Uber vil indtage fragtbranchen

Allerede næste år vil Uber udvide forretningen markant.

Otto og Uber vil entrere langdistancefragtbranchen i år 2017. Foto: Otto. .

03.10.2016

SCM.dk

OM OTTOS SELVKØRENDE LASTBILER

Ottos teknologi installeres i eksisterende, konventionelle lastbiler, og gør dem selvkørende.

Selvkørende skal her forstås som semiautomatisk. En menneskelig chauffør er nødvendig i førerhuset, blandt andet til at styre vognen til og fra motorveje.

Teknologien gør til gengæld, at chaufførerne ofte har hviletid i stedet for køretid, og dermed kan fuldføre leveringer langt hurtigere.

Kilde: Supply Chain 24/7 

Det startede som et formidlingsselskab, der fik kørt privatpersoner fra sted til sted. Så kom madudbringeren Uber Eats. Nu er turen kommet til fragtverdenen, skriver supplychain247.com.

Denne sommer overtog Uber fragtselskabet Otto, der, dog stadig i opstartsfasen, udvikler selvkørende lastbiler til langdistancefragt.

Med Ubers ressourcer vil firmaet være klar til at komme på markedet med delvist automatisk kørsel allerede næste år – det afslørede Otto medstifteren Lior Ron over for Reuters i sidste uge.  

Læs også: Uber køber Otto

Lior Ron udtaler endvidere, at han på nuværende tidspunkt er i dialog med potentielle partnere. Virksomheden har, som noget af det første, planer om at fordoble det aktuelle antal på seks lastbiler.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Noget klogt om logistik?

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle