Synlige produktionsdata giver mere output for færre penge

En ny it-løsning og et leanforløb har hjulpet emballageproducenten Plus Pack til at bibeholde produktionen i Danmark.

17.12.2012

SCM.dk

”Vores medarbejdere skal kunne reagere prompte, når der er en indikation på, at noget afviger fra det optimale”, siger produktionschef i Plus Pack John Madsen. Foto: Novotek..

Produktionseffektiviteten er steget med omkring 65 procent på blot halvandet år og er fortsat stigende. Synlige og direkte brugbare OEE-registreringer og stort medarbejderansvar får æren for den store succes.

Hvis en OEE-løsning (Overall Equipment Effectiveness) skal skabe mærkbare effektivitetsforbedringer, skal registreringerne være dugfriske, direkte brugbare og meget synlige. Den erfaring har man gjort hos emballageproducenten Plus Pack i Odense.

Plus Pack fremstiller dagligt flere millioner styk aluminium- og plastemballage til fødevarer og har i årevis haft masser af registreringer, målinger og OEE-data at arbejde med. Men de har ikke virket optimalt, mener produktionschef John Madsen.

De små detaljer
John Madsen tog kontakt til leverandør af produktions-it Novotek, og i vinteren 2009 installerede Novotek et fleksibelt og skalerbart system til automatisk opsamling og registrering af køretid og spild per skift. Løsningen opsamler driftsstop og stopkoder og kan levere en årsagsstatistik på de registrerede stop.

”(…) det er især medarbejdernes positive indstilling over for OEE-indsatsen (…), der har skabt resultaterne”.

Produktionschef John Madsen, Plus Pack

OEE-løsningen holder øje med det overordnede billede og de små detaljer, som de enkelte operatører normalt ikke ville fange og kunne nå at reagere på. Mange små stop over en periode vurderes eksempelvis ikke som noget problem af den enkelte operatør, hvis tiden bruges effektivt til andre ting. Men OEE-løsningen holder øje med summen af stop og viser når grænsen er nået.

De gode resultater
Totalt set har den fynske emballagegigant haft en effektivitetsforøgelse på mellem 60-70 procent siden implementeringen af den anderledes effektive OEE-løsning.

Det er en stor fremgang, men John Madsen er ikke et sekund i tvivl om at fremgangen vil fortsætte, og han er overbevist om at de succesfulde tiltag har været med til at sikre, at Plus Pack fortsat kan have emballageproduktion i Odense.

Om Plus Pack

Plus Pack er en innovativ, international emballagevirksomhed, der fremstiller en bred vifte af aluminium og termo-formet plastemballage til fødevarer. Plus Pack udvikler også kundetilpassede emballageløsninger.

Virksomheden blev grundlagt i 1963, beskæftiger i dag 275 medarbejdere og har aktiviteter i syv lande i Europa.

Omsætningen var i 2010 på 80 millioner euro.

OEE gør det ikke alene
OEE-målingerne er en del af en større indsats, der går ud på at forbedre medarbejdernes generelle motivation og arbejdsindstilling, og den nye løsnings succes hænger ifølge produktionschef John Madsen tæt sammen med det leanforløb og de team building-aktiviteter, som alle medarbejderne har gennemført forud for implementeringen.

”Leanforløbet og vores andre motiverende aktiviteter har virket efter hensigten, og det er især medarbejdernes positive indstilling over for OEE-indsatsen samt deres evne til at reagere her og nu på OEE-målingerne, der har skabt resultaterne”, siger John Madsen.

Artiklen er skrevet i et samarbejde med kommunikationskonsulent Thomas Brok Houlberg, www.go-public.dk.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

06.04.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt kransystem og strømlinet produktion hos Danfoss Semco

SCM.dk

ITD: Chaufførmangel kræver politisk handling

SCM.dk

FN skal stemme om Hormuz-resolution tirsdag

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

20.03.2026Global AGV

Sponseret

Bedre arbejdsmiljø og en mere effektiv hverdag

19.03.2026SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

05.03.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsning sikrer ZF Danmark en effektiv arbejdsproces og et bedre arbejdsmiljø

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K