Stor succes for musikvideo om job i transport

Over 2,3 millioner gange er musikvideoen ”Jeg leverer varen”, der handler om job i transportsektoren, blevet vist. Det vækker begejstring hos 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv, der står bag.

Med image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” forsøger 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv at få flere unge til at søge job inden for godstransportbranchen, hvor der mangler folk. Screenshot fra video..

24.05.2017

SCM.dk

I en lagerhal i Danmark står ”Pak fra det pakkende pak” og rapper om sit job, mens han venner i baggrunden er i højt humør. Det er blevet til videoen ”Jeg leverer varen”, der i den seneste tid er blevet et hit på de sociale medier.

Læs også: Toyota vil skabe nulemissionslastbiler

Samlet set har videoen, der er en del af image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” og kan ses nedenfor, været eksponeret online mere end 2,3 millioner gange.

Vil fange de unges opmærksomhed
Jørgen Aarestrup, der er forhandlingssekretær i 3F og formand for Transportens Udviklingsfond, er glad for musikvideoens modtagelse:

”Vores intention med den har været at fange især de unges interesse på en sjov, anderledes og underholdende måde. Det må vi sige er lykkedes”, siger han og fortsætter:

”Det betyder, at vi er kommet i kontakt med rigtig mange potentielt kommende chauffører, som forhåbentlig vil bruge filmen som afsæt til at opsøge mere information om mulighederne i godstransportbranchen”.

Markedsføringsmetoder har stor betydning
Hos den ene af de to arbejdsgiverorganisationer, Dansk Erhverv, hæfter underdirektør Morten Schønning Madsen sig særligt ved betydningen af moderne markedsføringsmetoder:

”Hvis man skal i kontakt med de unge, som vi og mange andre brancher kæmper om i disse år, gælder det om at være i øjenhøjde og fange dem på de platforme, hvor de bruger mest tid. Derfor indgik vi et samarbejde med Albert Dyrlund, som er en superstjerne på YouTube”, siger han.

Det skulle vise sig et være et klogt valg – da han spillede sangen i en af sine videoer, havde man kort tid efter nået over 200.000 fortrinsvis unge mennesker på YouTube med budskabet om, at det er cool med et job i transport.

Lav tilgang til transportbranchen
Bag image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” står 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv i regi af fondene Transportens Udviklingsfond og Godstransportens Udviklings- og Uddannelsesfond.

Formålet med videoen er at få flere unge til at søge job inden for godstransportbranchen, hvor der har manglet folk i årevis.

Gennemsnitsalderen er nemlig høj, og mange virksomheder søger ansatte forgæves. Ifølge de seneste fremskrivninger vil godstransportbranchen få brug for op mod 2.500 nye chauffører om blot få år.

Næste skridt i kampagnen er et målrettet arbejde ”bag facaden” med etableringen af Transportens Rekrutteringsalliance. Alliancen består af de fire mest centrale parter, når det handler om rekruttering til godstransportbranchen: Virksomheder, fagbevægelse, jobcentre og uddannelsesinstitutioner.

Læs også: Forlydender om muilgt samarbejde mellem DHL og AmazonFresh

Idéen er at skabe samarbejde på tværs og søsætte nye pilotprojekter for rekruttering over hele landet, og de første møder i alliancen er allerede afholdt på både Sjælland, Fyn og i Jylland.

- EL

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

29.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

4 måder at styrke din friskvaredrift på

29.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Der er noget, der spøger i produktionen

SCM.dk

Forstyrrelser og ikke efterspørgsel holder hånden under høje fragtrater

SCM.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.11.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online