Suez-myndigheden forventer start på normalisering i slutningen af marts

Hvis ellers våbenhvilen mellem Israel og Hamas holder, forventer chefen for Suez-myndigheden, at trafikken gennem kanalan vil begynde at blive normaliseret fra starten af marts.

11.02.2025

SCM.dk

Foreløbig holder de store rederier sig væk fra Suezkanalen trods den våbenhvile mellem Israel og Hamas, der startede søndag den 19. januar.

Men ´hvis våbenhvilen holder, tror kanalmyndighedens chef, Osama Rabie, at trafikken vil begynde at vende tilbage i slutningen af marts og være tilbage på normalen i midten af året.

Houthi-oprørerne stoppede beskydningen af civile skibe i regionen omkring Det Røde Hav efter våbenhvilen og har sagt, at den ikke vil blive genoptaget, hvis våbenhvilen holder ved.

I dag passerer blot 32 skibe dagligt kanalen mod 75 skibe før krigen i Gaza blev indledt med terrorangrebet mod Israel den 7. oktober 2023.

Det betyder, at Egypten tab ved den manglende trafik kan gøres op til omkring 50 mia. kr., når det nuværende regnskabsår for kanalen afsluttes i juni, oplyser kanalchefen.

De store rederier har endnu ikke sat dato på deres forventede tilbagevenden til kanalen.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

16.04.2026SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

SCM.dk

Er I beredt på et cyberangreb på jeres OT-miljø i morgen?

SCM.dk

AI-krav gør WI-FI til kritisk infrastruktur

13.04.2026SCM.dk

Pandora åbner nyt distributionscenter i Canada

08.04.2026SCM.dk

Ny jernbanerute forbinder Italien og Sverige

08.04.2026SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

07.04.2026SCM.dk

Dyr transport får Ahlsell til at ændre afhentning

31.03.2026SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

25.03.2026SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle