Svært med kædeansvar uden adgang til information

For nylig blev det afsløret, at 150 udenlandske ansatte på forsyningsselskabet Hofors BIO4-byggeplads ikke betalte dansk skat. Det følger efter kritik i foråret 2018 for udenlandske medarbejdere uden stillads-certifikat på byggeriet. Hofor vil skærpe kontrollen, men er der adgang til de nødvendige oplysninger for at fange uregelmæssigheder?

Hofor-byggepladsen er igen ramt af kritik for social dumping. Efter Skattestyrelen fandt frem til skattefusk, vil Hofors direktør nu skærpe kontrollen. Foto: Hofor.

28.03.2019

SCM.dk

Tiltaget kommer efter at Skattestyrelsen på baggrund af et uanmeldt social dumping-kontrolbesøg fandt skattefusk hos fire ud af fem kontrollerede underleverandører og 150 udenlandske medarbejdere.

Rod i kædeansvaret
Hofors tekniske direktør, Bjarne Korshøj, påpeger, at det er et kædeansvar, da hovedentreprenører er ansvarlige for, at underentreprenører- og leverandører lever op til overenskomsterne og lovgivning, også selvom Hofor i sidste ende har hovedansvaret.

”Vi betaler jo ikke løn til de involverede personer. For at sige det meget simpelt, så er det her jo et kædeansvar. Et kædeansvar med mange led. Der er måske tre eller fire led under Hofor. Vi er ansvarlig for hele kæden, og vi prøver bare at få, hvad vi betaler for”, siger han.

Direktøren mener, at skatteindberetninger er et mellemværende mellem Skattestyrelsen og underleverandørerne.

Dog vil Hofor på baggrund af skatteskandalen skrive til sine leverandører og underleverandører på BIO4-byggepladsen, at de danske skatteregler skal overholdes, oplyser forsyningsvirksomheden til Avisen.dk. De vil også sætte flere kontrolbesøg og stikprøver i gang.

Men virker det?
Hofor bruger Bureau Veritas til at auditere byggeriet, men flere kontroller ændrer ikke på det, både Hofor og Bureau Veritas fremhæver, nemlig at de ikke har de nødvendige oplysninger.

”Vi kan ikke kontrollere skatteindbetalingen, kun indberetningen”, siger Bjarne Korshøj, til avisen.dk, og forklarer yderligere, at Bureau Veritas ikke kan se, om skattetrækket, der står på lønsedlerne, rent faktisk er effektueret. Det kan kun medarbejdere i Skattestyrelsen.

Bureau Veritas' direktør, Jacob Færgemand forklarer situationen til avisen.dk sådan her:

”Når vi er ude hos Hofor, så kigger vi på løn og arbejdsforhold. Herunder også lønsedler. Og hvis der er nogle skattemæssige forhold på de lønsedler, så bliver de også tjekket. Hvis vi har fundet lønsedler, hvor der ikke er betalt dansk skat, så kan jeg garantere for, at vi har reageret på det.”

Bureau Veritas har flere gange besøgt byggepladsen, men har ikke opdaget en flig af det omfattende sorte arbejde, som fandt sted, oplyser Jacob Færgemand.

"Vi bestræber os på at gøre vores arbejde godt. Men det er selvfølgelig ikke godt nok, hvis Skattestyrelsen kommer på besøg, og de så finder noget. Det er da en træls oplevelse," siger han.

Mere gennemsigtighed
Noget, der virkelig ville batte, er at der var mere gennemsigtighed på social dumping-området.

"Hvis man virkelig vil det her til livs, så skal der være transparens mellem de forskellige myndigheder, siger Jacob Færgemand.

Læs også: Brancheaktører: EU-vejpakke er nødvendig, men vil give dyrere transport, specielt for Danmark

I foråret 2018 blev Hofor-byggepladsen også kritiseret for social dumping, da en række stilladsarbejdere blokerede denne, fordi udenlandske medarbejdere - også hos underleverandører - arbejdede uden stillads-certifikat.

- SDN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

20.08.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber vokser markant og skaber over 40 nye jobs i Danmark

20.08.2025SSI Schäfer

Sponseret

Peterstaler Mineralquellen investerer i fuldautomatisk kanallager fra SSI SCHÄFER

18.08.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

18.08.2025SSI Schäfer

Sponseret

Den ultimative rejse fra manuel til automatiseret lagerdrift

17.08.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Fra automatisering til agilitet

14.08.2025Zetes

Sponseret

Autonome mobile robotter optimerer flow og produktivitet i den digitale forsyningskæde

13.08.2025Axacon A/S

Sponseret

Sigurd Müller Vinhandel vælger Axacon WMS til at løfte lagerdriften

12.08.2025Consafe Logistics

Sponseret

Robotter på lageret: Fra hype til hverdagens virkelighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup