Udenlandske vognmænd får kæmpe bøder for snyd i Danmark

Det kan blive en dyr affære at svindle med papirer og udstyr for udenlandske lastbilchauffører, der kører i Danmark. Efter en målrettet politiindsats har flere vognmænd modtaget massive bøder.

Hvis der bliver svindlet med køre- og hviletid eller lastbilens udledning af miljøskadelige gasser i Danmark, kan det blive overordentlig dyrt. Arkivfoto..

25.06.2018

SCM.dk

En massiv kontolindsats har haft konsekvenser for mange af de udenlandske lastbilchauffører, der kører med ulovlige papirer eller udstyr i Danmark, skriver dr.dk.

Læs også: EU vil overvåge lastbilers CO2-udslip

Der bliver nemlig givet store bøder for lastbilsvindel her i landet, forklarer Stig Simonsen, der er politikommissær og daglig leder af Tungvognscenter Syd i Vejle. Sammen med landets to øvrige tungvognscentre (i Aalborg og Greve) har Tungvognscenter Syd stået for kontrollen af de tunge køretøjer.

”Vi har haft en massiv kontrolindsats i forhold til de mange udenlandske chauffører og den form for snyd, de laver. Og derfor har vi været massivt til stede og har skrevet mange sager. Det er som ringe i vandet, og det kan vi kun være tilfredse med”, siger Stig Simonsen til dr.dk.

Hvis man bliver taget kan det dreje sig om bøder i 100.000-kroners klassen, og det er blot halvanden måned siden, at en rumænsk vognmand modtog en bøde på 349.000 kroner for at bryde med reglerne for køre- og hviletid og svindle med lastbilens elektroniske udstyr, skriver dr.dk.

Snyd med køretid og gasudledning
Et typisk eksempel på snyd er, når chaufføren har manipuleret med den såkaldte takograf, der registrerer chaufførens køre- og hviletid. Sådan kan chaufføren fortsætte med at køre, mens det ligner, at der bliver holdt pause.

Et andet eksempel på et hyppigt svindelnummer er snyd med det såkaldte ’Adblue-anlæg’. Anlægget er beregnet til at reducere lastbilens udledning af skadelige gasser, men på et år er der blevet fundet 200 tilfælde af manipulation med anlægget i Euro 5-lastbiler, der skal overholde bestemte miljøkrav.

Vognmænd skræmte af dansk kontrol
At det danske politi slår hårdt ned på svindel med lastbilen har spredt sig til resten af Europa, fortæller Stig Simonsen til dr.dk.

”Det hører jeg fra mine kollegaer, at der bliver snakket om på de forskellige sociale medier blandt chaufførerne. Og det sker langt nede i Europa også, hvor vores kontroller bliver ’highlighted’ med jævne mellemrum”, siger han.

”Vi har fornemmelsen af, at nogle overvejer, om det kan svare sig at snyde. Bøderne er ved at være i det leje, hvor vi kan høre i branchen, at det gør ondt, når de får de her store bøder, siger Stig Simonsen.

Det bekræfter Ove Holm, der er underdirektør i DTL Danske Vognmænd, som repræsenterer knap 2.000 danske vognmænd, der kører i ind- og udlandet.

”Der er ingen tvivl om, at politiets indsats og de bødestørrelser, vi taler om, er noget, der virkelig giver genlyd i branchen. De taler om på tværs af nationaliteter, hvor kraftige bøder man får i Danmark, hvis man ikke overholder reglerne”, siger han til dr.dk.

Ove Holm er glad for, at der nu bliver slået hårdere ned på den slags svindel. 

Læs også: Lastbilen er klar til levering, inden du bestiller den

”Vi er under et voldsomt pres fra især østeuropæiske konkurrenter. Så hvis de konkurrerer på ulovligheder er det dybt konkurrenceforvridende udover at være miljø- og sikkerhedsmæssigt forkasteligt”, siger han.

-JJK 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

22.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Geek+ robotter effektiviserer moderne lagerdrift

22.10.2025BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Black Friday: Sådan forbereder du dit lager til det store shoppekaos

20.10.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Lithium-ION er lykken i Løgstør

20.10.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

16.10.2025SCM.dk

Ny portal hjælper med kompensation for emballageaffald

10.10.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

09.10.2025STILL Danmark A/S

Sponseret

Robotstøvsugeren KEMARO gør industrien renere - helt af sig selv!

09.10.2025SCM.dk

JYSK bygger nyt højteknologisk distributionscenter i Spanien

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

27.10.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update

Hold dig opdateret med hvordan du vedvarende beskytter din virksomhed mod cybertrusler med Microsoft Security.

Dato

27.10.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 13485 - lær om kvalitetsledelse for medicinsk udstyr

På dette 2 dages kursus præsenteres ISO 13485 Kvalitetsledelse for medicinsk udstyr - samt koblingen til kvalitetsledelsesstandarden, ISO 9001, og relevant EU lovgivning. Endvidere inddrages ISO 14155 klinisk afprøvning og ISO 14971 risikoledelse.

Dato

28.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn