Trackunit klar til USA

Efter salget til Goldman Sachs Merchant Banking Division og GRO Capital kan danske Trackunit nu offentliggøre en årsrapport med fremgang på flere fronter. Og væksten stopper ikke her; næste mål er at erobre USA.

”Vi kan blive lige så store i USA som i Europa, og vi forventer hurtigt at nå en stor tocifret millionomsætning derovre”, siger CEO Jørgen Raguse. Foto: Trackunit..

10.05.2016

SCM.dk

Nordjyske Trackunit, der siden 2003 har udviklet og produceret flådestyring til maskinbranchen, kan nu offentliggøre virksomhedens 2015-regnskab.

Det er det første regnskab, siden Trackunit i sommer blev købt af et konsortium bestående af Goldman Sachs Merchant Banking Division og GRO Capital. Regnskabet viser blandt andet fremgang i bruttofortjenesten fra 44,1 til 75,6 millioner kroner samt vækst i resultatet af primær drift (EBITDA) før særlige poster – sidstnævnte er vokset fra 16,8 til 42,3 millioner kroner.

Læs også: Nordiske virksomheder kæmper med at knække koden til digital vækst

”Vi har formået at vokse endnu mere end markedet. Vores produkter blev installereret over 50.000 gange i 2015, og det har resulteret i 70 procent bruttoavancevækst og 150 procent fremgang i EBITDA”, fortæller CEO Jørgen Raguse om regnskabet.

Direktøren pointerer desuden, at væksten både kan tilskrives nysalg, mersalg og en udbygget international salgsorganisation.

Næste stop: USA
Trackunit stopper ikke her, og næste projekt bliver derfor at satse på succes på den anden side af Atlanten:

”Vi åbner et kontor i Chicago, der skal være vores brohoved til Nordamerika. Konkurrenceforholdene er mere gunstige på den anden side af Atlanten, så markedspotentialet er enormt”, siger Jørgen Raguse og tilføjer:

”Derfor kan vi blive lige så store i USA som i Europa, og vi forventer hurtigt at nå en stor tocifret millionomsætning i det amerikanske datterselskab”.

Læs også: Deutsche Bahn øger omsætningen

Af regnskabet fremgår det dog også, at skiftet i ejerskab har kostet på bundlinjen.

”Særlige poster i forbindelse med virksomhedsoverdragelsen påvirker årets resultat negativt med 63,8 millioner kroner. Det er værd at notere sig, at her er tale om engangsomkostninger til aflønning af ledelsen, som blev krystalliseret ved ejerskiftet, samt afledte transaktionsomkostninger”, forklarer CFO i Trackunit, Finn Bundgaard Bech.

-CHM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby