er implementeret af virksomheder, der ønsker at få deres produkt data præcist. ”At tale om produkt data var ofte et udgangspunkt i forhold til kunderne. Men tit stod det klart, at produktområdet bare var et af de vigtige områder. Det inkluderede også kunde-, placerings-, forhandler- og leverandør data. Der er tydeligvis en tendens til, at virksomheder stræber efter omfattende transparens i data ved hjælp af multidomain master data management”, siger Jesper Ejlersen. 

En anden tendens er ifølge Stibo Systems´ administrerende direktør, at kunderne primært efterspørger cloud-løsninger. ”Mere end 80 procent af vores nye kunder har valgt vores MDM-løsning som SaaS. For os er det en positiv udvikling, da det på længere sigt skaber en mere stabil omsætning. Vores omsætning har dermed allerede givet bonus, og vores cloud-løsning vil være en succesfuld faktor i mange år fremover”, konkluderer Jesper Ejlersen.  

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

16.02.2026SCM.dk

Seniorer er en gevinst for både virksomheder og dansk økonomi

12.02.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

Lagerautomater til ny sterilcentral på Regionshospitalet Horsens

10.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vores tekniske afdeling har fået vokseværk

06.02.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag pallemagasiner? X-faktoren er...

06.02.2026SCM.dk

Unge forskere får støtte til at forfølge egne ideer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Messe
Besøg Delfi Technologies på EuroShop 2026

Delfi Technologies er klar til at byde dig velkommen endnu engang på EuroShop – verdens førende detailhandelsmesse, som finder sted i Düsseldorf, Tyskland. Ingen anden messe giver dig det samme øjebliksbillede af, hvad der sker i den hurtigt voksende verden inden for butiksteknologi.

Dato

22.02.2026

Tid

10:00

Sted

Messe Düsseldorf

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia