Uddannelser og erhvervsliv samarbejder om grønne løsninger

Uden tilstrækkelig arbejdskraft og de rigtige kompetencer går den grønne omstilling i stå. Et nyt magasin udgivet af Tænketanken Mandag Morgen og Green Innovation Week giver nu et konkret indblik i, hvordan danske uddannelser skaber grønne løsninger i samarbejde med virksomheder.

Green Innovation Week i 2024 i Skive. Foto: Green Innovation Week

21.01.2025

SCM.dk

Magasinet bygger på erfaringer fra Green Innovation Week 2024 i Skive, hvor elever, studerende, virksomheder og uddannelsesinstitutioner mødes for at udvikle konkrete prototyper og løsninger på fremtidens grønne udfordringer, deler tværfaglige erfaringer og skaber nysgerrighed omkring kompetencer til fremtidens grønne arbejdsmarked.

Magasinet om Green Innovation Week 2024 sætter med fire cases fokus på, hvordan anbefalingerne fra Tænketanken Mandag Morgens analyse ”Fremtidens Grønne Arbejdsmarked” kan omsættes til handlinger og inspiration. I forordet på magasinet lyder det blandt andet fra analysechef, Nana Holstein, fra Tænketanken Mandag Morgen og fra projektgruppen bag Green Innovation Week: 

”De inspirerende cases bygger på konkrete anbefalinger fra analysen ”Fremtidens Grønne Arbejdsmarked”, der viser vejen til, hvordan politikere, virksomheder og uddannelsesinstitutioner kan handle for at fremme den grønne omstilling. Det handler blandt andet om at mindske det mismatch, der er mellem de kompetencer, der efterspørges, og de uddannelser, vi tilbyder i dag, opkvalificere arbejdskraften på tværs af alle sektorer og et behov for at skabe et tværfagligt, grønt mindset på tværs af uddannelsessektoren og erhvervslivet”.

Læs også: Rådgivning for 66,5 millioner kroner skal booste SMV’ers vækst

Med casemagasinet ønsker Tænketanken Mandag Morgen og Green Innovation Week at dele konkrete erfaringer for at accelerere den indsats, det kræver, for at omsætte anbefalinger til handlinger med eksempler på, hvordan uddannelser og erhvervsliv samskaber fremtidens grønne arbejdsmarked. I magasinet kan man blandt andet blive klogere på:

• Hvordan samarbejdet mellem uddannelser og virksomheder baner vejen for bæredygtig innovation.

• Hvordan kompetenceudvikling styrker elever og studerendes rolle som løsningsskabere i den grønne omstilling.

• Hvordan erhvervsuddannelser og uddannelser inden for STEM-fagene er med til at forme fremtidens bæredygtige arbejdsmarked.

Kilde: Green innovation week

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

08.12.2025SCM.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal sparke bæredygtig vækst i gang

08.12.2025SCM.dk

Ny diplomuddannelse skal styrke ledelsen af danske forsyningskæder

08.12.2025SCM.dk

Fellowship-program styrker bæredygtig fødevareinnovation

05.12.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Hvorfor en AGV ofte er den mest effektive løsning – selv i en tid domineret af AMR-hype

04.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Få en robot i test uden at investere

04.12.2025SCM.dk

EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

02.12.2025SCM.dk

Kinas udledninger flader ud - og måske er det permanent

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Cirkulært produktdesign og cirkulære forretningsmodeller i praksis

Få inspiration til at komme i gang med cirkulært produktdesign og omlægning til cirkularitet i din virksomhed. Få indblik i udvalgte dele af standarden DS/EN 45560:2024, ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign’, som netop er udkommet på dansk.

Dato

09.12.2025

Tid

10:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn