Trump kan være dårligt nyt for Maersk

Med valget af Donald Trump som USA’s kommende præsident følger en øget protektionisme, og det kan være skidt for en række europæiske transportselskaber. Investeringsbank peger på Maersk som de mest udsatte.

Det internationale containermarked er presset, og valget af Donald Trump i USA vil ikke hjælpe. Maersk kan blive blandt de hårdets ramte, vurderer investeringsbank. Foto: Maersk Line.

11.11.2016

SCM.dk

Internationale frihandelsaftaler skal revurderes eller helt droppes, der skal produceres mere på hjemmemarkedet og importafgifterne skal øges.

Læs også: Maersk afviser opkøbsrygter

Sådan lyder i grove træk hovedlinjerne i den kommende amerikanske præsident, Donald Trumps, handelspolitik, og det er skidt nyt for stribevis af transportfirmaer, bl.a. i Europa, der baserer en stor del af sin forretning på at fragte varer til og fra USA.

Ovenpå valget har den amerikanske investeringsbank Jefferies udpeget Maersk som det mest udsatte europæiske transportselskab i den voksende trussel fra øget protektionisme, der ifølge banken vil svække væksten i verdenshandlen, skriver Shippingwatch.

Med Trump som president elect vil usikkerheden på verdensmarkedet blive større, vurderer Jefferies, med den konsekvens, at de allerede ekstremt alvorlige markedsforhold for containerrederierne formentlig bliver yderligere forværret.

Hård fremtid uanset vinder
"Risikoen for voksende protektionisme vil formentlige svække et opsving i verdenshandlen. De mest udsatte selskaber i den europæiske transport- og logistiksektor inkluderer Maersk på grund af lave fragtrater på containertransport og som lider under en forværret balance i markedet, og det samme gør Deutsche Post og andre logistikvirksomheder," skriver Jefferies ifølge Shippingwatch.

Som omtalt flere gange her på SCM.dk, så er det internationale containershippingmarked præget af en massiv overkapacitet, og det forhold kommer valget af Trump ikke til at ændre på. Det havde Hillary Clinton som præsident dog heller ikke gjort, ifølge konsulentfirmaet Drewry Shipping Consultants, der allerede inden valget vurderede de to kandidaters udmeldinger på området.

"Både containerimporten og eksporten vil blive ramt uanset hvilken af de to kandidater, de amerikanske vælgere peger på. Begge kandidater har været konsekvente i deres støtte til, at hensynet til USA's interne handelsforhold vejer tungere end hensynet til international frihandel, hvilket ultimativt vil ramme containerruterne til Nordamerika", skrev Drewry.

Læs også: Nyudvidet Panamakanal vil optrappe øst-vestslaget i USA

Siden Trump blev udråbt som vinder natten til onsdag er A.P. Møller - Mærsk-aktien faldet over syv procent, klart det største fald på C20-indekset.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn