Udfordringer for godstransporten på de danske jernbaner

Transport af gods på jernbane i Danmark er ikke så stor og god en forretning, som den kunne være, men eksperter er dog optimistiske, selvom det er lang vej endnu.

Godstransporten på det danske jernbanenet kan blive en bedre forretning, mener eksperter. Foto: Sund&Bælt Holding A/S.

04.12.2015

SCM.dk

Tirsdag d. 1. december lagde Aalborg Kongres & Kultur Center lokaler til konferencen Logistikkens Dag, der samlede en lang række eksperter og branchefolk fra den danske logistiksektor, og det centrale diskussionsemne var status og perspektiver for den danske godstransport på jernbane. Det skriver Alt om Teknik.

Læs også: UPS udvider jernbanefragten mellem Kina og Europa

Forsamlingen kunne hurtigt blive enige om, at sektoren – trods øget politisk fokus – har trange kår og mange udfordringer, der skal håndteres for at løfte produktet og gøre det til et mere attraktivt alternativ til vejtransport. Men potentialet er der.

”De danske jernbaner halter stadig alvorligt bagefter, og der er nogle åbenlyse problemer, som blandt andet bunder i manglende eller for dårlige spor og for få lokale terminaler, der tvinger virksomhederne ud i for- og eftertransport og dermed øgede transportudgifter og transittider,” fortalte projektdirektør hos Rambøll og tidligere sektorchef for DSB, Ole Kien, og fortsatte:

”Hvis jernbanetransporten skal helt op i gear, så kræver det først og fremmest, at der kommer mere politisk handling, samtidig med Banedanmark prioriterer området. Derudover er man nødt til at få flere lokalt placerede terminaler, der er uafhængige af operatører, og forkorte transittider, fx gennem en bedre og hurtige kanaltildeling og køreplanlægning.”

Vigtigt miljøaspekt
At mulighederne er til stede blev bekræftet af flere eksempler på positive erfaringer, forskellige firmaer har gjort sig på det danske jernbanenet, som eksempelvis DHL Global Forwarding, der har haft god succes med at transportere gods på jernbane fra Chengdu i Kina til Europa og videre hertil.

Og fra DB Schenker Rail Scandinavia fortalte salgschef Thomas Vestergaard om, hvordan Carlsberg ved at køre 20 heltog om ugen fra Fredericia til Høje Taastrup, kan flytte meget store mængder til konkurrencedygtige priser og ovenikøbet med en miljøbesparelse på 8,7 ton CO2 pr. tog. Specielt miljøaspektet er værdsat hos Coca-Cola, der er blandt Carlsbergs største og vigtigste kunder.

Logistikkens Dag blev arrangeret af logistikforummet SmartLog, og herfra var netværksleder Jens Uggerhøj godt tilfreds med udbyttet af dagen.

”Mange af de virksomheder, der arbejder med logistik, er på den ene eller anden måde påvirket af de ting, der sker med jernbanen. Derfor håber vi, at vi ved at sætte fokus på gods på bane har været med til at give et overblik over fremtiden for området, og ikke mindst hvad man som virksomhed eller operatør selv kan gøre for at være med til at drive udviklingen og fremtiden,” sagde han.

Læs også: Godsbaneterminal skal gøre Hirtshals Havn til logistisk knudepunkt

Logistikkens Dag, der i år blev afholdt for fjerde gang, er en årligt tilbagevendende begivenhed og henvender sig bredt til virksomheder i logistikbranchen, herunder produktions-, distributions- handels- og lagervirksomheder.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

11.12.2025SCM.dk

JYSK åbner nyt distributionscenter i Italien i 2027

08.12.2025SCM.dk

Mobile robotter: Fra faste ruter til intelligent høj fleksibilitet

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

01.12.2025SCM.dk

Nye og avancerede mobile robotter er på hastig fremmarch

28.11.2025SCM.dk

56 % af LEGO’s indpakning er nu papir og ikke plast

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn