Thule Group automatiserer sin materialeforsyning

Thule Group har besluttet at automatisere sin materialeforsyning til kit-emballager, og som leverandør af håndteringsudstyr har Thule Group valgt Swisslog.

Swisslog er blevet valgt til at automatisere Thule Groups materialeforsyning til kit-emballager. Foto: Swisslog.

14.01.2014

SCM.dk

I øjeblikket håndteres størstedelen af materialeforsyningen hos Thule Group manuelt, men det laver virksomheden nu om på. Thule Group har besluttet at automatisere sin materialeforsyning til kitemballallager på sit produktionsanlæg i Hillerstorpsvägen uden for Värnamo, og Swisslog skal agere leverandør af håndteringsudstyret.

Aftalen omfatter to plukkestationer, et miniload-anlæg med 4800 opbevaringspladser og en miniload-kran. I leverancen fra Swisslog indgår også Swisslogs MFCS-lagersystem, der holder styr på de lagerførte artikler og kommunikerer med Thules ERP-system, Movex.

”Med den nye automatiserede løsning øger vi vores effektivitet på flere måder. Vi reducerer stilstandstiderne på pakkelinjen, omsætningen af lagerartiklerne optimeres, lagerbeholdningen kan reduceres, og leveringstiderne kan afkortes”, siger Azzy Alvarsson, der er projektleder og ansvarlig for den nye løsning hos Thule Group.

Læs også: Seks tendenser for automatisering på lageret

Med automatiseringen vil de komponenter, der leveres til anlægget, blive opbevaret automatisk i et miniload-lager med 4800 opbevaringspladser. Derefter håndterer en kran miniload-lagerets plastbokse, og ved to plukkestationer bliver der løbende plukket komponenter fra boksene, hvorefter de samles til bilspecifikke kits, som pakkes og afsendes til Thule Groups tyske centrallager.

Hvert kit er unikt og udviklet efter bilens form. På grund af modelændringer og nye bilmodeller er der mange opdateringer af kittene, og derfor er den manuelle håndtering blevet forholdsvis kompleks med stigende omkostninger.

Investeringen er foretaget efter grundige analyser, og Azzy Alvarsson har store forventninger til den nye automatiserede løsning, som forventes at have betalt sig selv hjem inden for to år.

- JDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.06.2026SCM.dk

Grossist markerer milepæl for nyt centrallager

26.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Terberg fuldender elektrisk produktprogram til terminaler, havne og tung intern transport

SCM.dk

Ny digital værktøjskasse skal accelerere grøn omstilling

SCM.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

23.06.2026SCM.dk

Mennesketomme lagre kræver stærkere digital infrastruktur

22.06.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Rockwool: Forbedring af effektivitet med løfteudstyr fra TAWI til tunge metaldele

22.06.2026Axacon A/S

Sponseret

Er jeres lager klar til sommerferien?

19.06.2026Gjeddesdal Gods A/S

Sponseret

Når lagerkapacitet og placering skal understøtte vækst

18.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

16.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde Ri14–Ri18 kombinerer kompakt design, sikkerhed og førerkomfort i ny reachtruck

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
SSI SCHÄFER
Webinar
Automation That Grows with Retail

Sådan skaber du en skalerbar og fremtidssikret retail-logistik

Dato

02.07.2026

Tid

13:00

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn