Stor efterspørgsel på logistikbygninger i danske storbyer

Lager- og logistikejendomme i de største, danske byer er i høj kurs. Det skyldes tre såkaldte megatrends: globalisering, urbanisering og teknologisk acceleration.

Interessen er stor, når det kommer til lager- og logistikejendomme i de største, danske byer. Ejendommene skal desuden opfylde visse funktionalitetskrav..

05.01.2017

SCM.dk

Det er der ifølge Ole Hjorth fra virksomheden Sadolin & Albæk, der har speciale i rådgivning af erhvervsejendomme, en helt særlig grund til – nemlig følgende tre såkaldte megatrends: globalisering, urbanisering og teknologisk acceleration.

Globaliseringen har tidligere ført til, at produktion er flyttet til Asien og Østeuropa, men nu begynder dele af den at vende tilbage til Europa. Denne hjemtagning forventes ifølge idag.dk at medføre en øget efterspørgsel på moderne og effektive produktionsejendomme tæt på markederne og kunderne.

Urbaniseringen, hvor flere og flere flytter til større byer, medfører vækst i byregionerne. Det lægger pres på og sætter liv i ledige arealer og eksisterende erhvervsområder. Behovet for logistikbygninger til såkaldte omladninger, hvor biler kan forsyne butikker mv., bliver ligeledes større.

Den teknologiske acceleration omhandler bl.a. den stigende nethandel med fysiske varer, hvor behovet for effektiv distribution bliver større og større. Det sætter gang i efterspørgslen på centralt beliggende terminalejendomme og faciliteter målrettet levering af dagligvarer.

De tre trends forventes desuden at medføre væsentlige ændringer i kravene til bygningernes beliggenheder og funktioner. Moderne lagerfunktioner kræver eksempelvis loftshøjder på 10-12 meter, mens terminaler til omladning helst skal have 5-6 meter til loftet, ligesom der bliver behov for flere centrale, bynære lokationer.

Læs også: Virksomheder flytter produktionen tilbage til Danmark

Det er forventningen, at der langs Ring 3 i København, hvor en ny letbane skal opføres, vil blive stor efterspørgsel på logistikejendomme.

- KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.06.2026Axacon A/S

Sponseret

Er jeres lager klar til sommerferien?

19.06.2026Gjeddesdal Gods A/S

Sponseret

Når lagerkapacitet og placering skal understøtte vækst

SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

12.06.2026Global AGV

Sponseret

Global AGV overtager det ”døde” arbejde

12.06.2026WITRON Group

Sponseret

WITRON awarded “Best Warehouse Automation Company”

08.06.2026Antalis A/S

Sponseret

Få mere kapacitet ud af de kvadratmeter, du allerede betaler for

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter laver ikke fejl kl. 14:23

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

02.06.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog expands pallet ASRS portfolio with the AgileStore 4-way shuttle for flexible, high density pallet storage

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle