Tendens til faldende efterspørgsel i metalindustrien

Hver tredje virksomhed i metalindustrien og knap to ud af tre virksomheder i maskinindustrien oplever, at ordrebeholdningen svinder ind. TEKNIQ Arbejdsgiverne advarer om, at massive støtteprogrammer i Kina og USA kan få alvorlige konsekvenser for både branchen og den danske økonomi, hvis vi ikke udligner spillepladen.

”Udviklingen viser med al tydelighed den gennemgående tendens til faldende efterspørgsel i metalindustrien, og det koster arbejdspladser og konkurrencefordele, hvis det fortsætter”, siger Maria Schougaard Berntsen, der er underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne. Foto: TEKNIQ Arbejdsgiverne

31.05.2024

SCM.dk

I to år har flere virksomheder oplevet at have for få ordrer i bogen, mens færre oplever at have for mange. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. I maj måned oplevede 35 procent af virksomhederne i metalindustrien at have for få ordrer i bogen, mens det var tilfældet for hele 61 procent i maskinindustrien.

”Udviklingen viser med al tydelighed den gennemgående tendens til faldende efterspørgsel i metalindustrien, og det koster arbejdspladser og konkurrencefordele, hvis det fortsætter”, siger Maria Schougaard Berntsen, der er underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.  

Organisationen repræsenterer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv, hvor medlemsvirksomheder også tidligere har gjort opmærksom på udviklingen. I en medlemsundersøgelse fra januar i år vurderer 70 procent af smede- og metalvirksomhederne, at de er bekymrede for den faldende ordretilgang. 

Læs også: Nyt tiltag for flere faglærte til den grønne omstilling

Baggrunden for den faldende ordrebeholdning kan findes i den generelle økonomiske afmatning, der præger dansk økonomi. Ifølge den økonomiske redegørelse fra maj 2024 har medicinalindustrien været afgørende for at sikre en reel vækst i BNP de seneste to år, mens andre sektorer oplever stilstand eller tilbagegang.

”Metalvirksomhederne opererer i høj grad på det globale marked, og her er massive støtteprogrammer fra både Kina og USA en udfordring for både danske og europæiske virksomheder. Vi ønsker fri og fair konkurrence, men statsstøtte giver kinesiske og amerikanske virksomheder en unfair konkurrencefordel, hvor vi ikke kan se passivt til. Der skal ske politisk handling”, siger Maria Schougaard Berntsen.  

Kilde: TEKNIQ Arbejdsgiverne

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby