Ti tendenser for fremtidens emballage

Nye emballageløsninger giver både udfordringer og muligheder i supply chain.

Måske kan æggebakken snart kommunikere med din smartphone helt automatisk. Foto: Photos.com. .

12.11.2013

SCM.dk

Logistikmediet dcvelocity.com har listet ti fremstormende trends inden for emballage, der vil influere på designet og udviklingen af emballage i supply chain.

Læs også: God emballage kan reducere madspild

Manden bag de ti bud på kommende emballagetrends er kapaciteten vice president Brian Wagner fra Packaging Technology Integrated Solutions, der kom med sine forudsigelser på konferencen Material Handling and Logistics 2013, der blev afholdt i Utah, USA:

1. Vækstmarkeder. Eftersom 70 procent af den globale vækst forventes at komme fra vækstmarkederne, må virksomheder optimere emballagedesignet til forbrugere i ikke-vestlige lande.

2. Forskning. Fremskridt i den videnskabelige udvikling vil føre til nye substrater. For eksempel nanoteknologi, der vil gøre emballagematerialerne mere simple ved at gå fra syv lag til potentielt to og stadig bevare samme funktionalitet.

3. Krævende forbrugere. Via emballagen forventer forbrugerne at kunne tilgå information om produktet med deres smartphones. Strømførende blæk kan bruges til printinformation, der kan transmitteres via radiosignal til en smartphone.  

4. Miljømæssige hensyn. Det fortsatte fokus på bæredygtighed tvinger virksomhederne til at udvikle nye substrater for emballage, såsom bio-baserede materialer og andre alternativer til olie-baserede materialer.

5. Større lovgivningsmæssig bevågenhed. Myndighederne vedtager flere reguleringer for emballage, hvilket skaber et komplekst net af regler for alt fra etikettering til bortskaffelse.  

6. Kortlægning af forbrugeradfærd. Øget videnskabelig indsigt i forbrugeradfærd skaber mulighed for at tilpasse emballage mere præcist til forbrugernes behov.

7. Stigende risici. Et stigende fokus på produktsikkerhed øger kravene til emballagen, for eksempel vedrørende fødevaresikkerhed og beskyttelse mod misbrug af blandt andet it-udstyr.

8. E-handel. Eftersom produkter varierer i form og størrelse, bliver e-handelsbutikker udfordret på at finde standardstørrelser for deres emballage.  

Læs også: E-handelsvirksomheder opkøber producenter af materialehåndtering

9. BRIK-landene. Den voksende middelklasse i Brasilien, Rusland, Indien og Kina fører til øget konkurrence om de ressourcer, der bruges til emballage.

10. Innovativt design. Specialdesignet emballage vil udgøre en konkurrencemæssig fordel for virksomheders brands.

- JKK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

11.11.2025SCM.dk

Efterspørgslen efter moderne logistikejendomme stiger i Aarhus

10.11.2025SCM.dk

Maersk åbner gigantisk logistikcenter i Malaysia

10.11.2025WITRON Group

Sponseret

50 percent less workforce - 50 percent fewer truck trips

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn