Suez-myndigheden forventer start på normalisering i slutningen af marts

Hvis ellers våbenhvilen mellem Israel og Hamas holder, forventer chefen for Suez-myndigheden, at trafikken gennem kanalan vil begynde at blive normaliseret fra starten af marts.

11.02.2025

SCM.dk

Foreløbig holder de store rederier sig væk fra Suezkanalen trods den våbenhvile mellem Israel og Hamas, der startede søndag den 19. januar.

Men ´hvis våbenhvilen holder, tror kanalmyndighedens chef, Osama Rabie, at trafikken vil begynde at vende tilbage i slutningen af marts og være tilbage på normalen i midten af året.

Houthi-oprørerne stoppede beskydningen af civile skibe i regionen omkring Det Røde Hav efter våbenhvilen og har sagt, at den ikke vil blive genoptaget, hvis våbenhvilen holder ved.

I dag passerer blot 32 skibe dagligt kanalen mod 75 skibe før krigen i Gaza blev indledt med terrorangrebet mod Israel den 7. oktober 2023.

Det betyder, at Egypten tab ved den manglende trafik kan gøres op til omkring 50 mia. kr., når det nuværende regnskabsår for kanalen afsluttes i juni, oplyser kanalchefen.

De store rederier har endnu ikke sat dato på deres forventede tilbagevenden til kanalen.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.01.2026SCM.dk

Billund Lufthavn investerer 80 millioner kroner i nyt logistikanlæg

15.01.2026SCM.dk

Shanghai er igen igen verdens travleste containerhavn

15.01.2026SCM.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

14.01.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

13.01.2026SCM.dk

Maersk tester endnu en gang sikkerheden i Det Røde Hav

13.01.2026SCM.dk

Ny ladeinfrastruktur til tung trafik accelererer grøn omstilling på Fyn og i Vejle

12.01.2026SCM.dk

DSV sælger USA Truck

12.01.2026SCM.dk

Ny EU-regel giver dansk transportbranche større fleksibilitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle