Stibo Systems vender forventet underskud til plus

Århusianske Stibo Systems, som arbejder med master data management-løsninger, opnår en rekordomsætning efter voksende efterspørgsel under pandemien.

Jesper Ejlersen, administrerende direktør for Stibo Systems, påpeger, at den voksende efterspørgsel på virksomhedens MDM-løsninger gælder alle industrier. Foto: Stibo Systems.

27.07.2021

SCM.dk

Stibo Systems afslutter regnskabsåret (maj 2020 til april 2021) med en rekordomsætning. Virksomheden oplyser, at omsætningen i regnskabsåret er 706.5 millioner DKK, hvilket er 5.4 procent højere sammenlignet med seneste regnskabsår. 

Resultatet før renter og skat (EBIT) er steget til 12,4 millioner DKK, hvilket er en stigning på 87,8 millioner DKK, da man i seneste regnskabsår forventede et underskud på 75,4 millioner DKK som følge af store investeringer i overgangsfasen til en software-as-a-service (SaaS) forretningsmodel. 

Læs også: Corona sætter vedvarende spor i produktionsvirksomheder

“Under pandemien har flere og flere virksomheder erkendt vigtigheden af organiserede og præcise master data i forhold til professionel etablering af online forretnings- og salgsprocedurer. Derfor har de investeret kraftigt i MDM”, siger Jesper Ejlersen, administrerende direktør for Stibo Systems.

Han påpeger, at den voksende efterspørgsel på virksomhedens MDM-løsninger gælder alle industrier: ”Detailforretninger, distributører og CPG-virksomheder har reageret på skiftet fra den fysiske butik til online handel, og producenterne har været ivrige efter at digitalisere deres virksomheder, så de kan opnå et mere gnidningsfrit samarbejde med sælgere, leverandører, kunder og tredjeparter. Derudover har vi haft fordel af en anden udvikling, da britiske virksomheder har måtte fremskynde deres digitale transformation, hvis de vil fortsætte med at være konkurrencedygtige efter Brexit.” 

Nye tendenser

En af grundene til det succesrige år er, at Stibo Systems’ MDM-løsninger ikke kun er implementeret af virksomheder, der ønsker at få deres produkt data præcist. ”At tale om produkt data var ofte et udgangspunkt i forhold til kunderne. Men tit stod det klart, at produktområdet bare var et af de vigtige områder. Det inkluderede også kunde-, placerings-, forhandler- og leverandør data. Der er tydeligvis en tendens til, at virksomheder stræber efter omfattende transparens i data ved hjælp af multidomain master data management”, siger Jesper Ejlersen. 

En anden tendens er ifølge Stibo Systems´ administrerende direktør, at kunderne primært efterspørger cloud-løsninger. ”Mere end 80 procent af vores nye kunder har valgt vores MDM-løsning som SaaS. For os er det en positiv udvikling, da det på længere sigt skaber en mere stabil omsætning. Vores omsætning har dermed allerede givet bonus, og vores cloud-løsning vil være en succesfuld faktor i mange år fremover”, konkluderer Jesper Ejlersen.  

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

05.12.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Hvorfor en AGV ofte er den mest effektive løsning – selv i en tid domineret af AMR-hype

04.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Få en robot i test uden at investere

04.12.2025SCM.dk

EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

02.12.2025SCM.dk

Kinas udledninger flader ud - og måske er det permanent

02.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatisering i sundhedssektoren

01.12.2025Combilift

Sponseret

Combilift Unveils the 2025 Christmas video “Twelve Days of Christmas” – with a Twist!

28.11.2025SCM.dk

SCM medie lukker og slukker

27.11.2025PALOMAT

Sponseret

Sidste chance: PALOMAT® ER GÅET HELT I SORT 🖤

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online