Udenlandske it-medarbejdere i Danmark er guld værd

Udenlandske it-medarbejdere giver et markant bidrag til Danmark. I 2022 bidrog udenlandsk arbejdskraft i it-erhvervet med en værdiskabelse på mange milliarder kroner. Det viser nye beregninger fra IT-Branchen.

Udenlandsk arbejdskraft har stor betydning for it-branchen, hvor mange virksomheder har betydelige vanskeligheder ved at rekruttere den rette og nødvendige arbejdskraft. Alene i 2022 bidrog udenlandsk arbejdskraft til en værdiskabelse på omkring 14 milliarder kroner..

24.04.2023

SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har stor betydning for it-branchen, hvor mange virksomheder har betydelige vanskeligheder ved at rekruttere den rette og nødvendige arbejdskraft. Alene i 2022 bidrog udenlandsk arbejdskraft til en værdiskabelse på omkring 14 milliarder kroner.

”Der bliver talt meget om værdien af at tiltrække udenlandsk arbejdskraft til brancher, der kæmper med at finde medarbejdere nok. Men de hjælper ikke bare den enkelte virksomhed med at løse opgaver og fuldføre ordrer. De bidrager også væsentligt til det danske samfunds økonomi, og derfor har vi en stor interesse i at gøre Danmark til et første valg for udenlandsk arbejdskraft”, siger Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Med 14.700 fuldtidsbeskæftigede udenlandske lønmodtagere, udgør de nu 13,4 procent af beskæftigelsen i it-branchen – svarende til cirka hver 8. medarbejder.
Mens der generelt på det danske arbejdsmarked er tale om en fordobling af udenlandske medarbejder siden 2012, er antallet af udenlandske medarbejdere i it-erhvervet steget med 180 procent, de seneste ti år.

I dag kommer 17 procent af den udenlandske arbejdskraft i it-erhvervet fra de nordiske lande – heraf cirka 10 procent fra Sverige. Markant flere beskæftigede i it-erhvervet end på det øvrige arbejdsmarked kommer fra Indien. 11,3 procent af den udenlandske arbejdskraft i it-erhvervet kommer fra Indien. Til sammenligning er blot 2,5 procent af de udenlandske beskæftigede på det danske arbejdsmarked fra Indien.

Vi skal gøre det attraktivt at arbejde i Danmark
Der er mange udfordringer ved at flytte til at andet land for at bo og arbejde. Det gælder både praktiske overvejelser, såsom bolig, job til ægtefælle og skole og fritidsinteresser til børnene.
I IT-Branchens årlige IT-Barometer-analyse, fortæller virksomhederne, at det især er de administrative udfordringer og sproget, der er en barriere for at ansætte udenlandsk arbejdskraft. Det gælder derfor om at få ryddet barriere af vejen, da de udenlandske specialister ellers vælger et andet land end Danmark at arbejde og bosætte sig i.

”Hvis vi ikke skal gå glip af milliarder af kroner hvert år, skal vi sørge for, at Danmark er et attraktivt land for udenlandske specialister. It-virksomhederne har brug for arbejdskraften, da det er en konstant udfordring at rekruttere de rette og nødvendige talenter, og som nation har vi brug for den enorme værdiskabelse, som de bidrager med. Derfor skal vi selvfølgelig rydde de barrierer af vejen som virksomhederne peger på”, slutter Natasha Friis Saxberg.

Læs også: Manglen på arbejdskraft i industrien når nye højder

IT-Branchen er derfor meget begejstrede for, at der netop er vedtaget regler, der gør det lettere at rekruttere udenlandsk arbejdskraft. Blandt andet er den såkaldte fasttrack ordning åbnet op for mindre virksomheder, hvilket IT-Branchen længe har efterspurgt.
Der er dog fortsat behov for at gøre en indsats for at mindske det administrative bøvl og de lange sagsbehandlingstider, der blandt andet betyder, at det kan tage måneder at få et cpr.nr. og en bankkonto, så der kan udbetales løn.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

05.11.2026Columbus

Sponseret

AI i Life Science: Fra pilotprojekt til forretningsværdi

04.11.2026SCM.dk

Mangelfulde temperaturdata udfordrer kontrol af grisetransporter

SCM.dk

Milliard-forbedring var ikke nok: Maersk-aktien dykker

SCM.dk

LEMAN henter ny topchef med erfaring fra DSV

26.10.2026SCM.dk

Danmark indgår nordisk samarbejde om digitale transportoplysninger

26.10.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Hvor digitalt moden er jeres produktion og forsyningskæde?

26.10.2026SCM.dk

Körber investerer i leverandøruafhængig flådestyring til intralogistik

22.10.2026SCM.dk

Fragtfakturaer kan forbedre styringen af globale transportomkostninger

21.10.2026Columbus

Sponseret

Fra viden til handling: AI-agenter flytter ind i virksomhedernes kerneprocesser

21.10.2026SCM.dk

Virksomheder tester AI og lagerautomatisering i Skive

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København