System Transport ruster sig til yderligere vækst med et robotlager fra Element Logic

Logistikvirksomheden System Transport A/S har indgået en aftale med Element Logic Danmark om et AutoStore-robotlager til System Transports lager ved Roskilde.

18.01.2022

SCM.dk

Efter fem års succesrig turnaround investerer logistikvirksomheden System Transport A/S nu for alvor i fremtiden med et AutoStore-robotlager fra Element Logic til virksomhedens lager i Øm ved Roskilde. Aftalen er netop blevet underskrevet, og robotterne rykker efter planen ind i sommeren 2022.

35 lagerrobotter og et lager med plads til 43.000 kasser skal geare System Transport til yderligere vækst - ovenikøbet på en bæredygtig facon, idet ti AutoStore-robotter forbruger cirka samme mængde strøm som én støvsuger.

"Vi kommer til at kunne håndtere flere kunder på færre kvadratmeter hurtigere end i dag. Og så vel at mærke på en miljøvenlig måde", siger Tony Jakobsen, der er adm. direktør og medejer af System Transport A/S, som han købte sig ind i 2017 sammen med Dansk Ejerkapital.

Svært at finde medarbejdere

Siden 2017 har System Transport øget sin omsætning med 80 procent og sin bundlinje med 500 procent og man er i dag én af Danmarks førende tredjepartsleverandører af logistikløsninger inden for blandt andet mode, tekstiler, kosmetik, sportsudstyr og bøger. Alle varegrupper, som er nemme at integrere i et AutoStore-robotlager.

"Den voksende efterspørgsel på både B2C- og e-commerce-løsninger kræver, at vi som virksomhed automatiserer for at kunne følge med. Især i disse tider, hvor vi må erkende, at det er rigtigt svært at finde kvalificeret arbejdskraft", forklarer Tony Jakobsen.

Læs også: Trelleborg automatiserer nyt europæisk servicecenter

Investeringen i de mekaniske lagermedarbejdere skal øge kapaciteten og effektiviteten, men Tony Jakobsen understreger, at den højere automatiseringsgrad ikke bliver på bekostning af den personlige kundeservice, som System Transport er kendt for.

"Det ligger i vores DNA at tilpasse hver enkelt aftale til den specifikke kunde, og det vil vi naturligvis fortsætte med at gøre. Robotlageret giver os til gengæld mulighed for at håndtere større volumener end i dag og sikre en så høj effektivitet som muligt", lyder det fra Tony Jakobsen.

Den første af mange robotter

Installeringen af System Transports robotlager går efter planen i gang til april. Foruden lageret ved Roskilde råder System Transport desuden over et hovedlager i Herning og mindre sites i Taulov, Hornsyld og Køge samt i Poznan i Polen.

"Det er det første AutoStore-robotlager, vi køber, men jeg tør næsten garantere, at det ikke bliver det sidste", siger Tony Jakobsen.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.06.2026SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

09.06.2026SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

08.06.2026nShift

Sponseret

Flügger lægger sin B2B-checkout i hænderne på teamet – ikke udviklerne

08.06.2026SCM.dk

Konference sætter fokus på cybersikkerhed i værdikæder

08.06.2026SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsport-vagt

08.06.2026Context& A/S

Sponseret

Webinar: Digital sammenhæng skaber bedre handel

08.06.2026SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

05.06.2026SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online