Transport 2023: Oplev de nyeste grønne teknologier

Med fokus på elektrificering af transport, bæredygtige brændstoffer og fremme af cykel- og gangtrafik vil Transport 2023 give besøgende mulighed for at lære om de nyeste teknologier og løsninger inden for grøn transport

Foto: Med godkendelse fra MCH/Tony Brøchner.

05.04.2023

SCM.dk

Transport 2023 sætter fokus på grøn omstilling inden for transportsektoren. Arrangementet finder sted i Messecenter Herning fra den 20. til den 22. april 2023 og vil samle aktører inden for transportbranchen for at diskutere og fremme bæredygtige løsninger.

Transport 2023 understreger sit fokus på grønne løsninger gennem et omfattende program, herunder Grøn Transport-konferencen, uddelingen af Den Grønne Transportpris af DTL og Jyske Finans og DM for Transportlærlinge. Messen vil også byde på prøvekørsler, veteranlastbiler og et område dedikeret til rekruttering og uddannelse. Se det fulde konference og eventprogram som omfatter en række toneangivende talere, der netop diskuterer emner som både bæredygtighed, innovation og fremtidens transport. Få overblikket over events her

Flere end 350 udstillere, herunder 40 udenlandske, har allerede meldt deres ankomst til Transport 2023. 14 haller fyldt til bristepunktet er i vente for de besøgende. Få overblikket over besøgende her

RB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Transportmessen 2023

Læs med når hele transportbranchen samles til fagmessenn Transport 2023 i MCH Messecenter Herning. Glæd jer til tre dage med spændende udstillere, masser af aktiviteter og interessante oplæg om den grønne udvikling.

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

10.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup