Transportbranchen mangler stadig arbejdskraft

Næsten 10.000 stillinger er netop nu ledige i danske transport- og handelsvirksomheder. Det er det højeste antal i seks år.

Transportens Udviklingsfond er stadig i fuld gang med kampagnen 'Job i transport', hvilket glæder ATL's direktør. "Vi oplever, at virksomhederne inden for vejgodstransporten i stigende grad efterspørger arbejdskraft", siger han. Arkivfoto. .

05.09.2016

SCM.dk

Antallet af ubesatte stillinger i private transport- og handelsvirksomheder er det højeste siden år 2010, hvor man begyndte at føre statistikken, skriver transportsektorens arbejdsgiverforening ATL. Antallet af ledige stillinger for 1. kvartal af 2016 ligger på cirka 10.000, hvilket er 1.500 højere end samme kvartal sidste år. Det er en stigning på cirka 18 procent.

Selvom der ikke findes nogen lignende statistik for transportbranchen alene, er direktør i ATL, Lars William Wesch, ikke i tvivl om tendensen:

”Vi oplever, at virksomhederne inden for vejgodstransporten i stigende grad efterspørger arbejdskraft. Der er brug for en omfattende indsats i de kommende år, hvis ikke manglen på arbejdskraft skal påvirke virksomhedernes muligheder for at udvikle sig”, siger ATL-direktøren.

Bruger udenlandsk arbejdskraft
I begyndelsen af året spurgte ATL sine medlemmer om deres forventninger til fremtiden. Her kom det ligeledes frem, at det ofte er svært for vognmændene at besætte de ledige stillinger.

Blandt de virksomheder, der sidste år søgte efter nye medarbejdere, viser undersøgelsen endvidere, at hver fjerde søgte forgæves. Af samme årsag ansætter mere end hver syvende vognmand udenlandsk arbejdskraft.

Læs også: Ny kampagne skal tiltrække flere til transportfaget

”Det er helt nødvendigt, at vi fortsætter charmekampagnen og sørger for at tiltrække flere unge til branchen. Vi kan glæde os over, at Transportens Udviklingsfond har besluttet at forlænge kampagnen ’Job i transport’, som ATL, DTL-A og 3F står bag”, siger Lars William Wesch.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online