Topchef om atomdrevne containerskibe: Ingen mulighed skal udelukkes

Topchefen for Hapag-Lloyd ville på en pressekonference “ikke udelukke nogen muligheder” på et spørgsmål om atomdrevne containerskibe i fremtiden. Topchefen for ONE ser atomkraft som en mulighed for at producere grøn brint.

Rolf Habben Jansen, CEO i Hapag-Lloyd.. Foto: Hapag-Lloyd

19.02.2024

SCM.dk

Pressekonferencen handlede egentlig om de største containerrederiers forslag til, hvordan prisforskellen på sorte og grønne brændstoffer kan lukkes, men på et spørgsmål om nuklear drift for at nå de grønne målsætninger for skibsfarten sagde Rolf Habben Jansen, CEO i Hapag-Lloyd, ifølge Splash:

“Vi skal ikke udelukke noget,” sagde han og tilføjede, at det stadig er “early days” for teknologien.

“Hvis den skal have en rolle vil det blive fra anden halvdel af det næste årti.”

Topchefen i ONE, Jeremy Nixon, sagde, at han regnede med, at grøn brint i sidste ende ville vise sig som skibsfartens primære brændstof. For at skabe det ville der være behov for store mængder elektricitet, noget som atomkraft kunne hjælpe med at frembringe, sagde han.

Mikal Bøe, der er direktør for Core Power og måske en af de mest markante fortalere for atomkraft som skibsfartens grønne løsning, var også på banen:

"Der er ganske enkelt ingen netto nul (udledning af drivhusgasser,- red.) uden atomkraft. Et containerskib bygget i 2035 og drevet af atomkraft vil være hurtigere, kunne transportere mere mere fragt, rejse millioner af sømil på den samme last brændstof - uden nogen form for emissioner,” sagde Mikael Bøe til Splash.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

08.12.2025SCM.dk

Maersk lancerer nyt alternativt brændstofforsøg

05.12.2025SCM.dk

Hapag-Lloyd byder på ZIM

05.12.2025SCM.dk

DHL investerer 130 millioner euro i nyt logistikcenter i Saudi-Arabien

05.12.2025SCM.dk

Krigsrisikopræmier i Sortehavet tredoblet efter nye angreb

04.12.2025SCM.dk

Salling Group fastlægger 51 beredskabsbutikker i hele landet

03.12.2025SCM.dk

Eldrevne lastbiler fornyer pant- og retursystemet

02.12.2025SCM.dk

Femern Bælt kan blive et væksteventyr – men jernbanen halter lang bagefter

01.12.2025SCM.dk

Skræddersyet GPS hjælper 615.000 truckere i Europa

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online