Stor succes for musikvideo om job i transport

Over 2,3 millioner gange er musikvideoen ”Jeg leverer varen”, der handler om job i transportsektoren, blevet vist. Det vækker begejstring hos 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv, der står bag.

Med image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” forsøger 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv at få flere unge til at søge job inden for godstransportbranchen, hvor der mangler folk. Screenshot fra video..

24.05.2017

SCM.dk

I en lagerhal i Danmark står ”Pak fra det pakkende pak” og rapper om sit job, mens han venner i baggrunden er i højt humør. Det er blevet til videoen ”Jeg leverer varen”, der i den seneste tid er blevet et hit på de sociale medier.

Læs også: Toyota vil skabe nulemissionslastbiler

Samlet set har videoen, der er en del af image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” og kan ses nedenfor, været eksponeret online mere end 2,3 millioner gange.

Vil fange de unges opmærksomhed
Jørgen Aarestrup, der er forhandlingssekretær i 3F og formand for Transportens Udviklingsfond, er glad for musikvideoens modtagelse:

”Vores intention med den har været at fange især de unges interesse på en sjov, anderledes og underholdende måde. Det må vi sige er lykkedes”, siger han og fortsætter:

”Det betyder, at vi er kommet i kontakt med rigtig mange potentielt kommende chauffører, som forhåbentlig vil bruge filmen som afsæt til at opsøge mere information om mulighederne i godstransportbranchen”.

Markedsføringsmetoder har stor betydning
Hos den ene af de to arbejdsgiverorganisationer, Dansk Erhverv, hæfter underdirektør Morten Schønning Madsen sig særligt ved betydningen af moderne markedsføringsmetoder:

”Hvis man skal i kontakt med de unge, som vi og mange andre brancher kæmper om i disse år, gælder det om at være i øjenhøjde og fange dem på de platforme, hvor de bruger mest tid. Derfor indgik vi et samarbejde med Albert Dyrlund, som er en superstjerne på YouTube”, siger han.

Det skulle vise sig et være et klogt valg – da han spillede sangen i en af sine videoer, havde man kort tid efter nået over 200.000 fortrinsvis unge mennesker på YouTube med budskabet om, at det er cool med et job i transport.

Lav tilgang til transportbranchen
Bag image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” står 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv i regi af fondene Transportens Udviklingsfond og Godstransportens Udviklings- og Uddannelsesfond.

Formålet med videoen er at få flere unge til at søge job inden for godstransportbranchen, hvor der har manglet folk i årevis.

Gennemsnitsalderen er nemlig høj, og mange virksomheder søger ansatte forgæves. Ifølge de seneste fremskrivninger vil godstransportbranchen få brug for op mod 2.500 nye chauffører om blot få år.

Næste skridt i kampagnen er et målrettet arbejde ”bag facaden” med etableringen af Transportens Rekrutteringsalliance. Alliancen består af de fire mest centrale parter, når det handler om rekruttering til godstransportbranchen: Virksomheder, fagbevægelse, jobcentre og uddannelsesinstitutioner.

Læs også: Forlydender om muilgt samarbejde mellem DHL og AmazonFresh

Idéen er at skabe samarbejde på tværs og søsætte nye pilotprojekter for rekruttering over hele landet, og de første møder i alliancen er allerede afholdt på både Sjælland, Fyn og i Jylland.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Annonce

SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

SCM.dk

Trump kræver NATO-hjælp i Hormuz

10.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

I tvivl om jeres produktion er klar til mobil automatisering?

09.03.2026PALOMAT

Sponseret

NYHED | PALOMAT® AGV – revolutionerer pallehåndtering med AGVer

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

SCANLOX ApS
Messe
Er I klar til næste skridt inden for automation?

SCANLOX deltager på Innovation Day hos Mazak.

Dato

18.03.2026

Tid

10:00

Sted

Stensgårdvej 7, 5500 Middelfart

Lyngsoe Systems
Webinar
Webinar: Håndtering af RTI'er i højsæsoner

Hvordan intelligent RTI-sporing med RFID og BLE reducerer tab, forbedrer tilgængeligheden og holder forsyningskæderne i gang, når efterspørgslen er på sit højeste.

Dato

18.03.2026

Tid

17:00

Sted

Virtuel begivenhed på Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online