Topchef om atomdrevne containerskibe: Ingen mulighed skal udelukkes

Topchefen for Hapag-Lloyd ville på en pressekonference “ikke udelukke nogen muligheder” på et spørgsmål om atomdrevne containerskibe i fremtiden. Topchefen for ONE ser atomkraft som en mulighed for at producere grøn brint.

Rolf Habben Jansen, CEO i Hapag-Lloyd.. Foto: Hapag-Lloyd

19.02.2024

SCM.dk

Pressekonferencen handlede egentlig om de største containerrederiers forslag til, hvordan prisforskellen på sorte og grønne brændstoffer kan lukkes, men på et spørgsmål om nuklear drift for at nå de grønne målsætninger for skibsfarten sagde Rolf Habben Jansen, CEO i Hapag-Lloyd, ifølge Splash:

“Vi skal ikke udelukke noget,” sagde han og tilføjede, at det stadig er “early days” for teknologien.

“Hvis den skal have en rolle vil det blive fra anden halvdel af det næste årti.”

Topchefen i ONE, Jeremy Nixon, sagde, at han regnede med, at grøn brint i sidste ende ville vise sig som skibsfartens primære brændstof. For at skabe det ville der være behov for store mængder elektricitet, noget som atomkraft kunne hjælpe med at frembringe, sagde han.

Mikal Bøe, der er direktør for Core Power og måske en af de mest markante fortalere for atomkraft som skibsfartens grønne løsning, var også på banen:

"Der er ganske enkelt ingen netto nul (udledning af drivhusgasser,- red.) uden atomkraft. Et containerskib bygget i 2035 og drevet af atomkraft vil være hurtigere, kunne transportere mere mere fragt, rejse millioner af sømil på den samme last brændstof - uden nogen form for emissioner,” sagde Mikael Bøe til Splash.

-emte

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Nyt asiatisk univers er åbnet i Rødovre Centrum

21.05.2026SCM.dk

Tegn på - spinkelt - håb for afspænding i Hormuz

SCM.dk

Nyt partnerskab skal hjælpe SMV’er med AI og bæredygtighed

SCM.dk

Ledere bruger AI bredt men mangler kompetencer

18.05.2026SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

15.05.2026SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

11.05.2026SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

07.05.2026SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

07.05.2026SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K