Succes med it kræver løbende dialog

At sikre en løbende dialog med alle involverede er det vigtigste for it-arkitekt Arne Boye-Møller, Danish Crown. Han er i fuld sving med at implementere styresoftware til nyt pakkeri.

Pakkeanlægget er designet til en kapacitet på 19.000 kartoner om dagen. Foto: Danish Crown. .

01.10.2013

SCM.dk

Da anlægget skal køre, mens implementeringen foregår, er det vigtigt, at man ikke genopfinder den dybe tallerken, fortæller Arne Boye-Møller. Foto: Danish Crown. .

I nordjyske Sæby har Danish Crown et af sine ældre slagterier, hvor pakkeriet p.t. er ved at blive automatiseret. Det nye pakkeanlæg skal afløse en arbejdsintensiv proces, hvor medarbejderne manuelt foretog mange løft og skulle holde styr på megen logistik, da slagteriet producerer 14.-15.000 kartoner om dagen.

Læs også: Jysk: Software til automation kræver erfaring

Projektet går kort fortalt ud på at etablere automatisk transport af de mange kartoner fra pakkeri til det automatiske palleteringsanlæg, hvor kartonerne bliver plukket af robotter og bliver palleteret. Pallen bliver herefter automatisk transporteret ud til kørselsramperne.  

For it-arkitekt og projektleder Arne Boye-Møller ligger udfordringen ikke i at konstruere et system til automatisk palletering – det har han prøvet et par gange før – men mestendels i at implementere det løbende og trinvist, mens slagteriet kører videre som normalt.

Status er, at der i øjeblikket køres med en blanding af den gamle og den nye styring i driftskontrollen, mens selve den automatiske palletering er sat i værk. Når systemet efter planen er fuldt ud implementeret i starten af efteråret med en designkapacitet på 19.000 kartoner, vil alle stamdata og ordrer være integreret med SAP.  

Test via virtuelle modeller
Da anlægget skal køre, mens implementeringen foregår, er det vigtigt, at man ikke genopfinder den dybe tallerken, fortæller Arne Boye-Møller.

”Derfor tester vi systemerne intensivt, før vi går ud i anlægget. Det gør vi ved at bygge nogle virtuelle modeller op af anlægget, som vi afprøver styringen i. Styringen består af to led, et pc-lag og et PLC-lag, hvor pc-laget har den overordnede logistik, og sidstnævnte styrer motorerne og robotternes bevægelser”, forklarer Arne Boye-Møller.   

Læs også: Fejl i software til automation koster kassen

PLC-programmet bliver testet både i virkeligheden og i 3D-emuleringsmodellen Experior fra firmaet Xcelgo. Derved kan styringssystemet fragte varer igennem anlægget, få de rigtige oplysninger fra scannere og robotter, som om det var det virkelige anlæg.

Ujævn varestrøm
En anden af de store udfordringer, som pakkeanlægget skal håndtere, er, at varestrømmen er ujævn. Slagteriet har ikke, som flere af Danish Crowns andre slagterier, et bufferlager mellem opskæring og udbening. Det stiller krav til pakkeanlægget om rundløb for at holde flowet kørende og palleteringsrobotterne i gang, hvilket blev analyseret grundigt i simuleringsmodeller, før projektet gik i gang.

Arne Boye-Møller og projektteamet opererer med mange fysiske faser i løbet af implementeringen. Hver fase giver nogle styringsmæssige udfordringer, som ikke altid er de oplagte. Derfor implementerer han styresoftwaren efter den agile model, hvor ikke alle elementer i løsningen nødvendigvis er fastlagt på forhånd. 

”Vi har nogle klare mål og specifikationer på kapacitet med videre, der er fastlagt fra starten, men vi bygger hele tiden oven på det, vi med sikkerhed ved fungerer og tester det i daglige og ugentlige rutiner”.  

Om slagteriet i Sæby

  • 815 ansatte
  • Opskærer, udbener og salter cirka 48.000 svin om ugen

Kilde: Danish Crown

Løbende dialog er altafgørende
Når Arne Boye-Møller skal pege på det mest afgørende for en succesfuld implementering, er han ikke i tvivl. Det står og falder med en tidlig, løbende dialog mellem projektdeltagerne. Han råder til, at man så ofte som muligt samler lederne på projektet, vurderer status og drøfter, hvordan man når frem til næste milepæl.

Læs også: Gennemsigtighed i kæden er konge

”Hvis man blot forlader sig på, at det hele står på et stykke papir, der blev skrevet for et halvt år siden, så går det galt”.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

06.11.2025SCM.dk

Hackere skjuler ondsindet kode i billeder og falske PDF-filer

05.11.2025SCM.dk

Techgiganter satser grønt - og sværmer for Trump

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

27.10.2025SCM.dk

Grøn fremdrift for jyske SMV’er

27.10.2025Descartes

Sponseret

Customs Assured øger produktiviteten med AI-drevet toldautomatisering fra Descartes og AiDock

23.10.2025SCM.dk

Termiske droner afslører varmetab og sparer fjernvarmen for millioner

23.10.2025SCM.dk

Nordjylland bliver centrum for europæisk rumteknologi

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

På kurset Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet, som også er et diplommodul, lærer du om planlægning, opbygning og drift af jernbaner. Kurset omfatter blandt andet simulering, procesanalyse og driftsanalyse angående både passager- og godstrafik.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online