TNT afprøver elbiler til logistikopgaver

TNT afprøver ni el-varevogne i Amsterdam og Rotterdam. Virksomheden får dermed en massiv besparelse i CO2-udledningen og skaber opmærksomhed på rådhusene.

TNT afprøver el-varebiler i Rotterdam og Amsterdam. Det giver respekt på borgmesterkontoret i Rotterdam. Foto: TNT..

24.06.2015

SCM.dk

Transportgiganten TNT afprøver eldrevne Ducato-varebiler til logistik- og transportopgaver i de hollandske byer Amsterdam og Rotterdam. Det sker som led i et projekt støttet af EU-Kommissionen kaldet Frevue (Fright Electric Vehicles in Urban Europe) hvor TNT undersøger, hvordan elbiler kan bruges i centrale urbane områder i logistikfaget.

De nye biler erstatter klassiske diesel-varevogne, og TNT regner med at kunne spare 24.000 liter dieselbenzin om året – eller 76 tons CO2-udledning.

Læs også: CO2-neutral transport i Tyskland

”Partnerskabet med FREVUE er en del af vores CSR agenda og ligger helt i tråd med TNT’s Outlook strategi, hvor vi arbejder på at hæve vores effektivitet og produktivitet”, siger Susanne Vatta, adm. direktør i TNT Danmark og uddyber:

”Samtidig opnår vi med de grønne varebiler visse privilegier fra myndighederne. Eksempelvis undtagelse for parkeringsbøder og adgang til byzoner, der normalt er lukket for leveringer uden for særlige tidspunkter på dagen”.

Læs også: Mærsk vil nedsætte CO2-udledningen markant

Med de tre nye eldrevne varebiler i Rotterdam og fire nye i Amsterdam har TNT i dag en flåde af i alt ni eldrevne køretøjer i Holland, som også vækker begejstring i borgmesterkontorene.

”Ambitionen for Rotterdam er, at vi har grøn transport til bykernen i 2020. Derfor byder vi naturligvis TNTs eldrevne varebiler velkommen. De vil bidrage til at gøre luften i byens centrale gader renere, ligesom de vil reducere støjforureningen,” siger Pex Langenberg, viceborgmester i Rotterdam.

-JPN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

24.10.2025SCM.dk

Ro på! Omnibussen er ikke død

24.10.2025SCM.dk

Toldstyrelsens henter 110 millioner i efterkontrol

23.10.2025SCM.dk

Tysk tøven kan true Europas grønne førerposition

21.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

20.10.2025SCM.dk

Grøn strøm styrker både klimaet og forsyningssikkerheden

20.10.2025SCM.dk

LEMAN styrker sin globale position med opkøb i Tyskland og Polen

16.10.2025SCM.dk

JYSK blandt verdens bedste arbejdspladser

15.10.2025SCM.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

27.10.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update

Hold dig opdateret med hvordan du vedvarende beskytter din virksomhed mod cybertrusler med Microsoft Security.

Dato

27.10.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 13485 - lær om kvalitetsledelse for medicinsk udstyr

På dette 2 dages kursus præsenteres ISO 13485 Kvalitetsledelse for medicinsk udstyr - samt koblingen til kvalitetsledelsesstandarden, ISO 9001, og relevant EU lovgivning. Endvidere inddrages ISO 14155 klinisk afprøvning og ISO 14971 risikoledelse.

Dato

28.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn