Suez-myndigheden forventer start på normalisering i slutningen af marts

Hvis ellers våbenhvilen mellem Israel og Hamas holder, forventer chefen for Suez-myndigheden, at trafikken gennem kanalan vil begynde at blive normaliseret fra starten af marts.

11.02.2025

SCM.dk

Foreløbig holder de store rederier sig væk fra Suezkanalen trods den våbenhvile mellem Israel og Hamas, der startede søndag den 19. januar.

Men ´hvis våbenhvilen holder, tror kanalmyndighedens chef, Osama Rabie, at trafikken vil begynde at vende tilbage i slutningen af marts og være tilbage på normalen i midten af året.

Houthi-oprørerne stoppede beskydningen af civile skibe i regionen omkring Det Røde Hav efter våbenhvilen og har sagt, at den ikke vil blive genoptaget, hvis våbenhvilen holder ved.

I dag passerer blot 32 skibe dagligt kanalen mod 75 skibe før krigen i Gaza blev indledt med terrorangrebet mod Israel den 7. oktober 2023.

Det betyder, at Egypten tab ved den manglende trafik kan gøres op til omkring 50 mia. kr., når det nuværende regnskabsår for kanalen afsluttes i juni, oplyser kanalchefen.

De store rederier har endnu ikke sat dato på deres forventede tilbagevenden til kanalen.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.05.2026SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

04.05.2026SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

SCM.dk

5 påtrængende tendenser for intralogistikken i 2026

SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

27.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

Vækst og automatisering hænger i høj grad sammen.

27.04.2026SCM.dk

5 toptendenser for den forretningskritiske levering til forbrugerens dørtrin

24.04.2026pinDeliver

Sponseret

Større krav giver profitmuligheder for transportører

24.04.2026SCM.dk

Geopolitisk uro giver panderynker hos danske rederier

23.04.2026pinDeliver

Sponseret

MoveByBike udvider samarbejdet med pinDeliver om danske leverancer

21.04.2026SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

06.05.2026

Sted

Nyborg Strand, Nyborg

9altitudes Danmark A/S
Webinar
Varesporing på Lot/Batch/udløb/pakkeID - hvad kan man i Business Central?

Står du med produkter og kunder, der stiller krav om dokumentation for, hvilke varepartier der indgår i dine leverancer? Så ved du også, at varesporing hurtigt skaber kompleksitet i både planlægning, disponering og de daglige processer i lager og produktion. På dette webinar viser vi, hvordan du kan arbejde struktureret med varesporing i Microsoft Dynamics 365 Business Central – og samtidig bevare en effektiv intern logistik.

Dato

06.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

AlfaPeople
Webinar
What’s new in Microsoft 2026 Release Wave 1 | Power Platform

What’s new in Microsoft 2026 Release Wave 1 for the Microsoft Power Platform The Power Platform receives significant enhancements across Power Apps, Power Automate, Power BI and Copilot Studio in the 2026 Release Wave 1. This 30‑minute session summarises all essential updates that matter for your organisation.

Dato

07.05.2026

Tid

16:00

Sted

Teams, Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online