Topchef om atomdrevne containerskibe: Ingen mulighed skal udelukkes

Topchefen for Hapag-Lloyd ville på en pressekonference “ikke udelukke nogen muligheder” på et spørgsmål om atomdrevne containerskibe i fremtiden. Topchefen for ONE ser atomkraft som en mulighed for at producere grøn brint.

Rolf Habben Jansen, CEO i Hapag-Lloyd.. Foto: Hapag-Lloyd

19.02.2024

SCM.dk

Pressekonferencen handlede egentlig om de største containerrederiers forslag til, hvordan prisforskellen på sorte og grønne brændstoffer kan lukkes, men på et spørgsmål om nuklear drift for at nå de grønne målsætninger for skibsfarten sagde Rolf Habben Jansen, CEO i Hapag-Lloyd, ifølge Splash:

“Vi skal ikke udelukke noget,” sagde han og tilføjede, at det stadig er “early days” for teknologien.

“Hvis den skal have en rolle vil det blive fra anden halvdel af det næste årti.”

Topchefen i ONE, Jeremy Nixon, sagde, at han regnede med, at grøn brint i sidste ende ville vise sig som skibsfartens primære brændstof. For at skabe det ville der være behov for store mængder elektricitet, noget som atomkraft kunne hjælpe med at frembringe, sagde han.

Mikal Bøe, der er direktør for Core Power og måske en af de mest markante fortalere for atomkraft som skibsfartens grønne løsning, var også på banen:

"Der er ganske enkelt ingen netto nul (udledning af drivhusgasser,- red.) uden atomkraft. Et containerskib bygget i 2035 og drevet af atomkraft vil være hurtigere, kunne transportere mere mere fragt, rejse millioner af sømil på den samme last brændstof - uden nogen form for emissioner,” sagde Mikael Bøe til Splash.

-emte

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.06.2026SCM.dk

DHL lancerer ekspresservice til luftfragt i sværvægtsklassen

11.06.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

08.06.2026Bring

Sponseret

Bring leverer pakker 100 procent elektrisk i hele Danmark

06.06.2026SCM.dk

Fragt-succes årsag til Fjord Lines' opkøb af speditør

05.06.2026SCM.dk

Spotrater på containerfragt eksploderer

05.06.2026SCM.dk

Billund Lufthavn styrker robusthed med rekordoverskud

04.06.2026SCM.dk

Grønnere søfragt kræver bedre regulering

03.06.2026SCM.dk

Containerfremgang løfter Aarhus Havn i første kvartal

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online