Stor succes for musikvideo om job i transport

Over 2,3 millioner gange er musikvideoen ”Jeg leverer varen”, der handler om job i transportsektoren, blevet vist. Det vækker begejstring hos 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv, der står bag.

Med image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” forsøger 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv at få flere unge til at søge job inden for godstransportbranchen, hvor der mangler folk. Screenshot fra video..

24.05.2017

SCM.dk

I en lagerhal i Danmark står ”Pak fra det pakkende pak” og rapper om sit job, mens han venner i baggrunden er i højt humør. Det er blevet til videoen ”Jeg leverer varen”, der i den seneste tid er blevet et hit på de sociale medier.

Læs også: Toyota vil skabe nulemissionslastbiler

Samlet set har videoen, der er en del af image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” og kan ses nedenfor, været eksponeret online mere end 2,3 millioner gange.

Vil fange de unges opmærksomhed
Jørgen Aarestrup, der er forhandlingssekretær i 3F og formand for Transportens Udviklingsfond, er glad for musikvideoens modtagelse:

”Vores intention med den har været at fange især de unges interesse på en sjov, anderledes og underholdende måde. Det må vi sige er lykkedes”, siger han og fortsætter:

”Det betyder, at vi er kommet i kontakt med rigtig mange potentielt kommende chauffører, som forhåbentlig vil bruge filmen som afsæt til at opsøge mere information om mulighederne i godstransportbranchen”.

Markedsføringsmetoder har stor betydning
Hos den ene af de to arbejdsgiverorganisationer, Dansk Erhverv, hæfter underdirektør Morten Schønning Madsen sig særligt ved betydningen af moderne markedsføringsmetoder:

”Hvis man skal i kontakt med de unge, som vi og mange andre brancher kæmper om i disse år, gælder det om at være i øjenhøjde og fange dem på de platforme, hvor de bruger mest tid. Derfor indgik vi et samarbejde med Albert Dyrlund, som er en superstjerne på YouTube”, siger han.

Det skulle vise sig et være et klogt valg – da han spillede sangen i en af sine videoer, havde man kort tid efter nået over 200.000 fortrinsvis unge mennesker på YouTube med budskabet om, at det er cool med et job i transport.

Lav tilgang til transportbranchen
Bag image- og rekrutteringskampagnen ”Job i Transport” står 3F, Dansk Industri og Dansk Erhverv i regi af fondene Transportens Udviklingsfond og Godstransportens Udviklings- og Uddannelsesfond.

Formålet med videoen er at få flere unge til at søge job inden for godstransportbranchen, hvor der har manglet folk i årevis.

Gennemsnitsalderen er nemlig høj, og mange virksomheder søger ansatte forgæves. Ifølge de seneste fremskrivninger vil godstransportbranchen få brug for op mod 2.500 nye chauffører om blot få år.

Næste skridt i kampagnen er et målrettet arbejde ”bag facaden” med etableringen af Transportens Rekrutteringsalliance. Alliancen består af de fire mest centrale parter, når det handler om rekruttering til godstransportbranchen: Virksomheder, fagbevægelse, jobcentre og uddannelsesinstitutioner.

Læs også: Forlydender om muilgt samarbejde mellem DHL og AmazonFresh

Idéen er at skabe samarbejde på tværs og søsætte nye pilotprojekter for rekruttering over hele landet, og de første møder i alliancen er allerede afholdt på både Sjælland, Fyn og i Jylland.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

Slimstock Nordic

Sponseret

Vigtigheden af Forecasting i S&OP-processen

Relateret indhold

15.05.2025SCM.dk

EWII har sat strøm til Danmarks største batteri

15.05.2025PALOMAT

Sponseret

ALBERTINA Machinery sparer tid og penge med PALOMAT® Inline

13.05.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Teresa tiltrak både fagfolk og studerende på Robotbrag

12.05.2025SCM.dk

USA og Kina sætter toldkrig på pause

12.05.2025Consafe Logistics

Sponseret

Consafe Logistics gearer op

12.05.2025Global AGV

Sponseret

Træt af flaskehalse i produktionslinjen?

12.05.2025PALOMAT

Sponseret

Slip for tunge løft – gør arbejdsmiljøet smartere med PALOMAT®

09.05.2025SCM.dk

Nu skal ecodesign og produktdata på SMV’ernes dagsorden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: AI Regulations and Risks: How to get started. Show and tell.

Join an immersive, practical session in AI regulations and risk management. The regulatory challenges will be broken down and you will be provided actionable steps and strategies for safe, compliant AI implementation in your organization with the use of the GRACE AI Platform.

Dato

20.05.2025

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015.

Dato

20.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TECSYS A/S
Konference
Hardware & Brunch 2025

Bliv opdateret på det nyeste hardware til lager og logistik

Dato

20.05.2025

Tid

09:30

Sted

Montra Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro