Transportbranchen mangler stadig arbejdskraft

Næsten 10.000 stillinger er netop nu ledige i danske transport- og handelsvirksomheder. Det er det højeste antal i seks år.

Transportens Udviklingsfond er stadig i fuld gang med kampagnen 'Job i transport', hvilket glæder ATL's direktør. "Vi oplever, at virksomhederne inden for vejgodstransporten i stigende grad efterspørger arbejdskraft", siger han. Arkivfoto. .

05.09.2016

SCM.dk

Antallet af ubesatte stillinger i private transport- og handelsvirksomheder er det højeste siden år 2010, hvor man begyndte at føre statistikken, skriver transportsektorens arbejdsgiverforening ATL. Antallet af ledige stillinger for 1. kvartal af 2016 ligger på cirka 10.000, hvilket er 1.500 højere end samme kvartal sidste år. Det er en stigning på cirka 18 procent.

Selvom der ikke findes nogen lignende statistik for transportbranchen alene, er direktør i ATL, Lars William Wesch, ikke i tvivl om tendensen:

”Vi oplever, at virksomhederne inden for vejgodstransporten i stigende grad efterspørger arbejdskraft. Der er brug for en omfattende indsats i de kommende år, hvis ikke manglen på arbejdskraft skal påvirke virksomhedernes muligheder for at udvikle sig”, siger ATL-direktøren.

Bruger udenlandsk arbejdskraft
I begyndelsen af året spurgte ATL sine medlemmer om deres forventninger til fremtiden. Her kom det ligeledes frem, at det ofte er svært for vognmændene at besætte de ledige stillinger.

Blandt de virksomheder, der sidste år søgte efter nye medarbejdere, viser undersøgelsen endvidere, at hver fjerde søgte forgæves. Af samme årsag ansætter mere end hver syvende vognmand udenlandsk arbejdskraft.

Læs også: Ny kampagne skal tiltrække flere til transportfaget

”Det er helt nødvendigt, at vi fortsætter charmekampagnen og sørger for at tiltrække flere unge til branchen. Vi kan glæde os over, at Transportens Udviklingsfond har besluttet at forlænge kampagnen ’Job i transport’, som ATL, DTL-A og 3F står bag”, siger Lars William Wesch.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

16.10.2025SCM.dk

JYSK blandt verdens bedste arbejdspladser

15.10.2025SCM.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

15.10.2025PALOMAT

Sponseret

Spar stort på automatiseret pallehåndtering

14.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Holder du efterårsferie nu her?

14.10.2025SCM.dk

Ikea opkøber kunstig intelligens-firma for at styrke logistikken

13.10.2025SCM.dk

Jysk metalbearbejdningskoncern har opkøbt ECM Industries og Trier Industries

13.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Inspiration og gennemsigtighed i badeværelsesuniverset hos Bad & Stil

09.10.2025RELEX Solutions

Sponseret

JYSK optimerer deres globale forsyningskæde og detailplanlægning med RELEX

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup