Topchef om atomdrevne containerskibe: Ingen mulighed skal udelukkes

Topchefen for Hapag-Lloyd ville på en pressekonference “ikke udelukke nogen muligheder” på et spørgsmål om atomdrevne containerskibe i fremtiden. Topchefen for ONE ser atomkraft som en mulighed for at producere grøn brint.

Rolf Habben Jansen, CEO i Hapag-Lloyd.. Foto: Hapag-Lloyd

19.02.2024

SCM.dk

Pressekonferencen handlede egentlig om de største containerrederiers forslag til, hvordan prisforskellen på sorte og grønne brændstoffer kan lukkes, men på et spørgsmål om nuklear drift for at nå de grønne målsætninger for skibsfarten sagde Rolf Habben Jansen, CEO i Hapag-Lloyd, ifølge Splash:

“Vi skal ikke udelukke noget,” sagde han og tilføjede, at det stadig er “early days” for teknologien.

“Hvis den skal have en rolle vil det blive fra anden halvdel af det næste årti.”

Topchefen i ONE, Jeremy Nixon, sagde, at han regnede med, at grøn brint i sidste ende ville vise sig som skibsfartens primære brændstof. For at skabe det ville der være behov for store mængder elektricitet, noget som atomkraft kunne hjælpe med at frembringe, sagde han.

Mikal Bøe, der er direktør for Core Power og måske en af de mest markante fortalere for atomkraft som skibsfartens grønne løsning, var også på banen:

"Der er ganske enkelt ingen netto nul (udledning af drivhusgasser,- red.) uden atomkraft. Et containerskib bygget i 2035 og drevet af atomkraft vil være hurtigere, kunne transportere mere mere fragt, rejse millioner af sømil på den samme last brændstof - uden nogen form for emissioner,” sagde Mikael Bøe til Splash.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

14.09.2026SCM.dk

Maersk barsler måske med markant flådeudvidelse

SCM.dk

Maersk barsler måske med markant flådeudvidelse

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

10.09.2026SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia