Uber vil indtage fragtbranchen

Allerede næste år vil Uber udvide forretningen markant.

Otto og Uber vil entrere langdistancefragtbranchen i år 2017. Foto: Otto. .

03.10.2016

SCM.dk

OM OTTOS SELVKØRENDE LASTBILER

Ottos teknologi installeres i eksisterende, konventionelle lastbiler, og gør dem selvkørende.

Selvkørende skal her forstås som semiautomatisk. En menneskelig chauffør er nødvendig i førerhuset, blandt andet til at styre vognen til og fra motorveje.

Teknologien gør til gengæld, at chaufførerne ofte har hviletid i stedet for køretid, og dermed kan fuldføre leveringer langt hurtigere.

Kilde: Supply Chain 24/7 

Det startede som et formidlingsselskab, der fik kørt privatpersoner fra sted til sted. Så kom madudbringeren Uber Eats. Nu er turen kommet til fragtverdenen, skriver supplychain247.com.

Denne sommer overtog Uber fragtselskabet Otto, der, dog stadig i opstartsfasen, udvikler selvkørende lastbiler til langdistancefragt.

Med Ubers ressourcer vil firmaet være klar til at komme på markedet med delvist automatisk kørsel allerede næste år – det afslørede Otto medstifteren Lior Ron over for Reuters i sidste uge.  

Læs også: Uber køber Otto

Lior Ron udtaler endvidere, at han på nuværende tidspunkt er i dialog med potentielle partnere. Virksomheden har, som noget af det første, planer om at fordoble det aktuelle antal på seks lastbiler.

-CHM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

21.09.2026Antalis A/S

Sponseret

Når kompleksitet slår volumen: Multiline-ordrer i praksis

SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

15.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR-løsninger udfylder et voksende hul i skandinavisk logistik

15.09.2026SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

11.09.2026SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

07.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Effektiv mærkning sikrer sporbarhed hos AABO-IDEAL Group

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle