Tyske krigsskibe tør ikke passere Det Røde Hav

Truslen mod skibsfarten i Det Røde Hav er nu så alvorlig, at selv tyske krigsskibe ikke tør passere havet, af frygt for angreb fra Houthibevægelsen. Beslutningen er truffet af den tyske forsvarsminister Boris Pistorius.

Foto: Bundeswehr

31.10.2024

SCM.dk

Den tyske fregat Baden-Wurttemburg, der som de danske fregatter er specialiseret i luftforsvar, og forsyningsskibet Frankfurt-am-Main, skulle efter en månedlang international rejse returnere til Tyskland via Suez-.kanalen - men det bliver nu ikke til noget.

I stedet har krigsskibene fået ordre til at returnere via Kap Det gode Håb, dvs. syd om Afrika, hvilket som bekendt er en langt længere rute end smutvejen gennem Det Røde Hav.

Mandag angreb houthierne et græsk skib, det første angreb siden amerikanske fly for 18 dage siden bombede houthi mål i den hidtil mest omfattende aktion mod bevægelsen.

-mauh
 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

03.09.2026SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle