Stibo Systems vender forventet underskud til plus

Århusianske Stibo Systems, som arbejder med master data management-løsninger, opnår en rekordomsætning efter voksende efterspørgsel under pandemien.

Jesper Ejlersen, administrerende direktør for Stibo Systems, påpeger, at den voksende efterspørgsel på virksomhedens MDM-løsninger gælder alle industrier. Foto: Stibo Systems.

27.07.2021

SCM.dk

Stibo Systems afslutter regnskabsåret (maj 2020 til april 2021) med en rekordomsætning. Virksomheden oplyser, at omsætningen i regnskabsåret er 706.5 millioner DKK, hvilket er 5.4 procent højere sammenlignet med seneste regnskabsår. 

Resultatet før renter og skat (EBIT) er steget til 12,4 millioner DKK, hvilket er en stigning på 87,8 millioner DKK, da man i seneste regnskabsår forventede et underskud på 75,4 millioner DKK som følge af store investeringer i overgangsfasen til en software-as-a-service (SaaS) forretningsmodel. 

Læs også: Corona sætter vedvarende spor i produktionsvirksomheder

“Under pandemien har flere og flere virksomheder erkendt vigtigheden af organiserede og præcise master data i forhold til professionel etablering af online forretnings- og salgsprocedurer. Derfor har de investeret kraftigt i MDM”, siger Jesper Ejlersen, administrerende direktør for Stibo Systems.

Han påpeger, at den voksende efterspørgsel på virksomhedens MDM-løsninger gælder alle industrier: ”Detailforretninger, distributører og CPG-virksomheder har reageret på skiftet fra den fysiske butik til online handel, og producenterne har været ivrige efter at digitalisere deres virksomheder, så de kan opnå et mere gnidningsfrit samarbejde med sælgere, leverandører, kunder og tredjeparter. Derudover har vi haft fordel af en anden udvikling, da britiske virksomheder har måtte fremskynde deres digitale transformation, hvis de vil fortsætte med at være konkurrencedygtige efter Brexit.” 

Nye tendenser

En af grundene til det succesrige år er, at Stibo Systems’ MDM-løsninger ikke kun er implementeret af virksomheder, der ønsker at få deres produkt data præcist. ”At tale om produkt data var ofte et udgangspunkt i forhold til kunderne. Men tit stod det klart, at produktområdet bare var et af de vigtige områder. Det inkluderede også kunde-, placerings-, forhandler- og leverandør data. Der er tydeligvis en tendens til, at virksomheder stræber efter omfattende transparens i data ved hjælp af multidomain master data management”, siger Jesper Ejlersen. 

En anden tendens er ifølge Stibo Systems´ administrerende direktør, at kunderne primært efterspørger cloud-løsninger. ”Mere end 80 procent af vores nye kunder har valgt vores MDM-løsning som SaaS. For os er det en positiv udvikling, da det på længere sigt skaber en mere stabil omsætning. Vores omsætning har dermed allerede givet bonus, og vores cloud-løsning vil være en succesfuld faktor i mange år fremover”, konkluderer Jesper Ejlersen.  

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

DI: EU-forslag kan gøre offentlige indkøb dyrere

SCM.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V