Store udfordringer venter, hvis nye krigsskibe skal bygges i Danmark

Det Nationale Partnerskab for det maritime område opridser en nødvendige forudsætninger, hvis der skal bygges krigskibe i Danmark.

Foto: Forsvarsministeriet

21.05.2024

SCM.dk

Der skal lægges en langsigtet strategisk plan for Forsvarets skibsanskaffelser over de næste 20-25 år, ligesom Forsvaret skal  planlægge efter systematisk videresalg af brugte krigsskibe efter ca. 15-20 år.

Og så skal Danmarks nationale skibsbygningskapacitet styrkes, hvis den skal kunne imødekomme Forsvarets behov, lyder de centrale anbefalinger i rapporten, der blev afleveret i dag.

Rapporten indeholder en lang række øvrige anbefalinger omkring rekrutteringsudfordringerne, rammevilkår for industrien og forskning og innovation.

Omkring rekrutteringsudfordringerne peger rapporten på behovet for videreuddannelse af medarbejderne i skibsbygningsindustrien, ligesom det noteres, at antallet af faglærte og ufaglærte i den maritime industri med udenlandsk baggrund “kan justeres”.

Du kan læse hele rapporten her.

https://www.fmn.dk/globalassets/fmn/dokumenter/nyheder/2024/-nationalt-partnerskab-for-det-maritime-omraade-.pdf

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Faldende ordreindgang og lavere medarbejderbehov i metalindustrien

29.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Gør sikkerhedssignaler synlige i travle arbejdsmiljøer

10.04.2025SCM.dk

Ny robot palleterer millioner af æg

09.04.2025SCM.dk

JYSK fejrer FSC-Certificering og bæredygtighedsmilepæl

04.04.2025SCM.dk

Ahlsell accelererer den grønne omstilling i hele værdikæden

03.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Trolde og kraner i lange baner

02.04.2025SCM.dk

Generativ AI vokser hurtigt, men det kniber med reel praksis

02.04.2025SCM.dk

Vækst i B2B-gensalg på flere markeder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle